Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo TX-7430 - Nie pali wyświetlacz/nie załącza przekaźnik

27 Lip 2013 12:30 2586 9
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Witam
    Jeśli chodzi o sam wyświetlacz to musisz sprawdzić czy lampa jest sprawna , czy nie została uszkodzona mechanicznie .
    Jeśli na szklanej bańce wyświetlacza jest czarna kropka ( wyświetlacz jest sprawny ) .
    Jeżeli kropka jest biała , wyświetlacz jest uszkodzony ( do wyświetlacza dostało się powietrze ) – nadaje się do kosza .
    Napięcie żarzenia 2,8V zmienne jest prawidłowe ( bo jest to mały wyświetlacz ).
    Napięcie anodowe i siatki , również jest prawidłowe ( 24V ) .
    Dość często zdarzają się zimne luty na wyjściach żarzenia wyświetlacza , jak również na wejściu napięcia zasilania do układu sterującego wyświetlaczem .
    Jeśli chodzi o układ czasowy załączający głośniki ( przekaźnik ) , to sprawdź bezpiecznik ( 1A ) .
    Zmierz czy jest napięcie na kondensatorze ( C912 ) , sprawdź napięcie na przekaźniku .
    Uszkodzona może być dioda zabezpieczająca ( D923 ) , tranzystory ( Q921 i Q922 ) lub ewentualnie przekaźnik .
    Zdjęcie które dodaje , pokazuje czarną kropkę ( kropki ) na wyświetlaczu .
  • Poziom 28  
    Gdzie masz D923 jako zabezpieczenie? Wg mnie to jest D802
  • Poziom 13  
    Może i się mylę , ale sugerowałem się stroną 4 manuala .
    Według mnie jest to dioda zabezpieczająca uzwojenie przekaźnika .
    Usterki będzie można zdiagnozować , dopiero po sprawdzeniu wyświetlacza .
    Dobrym początkiem szukania usterki były by zdjęcia.
  • Poziom 28  
    To przyjrzyj się co jest napisane na górze po lewej na tronie 4. strony manuala. Widnieje tam zapis - TX7340 a mówimy o TX7430. Ten pdf zawiera dwa manuale, łatwo się pomylić.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Zgadza się , moja pomyłka .
    W takim razie trzeba sprawdzić napięcie na przekaźniku , sprawdzić diodę „ D802” miernikiem czy nie jest spalona .
    Przekaźnikiem steruje lm6405g . Bez pomiarów napięcia przez właściciela – zdiagnozowanie usterki będzie niemożliwe .
    Pomogły by jakieś zdjęcia .
  • Poziom 13  
    Sam przekaźnik jest załączany przez tranzystor „Q807 ” (NPN ) . Lecz baza tego tranzystor jest połączone z kolektorem tranzystora „Q806” ( PNP ) - który według schematu działa jako negator. Dla tranzystora PNP aktywny jest poziom niski , dlatego aktywnym poziomem jest zero logiczne .
  • Poziom 13  
    Mam nadzieję, że program z pamięci ROM procesora, nie posypał się.
    Pierwsze co powinno się zrobić, to posprawdzaj czy bezpieczniki nie przepaliły się (JEŚLI JAKIŚ JEST SPALONY, TO GO NIE WYMIENIAJ).
    Następnie musisz sprawdzić, czy gdzieś na płytkach, nie ma przegrzanych miejsc (ciemniejsze plamy, lub czarne).
    Sprawdź czy jakieś rezystory nie są czarne, co świadczyło by o ich przepaleniu.
    Delikatnie rozbierz panel czołowy, ściągając gałki od potencjometrów (żeby niczego nie pourywać).
    UNIKAJ ROBIENIA ZWARĆ, TYM BARDZIEJ NA PROCESORZE - KTÓREGO NAPIĘCIE ZASILANIA VDD JEST „+5V”.
    Zrób zdjęcia wyświetlacza i ścieżek płytki wyświetlacza.
    Musisz zrobić zdjęcia całego wzmacniacza , od strony elementów jak i ścieżek.
    Powodem usterki najczęściej jest jakieś zwarcie, którego nie mam możliwości stwierdzenia - nie widząc elementów i ścieżek .

Caps Lock i interpunkcja.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    GM