Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór nowej pralki- już 2 Bosche uszkodzone

unitrax 27 Lip 2013 18:08 6078 13
  • #1 27 Lip 2013 18:08
    unitrax
    Poziom 9  

Niedawno padła mi pralka Bosch o symbolu WAA2027JPL.
    Objawy- nierozbieralny bęben się tłucze- programator, silnik i reszta w nienagannym stanie, a i tak dzięki staraniom tego producenta jedyne co czeka tą pralkę to śmietnik.
    Dawniej dało się w pralce wymienić dość łatwo każdy element, ale i na to Bosch znalazł rozwiązanie- w poprzednim moim modelu tego producenta(który nawiasem mówiąc zalega mi na działce) zardzewiała obudowa, i zrobiła to w taki sposób że oderwał się jeden jej kawałek obok dolnego zawieszenia- i pralka "spacerowała" po całej łazience

W związku z powyższym chciałbym definitywnie rozstać się z tym producentem, ponieważ to co zaprezentował to jakaś kpina, Bosch- niegdyś symbol niezawodności, psuje się jak jakaś chińska zabawka

Muszę wybrać nową pralkę - i przy okazji zrobić porządek z tym złomem.
    Czy istnieją jakieś starsze modele, nadal produkowane- które nie psują się zbyt często? Istnieje jakiś ranking awaryjności pralek?

• #2 27 Lip 2013 18:20
    astw
    Poziom 17  

Po jakim okresie eksploatacji nastąpiło uszkodzenie? Można wymienić cały zespół.
    Można pomyśleć o serii WAE lub o prostym modelu Miele.

• #3 27 Lip 2013 21:44
    mlodzik1993
    Poziom 9  

Nie no przepraszam bardzo, bosch a bosch to jest zasadnicza różnica w jakości, kupiłeś najtańszy model z linii, który w dodatku z Boscha ma tylko panel i sterownik, reszta jest produkowana pod zlecenie w Turcji, sam posiadam Boscha z serii wlx, jest idealny, posiadam praleczke 3 lata, ani grama rdzy, wszystko dziala nienagannie, o sprzet trzeba tez odrobine zadbac, a nawiazujac do zapytania polecam bosche z serii WAE, prosta konstrukcja, solidne wykonanie

• #4 28 Lip 2013 11:13
    unitrax
    Poziom 9  

@mlodzik1993:
    To NIE był najtańszy model, był dość drogi, zresztą nadal jest do kupienia dostępny, i zapewniam że jest droższy nawet niż proste modele, poleconego przez Ciebie oraz przedmówcę WAE.
    Posiadasz pralkę 3 lata (dopiero) i twierdzisz że jest idealna, to daleko idący osąd, z tego co mi wiadomo(a mogę sie mylić) Bosch daje na swoje produkty 5 lat gwarancji. Jeśli twoja pralka będzie działać nadal po 10 latach to przyznam rację- jest idealna.

Wracając do tematu- co takiego niezwykłego jest w pralkach serii WAE, że są polecane, czy nadal wszystkie(większość) posiada rozbieralny bęben? Jest wyższej jakości?

@astw około 5 lat, nieco więcej, niedługo po tym jak gwarancja się skończyła, bęben zaczął się tłuc przy wirowaniu, chciałem rozkręcić obudowę bębna aby zobaczyć co mu dolega- niestety, czegoś takiego nie wymyśliłbym w najgorszym koszmarze- okazało się że obudowa bębna to po prostu jednolita nierozbieralna całość, i do środka dostać się nie da.

• #5 28 Lip 2013 13:09
    astw
    Poziom 17  

A na ile wyceniono naprawę?
    Można napisać do producenta o pokrycie kosztów naprawy w ramach tzw. "dobrej woli".

Seria WAE ma inną konstrukcję. Są niedrogie modele z tej serii.

• #6 28 Lip 2013 15:58
    unitrax
    Poziom 9  

@astw- wycena? Przecież żaden serwisant za darmo nie wyceni(diagnoza- stwierdzenie że bęben do wymiany zapewne będzie kosztować z 100zł), a biorąc pod uwagę że trzeba wymienić cały nierozbieralny moduł bębna(bo to on się tłucze- a otworzyć go nie mogę, bo jest po prostu zgrzany fabrycznie i stanowi nieotwieralną w bezinwazyjny sposób całość), sądzę że wymiana może kosztować 500-1000zł czyli już lepiej dołożyć do nowej.
    Skoro piszecie że seria WAE jest inna to właśnie za nią się rozejrzę- ceny nowych są nawet niższe niż ta którą "mam" obecnie

• #7 28 Lip 2013 16:10
    mlodzik1993
    Poziom 9  

Ja uważam że jeśli w dzisiejszej dobie jeśli coś pochodzi mi teraz 5-6lat będzie to dobry wynik i jeśli cos padnie kupię nowe. A 3 lata to wystarczajacy czas żeby ocenic jakosc. Z tego co wiem to bosch ma gwarancje 24msc, a seria waa to turecki wybor i nsjnizsza cena

• #8 28 Lip 2013 19:08
    unitrax
    Poziom 9  

5-6 lat to nie jest dobry wynik!
    Bo niestety świadczy o sztucznym napędzaniu popytu/konsumpcji.
    Dawniej pralka pracowała 10lat i wystarczyło od czasu do czasu wymienić uszczelki/łożyska/szczotki w silniku albo przeżartą przez kamień grzałkę.
    Przykład: PS663P polskiej produkcji, pamiętająca czasy PRL! Dużo tych pralek nadal funkcjonuje!
    Obecnie pralka działa nieco ponad okres gwarancyjny.
    Generuje to tylko masę odpadów elektronicznych i wszelkie Bio/eko znaczki są nic nie warte, bo to co oszczędzi się na prądzie- trzeba wydać na kolejną pralkę.

• #9 28 Lip 2013 23:55
    mlodzik1993
    Poziom 9  

Tak te pralki chodzily po 10-12 lat, wiem i znam to, sam byłem posiadaczek pralki polar dalia, pralka ktora pozerala szalone ilosci wody i pradu, miala fabrycznie uszkodzony krzyzak, lubilo ja rzucic przy odwirowywaniu, programy byly masakrycznie dlugie, szybko zlapala ja rdza z wszystkich stron, od spodu, szczegolnie od strony zasobnika, kosztowala podobne pieniadze co wlx, ale ani kultury pracy ani jakosci wykonania takze ost 3 lata uzytkowania to byla jej powolna smierc, az poszly amortyzatory, wyjechala na polowe lazienki i zostala zezlomowana. Także to gadanie o kiedys ma sie nijak do rzeczywistosci, polecam sobie obejrzec cykl tajemnice korporacji, wszystko jest wyjasnione

• #10 30 Lip 2013 14:40
    ptiroat
    Poziom 10  

Ja mam WAE20364 od dwóch lat i jest ok. Jest to chyba najprostszy i najtańszy model z serii 7kg z wymiennymi łożyskami. Do tej pralki trzeba mieć jednak sporo miejsca ale poza tym polecam. Mój brat ma ze starszej serii Maxx 5 i od 8 lat nic się z nią nie dzieje (jedyna różnica to pojemność oraz mniej eko, jego Germany, moja Polska). Z perspektywy czasu zapewne wybrałbym teraz model ładowany od góry (trwalsze łożyska ale mniejsza pojemność).

• #11 30 Lip 2013 19:10
    markoz7874
    Poziom 31  

mlodzik1993 napisał:
    .. polecam sobie obejrzec cykl tajemnice korporacji, wszystko jest wyjasnione

Spiskowe teorie dziejów :)
    Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach wszystko produkuje się szybko i tanio.
    Klienci nie chcą mieć dziesięcioletniego sprzętu - lubią zmiany i rzeczy nowe.
    Na zachodzie ludzie wyrzucają sprzęt na złom nie dlatego, że jest zepsuty, ale dlatego, że jest stary.
    U nas może nie jest to jeszcze zjawisko popularne, ale powoli się upowszechnia.
    Chyba nieliczni używają tego samego samochodu po 10-15lat?
    Producenci dostrzegają to zjawisko i produkują urządzenia które nie muszą trwać wiecznie.
    Wady? - cierpi na tym środowisko. Ponosimy dodatkowe koszty.
    Zalety? - Ciągle mamy do czynienia z nowościami, przemysł się rozwija a ludzie mają pracę.

• #12 31 Lip 2013 23:17
    1221547
    Usunięty  
  • #13 13 Wrz 2013 22:58
    patryk260983
    Poziom 18  

ptiroat napisał:
    Ja mam WAE20364 od dwóch lat i jest ok. Jest to chyba najprostszy i najtańszy model z serii 7kg z wymiennymi łożyskami. Do tej pralki trzeba mieć jednak sporo miejsca ale poza tym polecam. Mój brat ma ze starszej serii Maxx 5 i od 8 lat nic się z nią nie dzieje (jedyna różnica to pojemność oraz mniej eko, jego Germany, moja Polska). Z perspektywy czasu zapewne wybrałbym teraz model ładowany od góry (trwalsze łożyska ale mniejsza pojemność).

mam model WAE20164, podejrzewam, że jest starsza biorąc pod uwagę symbol i czas, jaki swoją posiadasz, ładowność taka sama, jest prosta, bez wyświetlacza, łatwa w obsłudze, im mniej bajerów tym lepiej, to moja zasada, która się sprawdza ;-)

• #14 14 Wrz 2013 13:25
    unitrax
    Poziom 9  

Kolego, jesteś na publicznym forum i obowiązują cię zasady takie jak wszystkich.
    Typową bolączką for internetowych jest to, że kiedy ktoś pyta na nich o np. komputer do 1200zł , pojawia się cała masa osób twierdzących że do tej kwoty nie kupi nic sensownego, i polecają coś droższego, takie posty winny być kasowane.
    Nie kupię pralki za 2500zł, gdyż pralka to dla mnie prawie-zbędny mebel, który stoi i zagraca mieszkanie. Z problemem poradziłem sobie w taki sposób, że zdobyłem pralkę zanussi, dość stary model, powymieniałem gumowe elementy, uszczelki, łożyska, i służy, działa cicho, i zapewne przeżyje niejedną "budżetówkę" za 1000zł.

Moderowany przez movzx:

A ja proszę Kolegę o pisanie na temat. Decyzje odnośnie obowiązujących zasad pozostawmy moderatorom.
    Co do meritum - skoro Kolega napisał "wybór NOWEJ pralki", nie podał nawet przybliżonego zakresu cenowego, a teraz ma pretensje o dobre rady - że za drogo - i kupuje używaną, to marnuje czas innych uczestników dyskusji - więc pozostaje temat zamknąć.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME