Post o projekcie kolejnej stacji lutowniczej . To co odróżnia ten projekt od innych to fakt zastosowania uC (AT90S2313) do sterowania stacją.
Zamierzam zrobić coś takiego. Mam już część podzespołów, wciągnąłem program do procka. Chciałbym dowiedzieć czy już ktoś zrobił/zamierza zrobić stację lutowniczą według tego projektu. Może macie jakieś sugestie, uwagi na ten temat?
Na razie posiadam tylko zdjęcia artykułu z gazety. Jeśli to wystarczy, to proszę piszcie na jakie emile wysyłać. Jeśli nie - jestem w trakcie przerysowywania schematów, za kilka dni będą w poście.
Przerysowałem schemacik - załączam. Jest w jednym kawałku (bez podziału na płytki). Jest tez kilka moich dopisków.
Ahia, otworzycie go oczywiście w Orcadzie, po uprzednim rozpakowaniu.
Ello a móglby mi ktoś podać spis elementów wchodzących w skład tego kitu? Chcialbym wiedziec czy dostane wszystko bez problemu w elektronicznym
Z gory dzieki
Wszystkie elementy są typowe i bez problemu dostaniesz je w sklepie elektronicznym. Nie jestem pewien jak wygląda sytuacja z prockiem AT90S2313, gdyż jest on wycofany z produkcji (odpowiednikiem jest ATTiny2313).
Witam,
takze planuje zrobic tą stacje. Ale zamiast wyswietlacza LED dam LCD 3 1/4cyfry ze sterownikiem PCF8577 i podswietlaniem. Moim zdaniem LCD jest przyjemniejszy dla oka, a i mniej prądu chce.
Witam! Z tego co czytam to więcej z tą stacją problemów niż pożytku
Stacja lutownicza AVT 2727 problemy! Forum EP Sprzęt jakim jest stacja lutownicza powinien być niezawodny, bo co jak co sprawna lutownica pod ręką to podstawa. Ja używam od dłuższego czasu Stacji Solomon SL-20. Układ zaczerpnąłem ze stacji oryginalnej, którą posiadał kolega. Wszystko poskładałem na swojej płytce, z trafem od wzmacniacza i działam tak już od ponad 5 lat. Jedno co mnie denerwuje to fakt, że układ często się wzbudza, prawdopodobnie przez to, że zrezygnowałem z dławika jaki występował w oryginale, a nie miałem pojęcia co to za dławik.
Teraz po latach kiedy naprawdę uciążliwy jest fakt że często podczas lutowania grot nagle robi się fioletowy i dochodzi pewnie do 500°C, zanim doprowadzę grot do stanu używalności mija sporo czasu. Chcę zbudować nową stację, ale nie wiem co wybrać. Bo jest wiele projektów i każdy z nich ma jakieś wady. Postanowiłem zatem zrobić drugą NOWĄ (czyt. LEPSZĄ) stację i oto co znalazłem z czego mogę wybrać:
• Stacja lutownicza PE3/99 lub tutaj druga wersja Wada (zastosowanie przekaźnika jako elementu wykonawczego - już teraz wiem żeby mnie denerwował jeśli by "klekotał")Jeśli ktoś ma przeróbkę na optotriak-triak - POPROSZĘ! Zaleta: najbardziej sprawdzona z tego co widzę i chyba mało zawodna konstrukcja
Lub właśnie ta
• Cyfrowa stacja lutownicza AVT-2727 Rozwiązanie najbardziej nowoczesne - ciekawy typ pomiaru z rozładowującym się kondensatorem (czy aby niezbyt skomplikowany) - regulacja temperatury, za pomocą przycisków w sposób cyfrowy) Bez wątpienia konstrukcja ta najbardziej mi odpowiada lecz jest jedno małe, ALE....
Po obejrzeniu schematu... i po tym jak zobaczyłem program, a przede wszystkim po tym wszystkim co przeczytałem co napisali inni którzy próbowali zmusić to cudo do działania, obawiam się, że budowa i uruchomienie może zakończyć się wyrzuceniem sporej ilości gotówki w błoto, czego bym nie chciał. Wiem, ze z przerobieniem programu nie dam sobie rady.
Szukam zatem dalej stacji, która spełniałaby moje oczekiwania, a wy może podzielicie się swoimi uwagami na temat w/w stacji lutowniczych. Może budowałeś którąś z nich i jesteś zadwolony. A może znasz jeszcze inną publikację, lepszą i niezawodną. Bardzo mile widziane linki do opisów.
Ostatnio rozbudowuję moje zaplecze warsztatowe i musiałem zbudować zasilacz, wybrałem konstrukcję opisaną tutaj.Jest to Zasilacz warsztatowy 0-30V 2mA-3A i polecam go każdemu kto chcę zbudować zasilacz warsztatowy - zabezpieczenie prądowe działa CUDOWNIE. ŻADNYCH PROBLEMÓW! Działał od razu! I taką też chciałbym mieć stację lutowniczą! Teraz jeszcze chcę go wzbogacić o ten MULTIMETR
Pozdrawiam serdecznie! NIEBO!™
P.S. Jeśli chcesz odpisać: "Kup gotową stację": Nie pisz!
Witam,
takze planuje zrobic tą stacje. Ale zamiast wyswietlacza LED dam LCD 3 1/4cyfry ze sterownikiem PCF8577 i podswietlaniem. Moim zdaniem LCD jest przyjemniejszy dla oka, a i mniej prądu chce.
Stacja już działa. Jednak pomysł z wyświetlaczem LCD był chybiony. Ma słabe kąty widzenia.