Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elzab Alfa Max, Subiekt - Wprowadzenie listy towarów na kasę fiskalną

28 Lip 2013 14:20 5748 10
  • Poziom 9  
    Witam!

Chciałbym zasięgnąć Waszej porady w związku z obowiązkiem wprowadzenia sprzedaży "okodowanych" towarów od października b.r.

Obecnie korzystam z kasy Elzab Alfa Max, na którą wprowadzam towary wpisujących ich nazwy ręcznie. Będę musiał zakupić laserowy czytnik kodów (w kasie mam złącze PS/2 - przy okazji, jakie urządzenie polecacie?) i wprowadzić na kasę listę towarów.

Oczywiście mógłbym robić to bezpośrednio z poziomu kasy, ale raz, że jest to nie wygodne, a dwa, wymagałoby zaprzestania sprzedaży na okres wprowadzania listy.

I tu pojawia się moje zasadnicze pytanie: w jaki sposób mogę przygotować listę towarów na komputerze a następnie wprowadzić ją do pamięci kasy? Z tego co udało mi się dowiedzieć wynika, że np. serwisanci proszą klientów o przygotowanie odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego a następnie wprowadzają dane do kasy przy pomocy programu z serii Subiekt od firmy Insert (mikroSubiekt, Subiekt GT). Ze strony producenta można pobrać w pełni funkcjonalną, 45-dniową wersję testową, także istnieje szansa na to, że uda mi się to zrobić własnymi siłami.

Szczególnie zależy mi na wypowiedziach osób, które miały wcześniej do czynienia z omawianym zagadnieniem. Z góry dziękuję!
  • Poziom 35  
    Podpinając się pod ten temat, poproszę autora o podanie podstawy prawnej obowiązku, bo pierwsze o tym słyszę.

Co do czytników kodów - polecam Symbol, Voyager..
  • Poziom 9  
    O rzeczy wspomniano chociażby w tym miejscu:

Link
  • Poziom 20  
    Jeśli chcesz tylko wpisywać kody przez kompa to ściągnij sobie darmowy programik, ze strony elzabu. Wprowadzisz towar do programu a potem wyczyścisz sobie baze z kasy fiskalnej i wgrasz tą co stworzyłeś.
    Link do pobierania:
    Link

programik "» ecrserw.zip " ten powinien ci wystarczyć.

Dodano po 4 [minuty]:

Co do czytników polecam "SYMBOL" dobrze się sprzedają i są solidne, warte wydanych pieniędzy.
  • Poziom 9  
    Serdecznie dziękuję za Wasze odpowiedzi!

Kierując się Waszymi poradami, zdecydowałem się na zakup czytnika marki Symbol ze złączem PS/2. Obecnie czekam na odbiór przesyłki.

@Primo86: Pobrałem wskazany przez Ciebie program i na razie przyjrzałem się mu na sucho. Wybieram zakładkę Funkcje serwisowe i Edycja, a następnie Towary i wiązania - jak rozumiem, wypełniam otwierający się plik TOWARY.TXT i tam zapisuję kolejne dane (nazwa, cena, barkod etc.) - i to jest właśnie moja baza danych, którą później wprowadzam do pamięci kasy?
  • Poziom 20  
    Przemulala napisał:

@Primo86: Pobrałem wskazany przez Ciebie program i na razie przyjrzałem się mu na sucho. Wybieram zakładkę Funkcje serwisowe i Edycja, a następnie Towary i wiązania - jak rozumiem, wypełniam otwierający się plik TOWARY.TXT i tam zapisuję kolejne dane (nazwa, cena, barkod etc.) - i to jest właśnie moja baza danych, którą później wprowadzam do pamięci kasy?

Dokładnie tak jak piszesz, na początku to bym jednak zrobił kopie danych którą masz w kasie i w tym celu bym zmienił katalog danych na pierwszej zakładce programu (tworzysz normalny katalog w systemie) w programie klikasz zmień i wskazujesz swój katalog i zgrywasz tam aktualną bazę z kasy którą masz aktualnie. Potem znów zmień katalog danych na inny i w nim twórz nową bazę.

Program jest prosty w obsłudze i dość intuicyjny.
  • Poziom 9  
    Myślę, że zacznę przygotowywać bazę towarów, a dopiero przed jej wgraniem utworzę nowy katalog i zapiszę w nim kopię zapasową dotychczasowych danych.

Dzisiaj otrzymałem skaner, więc najprawdopodobniej jutro zacznę pracę. Dziękuję za przekazane mi informacje, gdybym miał jeszcze jakieś pytania, będę się odzywał w tym wątku :)
  • Poziom 9  
    No i pojawia się pierwsze pytanie: w arkuszu (TOWARY.TXT) istnieje kolumna nazwa towaru (przyjmuje 18 znaków) i opis towaru. Niektóre z towarów, aby zidentyfikować je w sposób jednoznaczny, mogą wymagać więcej niż tylko 18 znaków. Czy w takim wypadku pozostaje mi pisanie "skrótowe" czy może dodatkowe uzupełnienie (lub uzupełnienie zamiast komórki "nazwa") komórki "opis towaru"? Czy ktoś z Was wie, w jaki sposób będzie to drukowane na paragonie?
  • Poziom 13  
    "rozporządzenie z dnia 14 marca 2013 w sprawie kas rejestrujących"
    pozwala stosować skróty w nazwach towarów / usług.
  • Poziom 12  
    Witam
    Podepne się pod temat. Obecnie psiadam kasę Maluch bis, jednak z danych technicznych wyczytałęm że posiada bazę towarową 999PLN (jak rozumiem 999 to możliwa ilośc kodów do wprowadzenia ? ) jeżeli tak to szukam czegoś małego z bazą w granicach 10.000 z możliwością podpięcia czytnika kodów.
  • Poziom 20  
    Przemulala napisał:
    No i pojawia się pierwsze pytanie: w arkuszu (TOWARY.TXT) istnieje kolumna nazwa towaru (przyjmuje 18 znaków) i opis towaru. Niektóre z towarów, aby zidentyfikować je w sposób jednoznaczny, mogą wymagać więcej niż tylko 18 znaków. Czy w takim wypadku pozostaje mi pisanie "skrótowe" czy może dodatkowe uzupełnienie (lub uzupełnienie zamiast komórki "nazwa") komórki "opis towaru"? Czy ktoś z Was wie, w jaki sposób będzie to drukowane na paragonie?

Większość kas ELZABA ma możliwość wprowadzenia tylko 18 znaków w nazwie więc dlatego ta kolumna tyle przyjmuje, jest chyba obecnie tylko jeden typ kasy ELZABA który potrafi mieć dłuższą nazwę towaru wtedy resztę nazwy piszesz w tedj drugiej kolumnie("OPIS") a na paragonie jest to drukowane ciągiem, jednak jest mankament stosowania takich sztuczek, mianowicie taki że na raporcie będą wyświetlane tylko dane z pierwszej kolumny która pozwala na nadanie tych 18 znaków nazwy, dodatkowa kolumna("OPIS") zostanie pominięta.

Dodano po 8 [minuty]:

papasmerf87 napisał:
    Witam
    Podepne się pod temat. Obecnie psiadam kasę Maluch bis, jednak z danych technicznych wyczytałęm że posiada bazę towarową 999PLN (jak rozumiem 999 to możliwa ilośc kodów do wprowadzenia ? ) jeżeli tak to szukam czegoś małego z bazą w granicach 10.000 z możliwością podpięcia czytnika kodów.

Tak liczba 999 o której piszesz to jest liczba ilości kodów jaką możesz wprowadzić na kasę.
    jak potrzebujesz 10 tys to najlepiej przejrzyj sobie ofertę producentów.
    Elzab np proponuje ci Alfa max(papierowa lub elektroniczna kopia paragonów i 16 tys towaru), Delta max(papierowa lub elektroniczna kopia paragonów i 20 tys, 40 tys,lub 60 tys towaru)
    Novitus ma SOLEO PLUS(12tys kodów), PS3000(22tys, 30 tys lub 45 tys kodów ) PS4000(45tys i 60 tys kodów)
    co do innych producentów musisz sprawdzić sam

Dodano po 2 [minuty]:

Tak przy okazji może lepiej zamiast kasy pomyśleć o drukarce fiskalnej i jakimś programiku.