Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza AVT-2727 (EdW 7/2004)

Svavo 08 Mar 2005 07:37 7133 10
Altium Designer Computer Controls
    Svavo
    Level 23  
    Post o projekcie kolejnej stacji lutowniczej :). To co odróżnia ten projekt od innych to fakt zastosowania uC (AT90S2313) do sterowania stacją.
    Zamierzam zrobić coś takiego. Mam już część podzespołów, wciągnąłem program do procka. Chciałbym dowiedzieć czy już ktoś zrobił/zamierza zrobić stację lutowniczą według tego projektu. Może macie jakieś sugestie, uwagi na ten temat?

Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    MałyLesiu
    Level 17  
    Witam!
    Czy moglbys zamiecic schemat albo wyslac mi go na poczte albo priwa?Bylbym bardzo wdzieczny! :)
    Pozdrawiam MalyLesiu
    czarles
    Level 2  
    Też byłbym bardzo wdzieczny za ten artykuł
  • Altium Designer Computer Controls
    renfilt
    Level 13  
    Ja rowniez prosilbym o ten schemacik
    Pozdrawiam
    Svavo
    Level 23  
    Na razie posiadam tylko zdjęcia artykułu z gazety. Jeśli to wystarczy, to proszę piszcie na jakie emile wysyłać. Jeśli nie - jestem w trakcie przerysowywania schematów, za kilka dni będą w poście.

Pozdrowionka!
    dziobak3F
    Level 11  
    Ello a móglby mi ktoś podać spis elementów wchodzących w skład tego kitu? Chcialbym wiedziec czy dostane wszystko bez problemu w elektronicznym
    Z gory dzieki
    Svavo
    Level 23  
    Wszystkie elementy są typowe i bez problemu dostaniesz je w sklepie elektronicznym. Nie jestem pewien jak wygląda sytuacja z prockiem AT90S2313, gdyż jest on wycofany z produkcji (odpowiednikiem jest ATTiny2313).
    Pawełmatrix
    Level 12  
    Witam,
    takze planuje zrobic tą stacje. Ale zamiast wyswietlacza LED dam LCD 3 1/4cyfry ze sterownikiem PCF8577 i podswietlaniem. Moim zdaniem LCD jest przyjemniejszy dla oka, a i mniej prądu chce.
    NIEBO!
    Level 12  
    Witam! :D
    Z tego co czytam to więcej z tą stacją problemów niż pożytku
    Stacja lutownicza AVT 2727 problemy! Forum EP
    Sprzęt jakim jest stacja lutownicza powinien być niezawodny, bo co jak co sprawna lutownica pod ręką to podstawa. Ja używam od dłuższego czasu Stacji Solomon SL-20. Układ zaczerpnąłem ze stacji oryginalnej, którą posiadał kolega. Wszystko poskładałem na swojej płytce, z trafem od wzmacniacza i działam tak już od ponad 5 lat. Jedno co mnie denerwuje to fakt, że układ często się wzbudza, prawdopodobnie przez to, że zrezygnowałem z dławika jaki występował w oryginale, a nie miałem pojęcia co to za dławik.

Teraz po latach kiedy naprawdę uciążliwy jest fakt że często podczas lutowania grot nagle robi się fioletowy i dochodzi pewnie do 500°C, zanim doprowadzę grot do stanu używalności mija sporo czasu. Chcę zbudować nową stację, ale nie wiem co wybrać. Bo jest wiele projektów i każdy z nich ma jakieś wady. Postanowiłem zatem zrobić drugą NOWĄ (czyt. LEPSZĄ) stację i oto co znalazłem z czego mogę wybrać:

• Amatorska Stacja Lutownicza z EdW 03/2002 Wada (brak odczytu temperatury zadanej poza wyskalowaniem potencjometru) Zaleta - prosta konstrukcja.

• Stacja lutownicza PE3/99 lub tutaj druga wersja Wada (zastosowanie przekaźnika jako elementu wykonawczego - już teraz wiem żeby mnie denerwował jeśli by "klekotał")Jeśli ktoś ma przeróbkę na optotriak-triak - POPROSZĘ! Zaleta: najbardziej sprawdzona z tego co widzę i chyba mało zawodna konstrukcja

• Stacja lutownicza z EP 5/98 str. 34

Lub właśnie ta
    • Cyfrowa stacja lutownicza AVT-2727 Rozwiązanie najbardziej nowoczesne - ciekawy typ pomiaru z rozładowującym się kondensatorem (czy aby niezbyt skomplikowany) - regulacja temperatury, za pomocą przycisków w sposób cyfrowy) Bez wątpienia konstrukcja ta najbardziej mi odpowiada lecz jest jedno małe, ALE....
    Po obejrzeniu schematu... i po tym jak zobaczyłem program, a przede wszystkim po tym wszystkim co przeczytałem co napisali inni którzy próbowali zmusić to cudo do działania, obawiam się, że budowa i uruchomienie może zakończyć się wyrzuceniem sporej ilości gotówki w błoto, czego bym nie chciał. Wiem, ze z przerobieniem programu nie dam sobie rady.

Szukam zatem dalej stacji, która spełniałaby moje oczekiwania, a wy może podzielicie się swoimi uwagami na temat w/w stacji lutowniczych. Może budowałeś którąś z nich i jesteś zadwolony. A może znasz jeszcze inną publikację, lepszą i niezawodną. Bardzo mile widziane linki do opisów.

Ostatnio rozbudowuję moje zaplecze warsztatowe i musiałem zbudować zasilacz, wybrałem konstrukcję opisaną tutaj.Jest to Zasilacz warsztatowy 0-30V 2mA-3A i polecam go każdemu kto chcę zbudować zasilacz warsztatowy - zabezpieczenie prądowe działa CUDOWNIE. ŻADNYCH PROBLEMÓW! Działał od razu! I taką też chciałbym mieć stację lutowniczą! :)
    Teraz jeszcze chcę go wzbogacić o ten MULTIMETR

Pozdrawiam serdecznie!
    NIEBO!™

P.S. Jeśli chcesz odpisać: "Kup gotową stację": Nie pisz! :)
    Pawełmatrix
    Level 12  
    Pawełmatrix wrote:
    Witam,
    takze planuje zrobic tą stacje. Ale zamiast wyswietlacza LED dam LCD 3 1/4cyfry ze sterownikiem PCF8577 i podswietlaniem. Moim zdaniem LCD jest przyjemniejszy dla oka, a i mniej prądu chce.

Stacja już działa. Jednak pomysł z wyświetlaczem LCD był chybiony. Ma słabe kąty widzenia.