Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PC4560A412 Optima 600 - wybija bezpieczniki podczas prania

28 Lip 2013 11:28 4944 3
  • Poziom 13  
    Panowie,

Temat już był wałkowany parę razy, ale sprawa jest chyba mocniej skomplikowana, niż mi się wydaje:

Pralka: Amica Optima 600 (PC4560A412)
    Objawy: wybija bezpieczniki podczas prania (prania nie odwirowało i trochę wody było).

Z tego co znalazłem na forum może być to:
    1) Filtr przeciwzakłóceniowy Miflex X17-1. Tyle, że z tego co czytam wybiło by bezpieczniki do razu po włożeniu kabla zasilającego.
    Mechanicznych uszkodzeń na obudowie filtru pz nie zauważyłem poza faktem, że filtr lekko ubabrany jakimś smarem od spodu.

2) Grzałka 2000W/230V: Wizualnie grzałka OK. Zmierzyłem rezystancję ok. 26,6Ω. Brak przebicia na kabel PE. Zakładam jednak, że może dochodzi do rozszczelnienia podczas grzania? Spotkał się ktoś z takim przypadkiem?

3) Zawór ACJ: można go sprawdzić multimetrem?

4) Płyta sterująca: prawy róg płyty był okopcony (przetwornicaTNY264G, mostek Graetza BF06S itd) identycznie jak w wątkach:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1933295.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2524391.html
    Amica PC4560A412 Optima 600 - wybija bezpieczniki podczas prania
    Po przeanalizowaniu prawdopodobnie uszkodzony zawór przesterowania ACJ spowodował okopcenie układu sterowania (sprawdzę komponenty na płycie). Stąd wybijanie bezpieczników podczas prania. Co o tym sądzicie?

Przyjąłem taką strategię (po sprawdzeniu komponentów na płycie):
    1) pominąć filtr przeciwzakłóceniowy
    2) odłączyć grzałkę i załączyć program prania
  • HELUPOWER
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • HELUPOWER
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    A sądząc po tym co poniżej, filtr PZ też pora wymienić zanim zrobi kolejne "bum":
    limerro napisał:
    filtr lekko ubabrany jakimś smarem od spodu.
  • Poziom 13  
    Okazało się, że ww. model pralki nie posiadał zaworu ACJ (na szczęście).
    Elektronika choć w jednym rogu umorusana sadzą była sprawna. Grzałka tak samo.
    Uszkodzony był tylko filtr przeciwzakłóceniowy MIFLEX X17-1. Przy okazji uczulam na fakt, że uszkodzony filtr p.z. może wybijać bezpieczniki podczas prania, a nie od razu po włożeniu kabla do gniazka. Dodatkowo warto sprawdzić ew. przecieki i ew. dokręcić śruby mocujące osłonę bębna - kropla woda potrafi spływać przez mocowanie i dalej po kablach idących do silnika.