Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G570 - niezidentyfikowana awaria sprzętu

razor00 28 Lip 2013 19:06 1197 2
  • #1 28 Lip 2013 19:06
    razor00
    Poziom 1  

Witam i od razu przepraszam z góry za długi post.
    Otóż, próbuję rozwiązać pewną zagadkę związaną z uszkodzonym sprzętem komputerowym, która bardzo mnie nurtuje. Laptop - bo o laptopie, jak w temacie widać, mowa - był używany przez właściciela, który - rozwścieczony problemami z przejściem jednego z etapów Mass Effect na najwyższym poziomie trudności - pozwolił sobie wyładować gniew na sprzęcie, kilkakrotnie uderzając wen otwartą dłonią w klawiaturę, podobno dosyć silnie, w miejscu nad dyskiem twardym.
    HDD został uszkodzony fizycznie, nie ma o czym gadać - wystukiwał i rzęził. Został zakupiony nowy. Jednak sam laptop też - po kilku próbach zrestartowania, jeszcze z tym starym dyskiem wewnątrz - przestał się uruchamiać: włączał się wiatraczek, słychać było, że sprzęt w nim ożywa, ale następnie zamierało wszystko: ekran nie odpałał w ogóle, do BIOSu nie było dostępu.
    Facet w punkcie napraw, do którego laptop został zaniesiony, żeby odzyskać dane z dysku, stwierdził, że on nie wie, co jest nie tak. Wspominał coś, że podłączał inne dyski twarde, i uznał, że to być może łącze, gniazdo w sensie, jest uszkodzone. Ale nic nie wymieniał.
    Jednakże, po paru dniach, lapek jakby sam się naprawił. No, a że ja ciekawski jestem i lubię zagadki oraz wyzwania, wziąłem go na warsztat i wymieniłem dysk na ten nowy, kilka dni temu kupiony. Tyle że nie szło na nim zainstalować systemu Windows - XP, 7, 8 - żaden instalator nie był w stanie nawet utworzyć i sformatować partycji. Gparted formatował bez problemu.
    Gdy w końcu udało mi się zainstalować ósemkę, komputer zaczął niesamowicie wolno pracować, wprost mielić z najwyższym wysiłkiem, co mu się podobno wcześniej nie zdarzało. Poza tym, użycie podsystemów w menedżerze zadań twierdziło, że właśnie to dysk twardy jest przeciążony: 100% zużycia, cięgiem bez przerwy, podczas gdy procesora czy RAMu ok. 19-30%. A dalej to nie wiem, bo próba instalacji sterowników do płyty głównej zakończyła się niepowodzeniem - teraz laptop nie jest w stanie odpalić, przeinstalować, ani automatycznie naprawić OSa, więc czuję, że wróciłem do punktu wyjścia.
    Smarta nie będę podawał, bo dysk jest na bank sprawny: sprawdzony na innym laptopie, zachowywał się bez zarzutu. Napęd DVD również działa - próba instalacji systemu z pendrive'a przebiegała analogicznie (ze wszystkimi problemami) do tej z kieszenią w roli głównej.
    Konkluzja: osobiście podejrzewam więc, że to coś z płyta główną, która fizycznie uszkodzona, nie radzi sobie jakoś z HDD. Ale nie jestem pewien, nigdy nie miałem z tego typu uszkodzeniami sprzętu elektronicznego do czynienia.
    Stąd moje pytanie: czy mogę jakoś przeprowadzić diagnostykę sprzętu, nie posiadając karty diagnostycznej? Bo może to coś innego, a może tylko coś z software'em jest nie tak, jak trzeba.
    A może jakieś inne pomysły? Inaczej, jedynym rozwiązaniem pozostanie skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, posiadającego wszelkie wymagane narzędzia.
    Tyle że wymiana płyty głównej się właścicielowi ogólnie nie uśmiecha ze względów finansowych, ale naprawa przecież również mało nie wyniesie.
    Pozdrowienia.

• #2 28 Lip 2013 19:24
    Januszf777
    Poziom 27  

Witaj.
    Gratuluje znajomych, moja pierwsza rada to następnym razem walić głową o parapet (byle solidny, bo też mogą być koszty) :D
    A tak poważnie to raczej płyta do wymiany, to są bardzo delikatne laminaty (wielowarstwowe) więc o uszkodzenie nie trudno, szczególnie, że jak piszesz była to furia która uwaliła dysk. W serwisie może uda się odzyskać co nieco z tego co pozostało więc jak dobrze trafisz to nie powinno być zbyt drogo.

• #3 28 Lip 2013 19:30
    adeq4
    Poziom 30  

Mimo tego, że dysk jest nowy pokaż jednak jego raport smart i wynik benchmarku odczytu z hdtune chociażby.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo