Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Mondeo MK2 - elektryczne otwieranie klapy

PiotrekpPl123 27 Lip 2013 13:35 6192 4
  • #1 27 Lip 2013 13:35
    PiotrekpPl123
    Poziom 19  

Witam.
    Jakiś czas temu zamontowałem sobie zdalne sterowanie do fabrycznego zamka centralnego w moim Mondeo MK2 97'. W zakupionym przeze mnie pilocie jest trzeci dodatkowy przycisk. Chciał bym go wykorzystać do otwierania klapy. Jakież było moje zdziwienie jak podczas oglądania zamka klapy zobaczyłem że siedzi tam oryginalny siłownik:) Dochodzi do niego kostka na dwa kable. Moje pytanie jest następujące skąd ten siłownik dostaje impuls do otwierania klapy??? Na desce nie ma żadnego przycisku do tego dedykowanego fabrycznie nie było też pilota. Za schowkiem mam taki sterownik jak na zdjęciu Siemensa z jedną zieloną kostką. Do tego sterownika wpiąłem się właśnie z tym modułem zdalnego sterowania drzwi o którym wspomniałem na początku. A może ten sterownik odpowiada też za otwieranie klapy??? Jeśli tak to który kabel za to odpowiada? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. W załączniku zdjęcie takiego sterownika jaki posiadam u siebie
    Pozdrawiam.

Ford Mondeo MK2 - elektryczne otwieranie klapy

1 4
  • SterControl
  • #2 27 Lip 2013 13:57
    Ireneo
    Poziom 40  

A tam nie masz czasem że ten siłownik działa razem z drzwiami?

0
  • SterControl
  • #3 27 Lip 2013 14:57
    PiotrekpPl123
    Poziom 19  

Tylko po co miała by się otwierać klapa razem z drzwiami? Patrzyłem to cięgno od siłownika nie odryglowuje zamka tylko otwiera klapę. Na klapie nie ma dodatkowego przycisku do otwierania. Jest tylko zamek na kluczyk. I do tej pory klapę otwierałem właśnie kluczykiem jednak ten coraz częściej się zacina dlatego też chciał bym wykorzystać w pełni funkcje zdalnego sterowania zamkiem centralnym (mam dodatkowy przycisk na pilocie). Najprościej było by pociągnąć kable do siłownika od centralki jednak nie uśmiecha mi się tego robić zwłaszcza że do siłownika już kable dochodzą tylko właśnie nie wiem gdzie one lecą.

0
  • #4 27 Lip 2013 15:11
    Ireneo
    Poziom 40  

PiotrekpPl123 napisał:

Tylko po co miała by się otwierać klapa razem z drzwiami?

A po to żeby to nazwać centralnym zamkiem.Wiele aut ma siłownik w klapie który zamyka i otwiera się z resztą drzwi.Nie otwiera klapy tylko umożliwia jej otwarcie.
    Wypnij wtyczki i miernikiem sprawdź czy masz przejście z siłownika do modułu ale najpierw obejrzyj przelotkę pomiędzy klapą a budą.

0
  • #5 27 Lip 2013 20:31
    PiotrekpPl123
    Poziom 19  

Fakt z czymś takim też się spotkałem że siłownik rygluje zamek a po jego odryglowaniu można za pomocą klamki lub przycisku go otworzyć. Niestety u mnie czegoś takiego nie ma. Żeby otworzyć klapę muszę włożyć kluczyk do zamka i go przekręcić. Niestety kluczyk zaczyna się zacinać i boję się że któregoś razu wcale nie otworzę klapy stąd mój pomysł z elektrycznym otwieraniem. U mnie siłownik nie jest w klapie tylko w nadwoziu tak więc kable idą od razu we wiązkę (nie muszą wchodzić do klapy).

A może ktoś dysponuje rozpiską przewodów (w sumie jest ich 10) wchodzących do tego sterownika co jest na zdjęciu? Bardzo by mi to ułatwiło zadanie.

Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

Ok więc po długich poszukiwaniach udało mi się rozwiązać problem. Kabel do siłownika otwierającego klapę znajduje się w centralce tej co jest na zdjęciu w moim pierwszym poście Kolor pomarańczowy z czarnym paskiem. Gdyby ktoś potrzebował zamieszczam rozkład pinów w zielonej kostce która dochodzi do tego modułu (znalezione w sieci u mnie też tak było jednak przed montażem trzeba się upewnić) :

Pin nr 13 otwieranie drzwi
    Pin nr 16 zamykanie drzwi
    Pin nr 1 +12V
    Pin nr 5 masa
    Pin nr 2 otwieranie klapy bagażnika.

Ja u siebie odciąłem całkowicie ten kabel od modułu fabrycznego i podałem na niego impuls ze sterownika zdalnego który dokupiłem. Sterownik posiada 3 przyciski: otwieranie drzwi, zamykanie drzwi i dodatkowy dający impuls trwający 1 sekundę po przytrzymaniu przycisku przez 5 sekund. Jest to wystarczające do zadziałania siłownika i otwarcia klapy.
    Pozdrawiam wszystkich czytających ten post a szczególnie użytkowników mondeo :sm9:
    Temat zamykam

1