Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dylemat odnośnie zamiany bezpiecznika

mates08 27 Lip 2013 17:38 1308 5
  • #1 27 Lip 2013 17:38
    mates08
    Poziom 7  

Witam. Zacznę od początku: Instalacja w moim domu ma 5 lat. Każde pomieszczenie ma oddzielny obwód na gniazdka i światło. Obwody zabezpieczone są bezpiecznikami B10. Z puszki od gniazdek, która jest w kotłowni mam podprowadzony przewód do garażu, w którym są 3 żarówki i 2 gniazdka. Więc bezpiecznik B10 który zabezpiecza obwód z kotłowni ma ''pod sobą" 2 gniazdka z kotłowni, 2 gniazdka z garażu i 3 żarówki. I teraz tak. Mam szlifierkę kątową 2300W 10,5A, która cały czas działała w tym gniazdku w garażu. Natomiast ostatnio po podłączeniu zaczęło wyrzucać mi bezpiecznik. Po podłączeniu u kolegi, który ma bezpieczniki B16 takiego problemu nie było. Mam w planie zrobić kiedyś oddzielny obwód na garaż, ale czy mogę podmienić ten bezpiecznik tzn zamiast b10 włożyć b16? Dodam że z gniazdek w kotłowni korzysta tylko pompa od pieca CO, oraz dodatkowa lodówka.

0 5
  • #2 27 Lip 2013 17:44
    .Jack
    Specjalista elektryk

mates08 napisał:
    ale czy mogę podmienić ten bezpiecznik tzn zamiast b10 włożyć b16?

Jeżeli obwód wykonany jest przewodem YDYpżo 3 x 2,5 mm2 to można go zabezpieczyć wyłącznikiem S 16A.
    A najlepiej wykonać oddzielny obwód na gniazda i oddzielny na oświetlenie, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

0
  • #3 27 Lip 2013 17:53
    mates08
    Poziom 7  

Tak gniazdka mam przewodem ydyp 3x2,5mm. Planuje wykonać w przyszłości jeszcze zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i ten obwód na garaż. Czyli w tym wypadku mogę włożyć tę szesnastkę?

0
  • #4 27 Lip 2013 18:50
    remik_l
    Poziom 29  

Przed zmianą zabezpieczenia należy sprawdzić warunek samoczynnego wyłączenia zasilania dla B16.

0
  • #5 27 Lip 2013 19:33
    kondensator
    Poziom 36  

mates08 napisał:
    ... Obwody zabezpieczone są bezpiecznikami B10. (...) Mam szlifierkę kątową 2300W 10,5A, która cały czas działała w tym gniazdku w garażu. Natomiast ostatnio po podłączeniu zaczĘło wyRZucać mi bezpiecznik.
    Nic Kolegi nie zaniepokoiło w związku ze zmianą dotychczasowego stanu ?
    Czy inne odbiorniki pobierały prąd w momencie zadziałania zabezpieczenia (sprawdzić, wykluczyć, sprawdzić w innym obwodzie z B10) ?
    Czy szlifierka posiada:
    1. układ płynnego rozruchu (soft start) czy też to niebezpieczna "wyrwiłapka" (*)
    2. regulację obrotów
    (1,2 - jeżeli tak, to czy sprawne)
    Ile ma lat (pracy) i czy kiedykolwiek była wewnątrz czyszczona, konserwowana ?
    (Aż kusi zapytać czy jak zacznie rozłączać B16 to znajdziemy nowe zapytanie o możliwość zamiany na zabezpieczenia na B20 - ale nie chcę być złośliwy...)

(*) Nawet jak nowa za sklepu, to ze względów bezpieczeństwa pracy nie radzę używać, zwł. z dużymi tarczami; niektóre elektronarzędzia ponoć dają się przerobić bez-śladowo tj. zmieścić układ płynnego rozruchu (od innego modelu min. takiej samej mocy) do wewnątrz.

0
  • #6 27 Lip 2013 23:22
    mates08
    Poziom 7  

Mój Hitachi nie posiada płynnego rozruchu, a był już sprawdzany więc jego winę wykluczyłem.

0