Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam klimatyzacji przenośnej z agregatem na zewnątrz

28 Lip 2013 18:25 2784 12
  • Poziom 11  
    Witam,
    Szukam klimatyzacji przenośnej - ale typu split, ale(drugie) z agregatem w części zewnętrznej. Tzn.: Cichą (względnie) cześć wewnętrzną stawiam w salonie, część głośną zewnętrzną stawiam na balkonie, uchylam okno (niezależnie od klimy będzie uchylone lekko i tak - ze względu na wentylacje ogólną mieszkania) i łącze oba elementy bez wiercenia elastyczną rurą.

Pomieszczenie do ochłodzenia: Salon 25m2, połączony z otwartą kuchnią 7m2 i dalej korytarz 7m2. W mieszkaniu jest jeszcze sypialnia (od korytarza), ale nie musi być chłodzona i łazienka 4m2. Głównie chodzi mi o część salonu, ale biorąc pod uwagę że jest połączona z "komunikacją" i kuchnią, podaje wszystkie wartości. Salon jest od południa, ma duże okna - południowa ściana to 5mb x 2,6m wysokości. Powierzchnia okien na tej ścianie to blisko 63% powierzchni całej południowej ściany, także sporo.

Nie jestem super wymagający jeżeli chodzi o wydajność, ale urządzenie powinno schłodzić powietrze o te 5 stopni w dół (z 30 bez klimy do 25 stopni na przykład). Obecnie mam okna od południa i np. dziś w pokoju mam 32, co jest odrobinę za dużo.

Aha, gdyby był w stanie podać konkretne modele, którymi warto się zainteresować w moim przypadku - byłoby super.
    Z góry dzięki za wszystkie rady.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź. Tak, jest możliwość kupienia przenośnej klimy z dwoma rurami (aby wyeliminować zjawisko podciśnienia) - montowanymi jedna w drugiej. Ale taka klimatyzacja jest głośniejsza (prosiłem o urządzenie z agregatem na zewnątrz) i (chyba?) mniej wydajna?

Sam nie wiem,
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    No tak.. ale jest jeden podstawowy minus - trzeba miec je zasuniete aby dzialaly. Czyli w srodku dnia siedzisz przy sztucznym swietle. Tam mam okna TYLKO na poludnie..
  • Poziom 38  
    To może split połączony wężami elastycznymi łączonymi na szybkozłącza. Będzie można prosto zdemontować ale czy to będzie przenośne hmm.....
  • Poziom 11  
    Moze nie chodzi dokladnie o przenosne, tylko bardziej o "mniej inwazyjne". Bez wiercenia w scianach, bez wieszania czegokolwiek na elewacji (ew. wentylator moze stac na balkonie, jak juz).

Mozesz podac konkretny model zaproponowanego typu ? Bo nie jestem pewny czy dobrze zrozumialem..
  • Poziom 42  
    Widać że nie rozumiesz chłodnictwa, bo nie reagujesz na sugestie, tylko trzymasz się niewykonalnego pomysłu.
    Nie ma takich klimatyzatorków przenośnych jakie byś chciał, bo być nie może! Fizyka na to nie pozwala.
    Najbliższa twoich wymagań jest propozycja janek1815, ale i tak wymaga zawieszenia jednostki wewnetrznej. Klimatyzatorki typy split (podzielony układ chłodniczy) nie są klimatyzatrokami przenośnymi!
    Z drugiej strony prowadzenie czynnika R410A wężami elastycznymi przy ciśnieniach rzędu 40Bar jest sporym ryzykiem.
  • Poziom 11  
    No chodzilo mi o cos takiego:
    Wyglada jak przenosny split. Rura jest duzo ciensza, uchylenie okna mniejsze. Czesc zewnetrzna moze stac na balkonie... dlaczego "Fizyka na to nie pozwala. " ?

Szukam klimatyzacji przenośnej z agregatem na zewnątrz
  • Poziom 42  
    mnd017 napisał:
    ew. wentylator moze stac na balkonie, jak juz

Tak napisałeś. Na to fizyka nie pozwala. Na zewnątrz musi być przynajmniej skraplacz i wentylator. Jednak takich rozwiązań się nie spotyka. Z reguły w zestawie zewnętrznym jest jeszcze sprężarka i trochę drobnej armatury. Wazy to z reguły powyżej 20kg. Więc jest średnio przenośne... Nie mówię o zabawkach tylko zwykłych urządzeniach.
    Dochodzi problem połączeń rurowych między jednostkami wew i zew. Ze względu na wysokie ciśnienia i inne sprawy stosuje się rury miedziane. Stosowanie węży jest ryzykowne ze względu na ciśnienia i "korozyjne" działanie oleju i czynnika chłodniczego. Dochodzą wyższe koszty węży, które może i są elastyczne, ale bez przesady.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Może w takim razie źle zadałem pytanie :/

Szukam klimatyzacji, która będzie miała najlepszy stosunek (w sumie 3ech wartości): ceny do wydajności do "inwazji". Przy czy: Wieszanie na elewacji odpada.

Mam 3 możliwości:
    1. Zwykła przenośna i rura za okno. Jedna część, najgłośniejsza w środku, najtańsza i najmniejwydajna.
    2. "Przenośna" typu split - tj. to co dałem na zdjęciu. Dwie części, w środku ciszej, droższa od "1" i bardziej wydajna, dużo mniej mobilna - ale ciągle mobilna.
    3. Split - czyli ciche, podwieszone urządzenie w salonie, najlepsza wydajność, najdroższa, nie przenośna i duże pudło musi wisieć na elewacji.

Kilka pytań:
    1) Ad2. Ta opcja od razu odpada, ponieważ jest "niestabilna" ze względu na rurę i duże ciśnienie między urządzeniami, tak?
    2) Ad3. Teoretycznie od raz odpada, ponieważ chce uniknąć wieszania czegokolwiek na elewacji na stałe.
    3) Ad1. Czy w takim przypadku "1" jest jedyną opcją?

4) Ewentualnie, czy produkują klimę split, z wyprowadzonymi miedzianymi rurkami na balkon. I owe 20kg pudło będzie stało na balkonie?
  • Poziom 22  
    mnd017 napisał:
    4) Ewentualnie, czy produkują klimę split, z wyprowadzonymi miedzianymi rurkami na balkon. I owe 20kg pudło będzie stało na balkonie?

Jeśli masz balkon, to jednostkę zewnętrzną możesz na nim postawić, ale będzie ona stać/wisieć tam na stałe. Dotyczy to dowolnego splita. Czasem w zestawach split są rury + kabel do podłączenia (zwykle krótkie 3-5m), a czasem nie ma i trzeba je dokupić oraz przygotować. Nie wiem, czy sam chcesz montować, czy komuś zlecić. Jeśli sam, to kup z rurami. Dobrze też mieć pompę próżniową, do takiego montażu powinna wystarczyć jednostopniowa.
  • Poziom 38  
    jack63 napisał:
    Stosowanie węży jest ryzykowne ze względu na ciśnienia i "korozyjne" działanie oleju i czynnika chłodniczego.

Węże stosuje się w agregatach chłodniczych zabudowanych na chłodniach samochodowych w których pompa jest napędzana od silnika samochodu. Na postoju można podłączyć do 230/400V więc nie ma tu mowy o korozyjności.