Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena duża wymiarowo o małym zasięgu.

bilbo1 28 Lip 2013 17:14 909 5
  • #1 28 Lip 2013 17:14
    bilbo1
    Poziom 10  

Witam.
    Wpadłem na pomysł, żeby robot rozpoznawał w jakim rejonie się znajduje za pomocą radia 868MHZ. Chodzi konkretnie o to, żeby zrobić z anten strefy dla robota, który najeżdżając na antenę komunikuje się z nią. Bawiłem się już transceiverami na 868MHZ, ale wiedza na temat anten jest u mnie całkowicie podstawowa :) Wiem, że antena musi mieć swoje wymiary zależne od długości fali i nie można sobie po prostu dać kwadratu np. 0,5x 0,5m. Ma ktoś może pomysł jak to zrealizować? Być może zrobić antenę jako siatkę? Dodatkowo interesuje mnie zwiększenie kierunkowości anteny po stronie robota żeby komunikował się tylko z anteną, która jest bezpośrednio pod nim. Czytałem już na forum, że anteny kierunkowe to nie jest prosta sprawa jednak mi nie chodzi o zwiększenie zysku anteny a ograniczenie jej odczytu na boki. Będę wdzięczny za sugestie :)

0 5
  • #2 28 Lip 2013 18:47
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Pomysł nie jest za dobry - nawet jeśli anteny będą kierunkowe to odbicia od ścian w pomieszczeniu skutecznie zniweczą twe próby. Na otwartym terenie ma to jakieś ograniczone szanse działania, z tym że nadajniki musiałyby tworzyć coś na kształt "latarni morskiej" - trzy lub cztery nateny skierowane w różne strony.

Natomiast jeśli wypbrażasz sobie owe strefy jako obszary podłogi naprzykład 2m x 2m będące antenami to da sie to zrealizować w sposób zbliżony do realizacji transmisji audio dla głuchych (do odbioru aparatem słuchowym) czy tłumaczeń (odbiornik z cewką) - jednak w takim przypadku użyć nalezy raczej pasma akustycznego zamiast setek megaherców.

0
  • #3 28 Lip 2013 20:00
    jaszto
    Poziom 23  

Robot musowo steruje anteną by znaleźć nadajnik. Komunikacja między robotem i nadajnikiem powinna potwierdzać trafienie. Potwierdzenie trafienia możesz zrobić dodatkowo światłem modulowanym. Te częstotliwości fal oprócz kierunku mają również polaryzację. Piszesz "Bawiłem się już transceiverami na 868MHZ", czyżby one były bez anten?

0
  • #4 28 Lip 2013 20:20
    bilbo1
    Poziom 10  

jdubowski napisał:
    Pomysł nie jest za dobry - nawet jeśli anteny będą kierunkowe to odbicia od ścian w pomieszczeniu skutecznie zniweczą twe próby.

Ośmielę się nie zgodzić. Jeżeli mamy transceiver z programowalną mocą nadawczą i rejestrem RSSI możemy spokojnie odróżnić sygnał z anteny oddalonej o 10 cm od odbić :)

jaszto napisał:
    Piszesz "Bawiłem się już transceiverami na 868MHZ", czyżby one były bez anten?

do CC1100 użyłem anten zalecanych przez producenta ze zwykłego przewodu. Dla mnie wszystko działało bo wysyłałem i odbierałem paczki więc nie musiałem się zagłębiać w budowę anten.

Rozumiem, że metoda jest wątpliwa ale ja bardzo chciałbym ją sprawdzić więc nie chce stosować innego rozwiązania. Nie będzie działać to trudno - zawsze jakieś doświadczenie :) Ważne dla mnie jest zbudowanie tej anteny więc prosiłbym o rady :)

0
  • #5 28 Lip 2013 21:34
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

bilbo1 napisał:
    jdubowski napisał:
    Pomysł nie jest za dobry - nawet jeśli anteny będą kierunkowe to odbicia od ścian w pomieszczeniu skutecznie zniweczą twe próby.

Ośmielę się nie zgodzić. Jeżeli mamy transceiver z programowalną mocą nadawczą i rejestrem RSSI możemy spokojnie odróżnić sygnał z anteny oddalonej o 10 cm od odbić :)

Jeśli masz do dyspozycji tego rodzaju rocket science to gdzie tkwi twoj problem? Jeśli jesteś w stanie określic odległość anteny odbiorczej od nadawczej to co za problem postawić 3 nadajniki oddalone od siebie z antenami dookólnymi i odbierać z nich sygnał?

0
  • #6 29 Lip 2013 08:13
    bilbo1
    Poziom 10  

Źle kolega zrozumiał. Nie jestem w stanie określić odległości od anteny. Ustawiając na najniższą moc nadawczą i sprawdzając siłę odebranej ramki jestem tylko w stanie stwierdzić, że antena jest kilkanaście centymetrów od odbiornika. A czy jest oddalona o 2 czy 3 metry nie jestem w stanie powiedzieć bo nic już z niej nie odbieram powyżej tych kilkunastu centymetrów. Mógłbym to zrealizować budując strefy z transponderów RFID i na pewno by działało :) jednak chciałbym to zrobić taniej i mieć większą możliwość komunikacji.

0