Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy upuszczony dysk może być przyczyną zawieszania ?

08 Mar 2005 12:52 2283 18
  • Poziom 12  
    Czy upuszczony dysk może być przyczyną zawieszania się komputera?
    Od dłuższego czasu staram się znaleźć przyczynę zawieszania się systemu, objawiającą sie w ten sposób, że myszka przestaje reagować, w czasie oglądania filmu zawiesza się obraz ..... Resetuje wtedy komp. i znowu jakiś czas jest dobrze. Czasami blokuje się często ,a czasem mogę kożystać z komputera długo bez problemów. Syn twierdzi ,że winny za to jest dysk, bo już dawno go upuścił i myśli ,że od tamtej chwili zaczęły się problemy. System jest wolny od wirusów ( Norton AV 2004, SPYBOT,AD-AWARE, Outpost Firewall). Dysk Maxtor 80GB, pyta KT6 Delta, Win XP SP2, procesor nie grzeje się, zasilacz Codegen 300W( nap. mieżone miernikiem dobre + - 0,2 V ) , kondensatory na płycie i w zasilaczu wyglądają dobrze. Jak sprawdzić twardy? Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 20  
    Myślę że mogą to być źle nagrane płyty z filmami. Mogą one mieć głebokie rysy, a co do dysku zależy czy z jakiej wysokości spadł.
  • Poziom 17  
    Myślę że to problemy z pamięcią. Albo spytać syna czy nie próbował podkręcać kompa. Dysk mógłby, ale robił by to też i podczas normalnej pracy.
  • Poziom 21  
    A może pamięci za mało.Procesor się nie grzeje,a gdy system się zawiesza to kontrolka procesora świeci się cały czas?
  • Moderator Samochody
    Tak - uszkodzony dysk może dawać takie objawy, pełna diagnostyka dysku niestety wymaga jego wyzerownia, narzędzia są na stronie www.maxtor.com
  • Poziom 12  
    Procesor nie jest podkręcony.DDRAM 256 i był podmieniany , co nie dało dodatniego efektu. Mogę jeszcze powiedzieć , że przy przegrywaniu z dysku na dysk jest słaby transfer. Filmy są odtwarzane z dysku a nie z płyt. Czyli przed wyzerowaniem dysku musiałbym zgrać wszystkie dane na inny dysk? Czy to jest tak ??? Czy nie ma innego sposobu???
  • Poziom 19  
    cześć,

- inny sposób to skanowanie dysku programem Mhdd 4.15. Był podawany ten program na forum oraz metoda jego pracy pod XP.
    - ja bym radził uruchomic ten program z dyskietki z DOs-em , nawet z tym produkowanym pod xp.

Code:

5.03.2005  12:25:48   MHDD version info:  | MHDD 4.1.5-snapshot (c) Dmitry Postrigan | FREEWARE
     5.03.2005  12:25:48   Device: ST320423A
     5.03.2005  12:25:48   F/W: 3.02
     5.03.2005  12:25:48   SN: 3EJ069C5
     5.03.2005  12:25:48   -------------------------------
     5.03.2005  12:25:49   LBA read from 0 to 2000000
     5.03.2005  12:28:46   No errors.
     5.03.2005  12:28:46   Done.

Code:

5.03.2005  12:13:02   MHDD version info:  | MHDD 4.1.5-snapshot (c) Dmitry Postrigan | FREEWARE
     5.03.2005  12:13:02   Device: ST320423A
     5.03.2005  12:13:02   F/W: 3.02
     5.03.2005  12:13:02   SN: 3EJ069C5
     5.03.2005  12:13:02   -------------------------------
     5.03.2005  12:13:03   LBA read from 0 to 40011299
     5.03.2005  12:13:07   ţ LBA Error: 36. [Sector skipped]
     5.03.2005  12:13:12   Last copied sector: 64679
     5.03.2005  12:13:12   Errors: 1
     5.03.2005  12:13:12   Done.

ξ
  • Poziom 12  
    Czy ktoś wie gdzie jest opisane uruchomienie programu pod XP .Po uruchomieniu programu z dyskietki utworzonej tym programem i po naciśnięciu przycisku F4 (skanuj) pojawia się komunikat:
    Drive error. This drive does not support LBA mode. User break.
  • Poziom 19  
    witam,

- do pracy pod xp potrzebny jest program UserPort.
    - praca z programem mhdd zacyna się od klawisza F3 - reset, potem F2
    - dobrze jest podac na samym początku komende "port" i wybrac 3, secondary master, nie zmieniac konfiguracji w katalogu \CFG mozna troche namieszać.
    - pytanie czy ten twój dysk jest widziany przez BIOS ?
    - program mhdd 4.15 wsólpracuje poprzez komendy ATA, czyli dysk musi być widziany w BIOS-ie.

Θ
  • Poziom 12  
    Mój dysk jest widziany w biosie . Pomimo blokowania systemu z różną częstotliwością, stale go używam. Dysk mam podzielony na 2 partycje. D-z zainstalowanym XP ma syst. plików FAT32, a C- syst. plików NTFS. Czy to jest dobrze???? Czy program UserPort Zainstalować tak jak jest opisane w intern. gdy ma służyć do simloków? Spróbowałem sprawdzić dysk programem HDD REGENERATOR ale w wersji demo w której ma wykrywać tylko uszkodzone bady. Przy starcie programu z dyskietki pisało tak jakbym miał windows98. Przeskanowałem dysk, co trwało 6,5 godz., ale program nie wykrył żadnych uszkodzonych sektorów. Czy MHDD może więcej zbadać, a może tamten program też wymaga innego programu, np. UserPort.
    Piszesz, że"dobrze jest podac na samym początku komende "port" i wybrac 3" to prawie rozumię; zworkę przy normalnej pracy dysku mam ustawioną na secondary master;
    Czy "nie zmieniac konfiguracji w katalogu \CFG mozna troche namieszać" - oznacza Ze konieczne jest podanie komendy port i wybranie 3. To trochę dużo pytań , ale jeżeli masz cierpliwość mi odpowiadać- dzięki.
  • Poziom 14  
    Miałem kiedys ten sam problem, wina był zasilacz. Napiecia mierzone miernikiem tez były w pożądku ale po wymianie na nowy problem zniknął. Jeżeli chodzi o sam dysk to może upadek spowodował że głowice porysowały talerze, ale nie wiem jak by wtedy się dysk zachowywał. Ja bym stawiał na zasilanie.
  • Poziom 12  
    Podejrzewam raczej dysk ,ponieważ przy zgrywaniu z twardego na twardy jest bardzo słaby transfer. Próbuje uruchomić prog. MHDD. Ściągnąłem go od 99none z forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic256468.html
    Zainstalowałem Userport, po naciśnięciu F3 w MHDD a następnie .TEST pojawia się wszystko do identify.bin włącznie, po tym następuje komunikat
    ERROR: drive reports error
    po naciśnięciu F4 - This drive does not support mode LBA mode or not detectet . Co dalej, albo co jeszcze jest źle ustawione?
  • Poziom 40  
    Dysk po upadku może działać ale wolno bo dostał luzów na łożyskach i talerze wibrują przez co mają trudności z trafianiem we właściwe miejsce,
    poprzednio trafiały po jednym obrocie talerzy a teraz przypadkowo po kilku
    albo kilkunastu obrotach, wibracje mogą powodować głośniejszą pracę dysku
  • Poziom 16  
    W pierwszym rzędzie sprawdź parametry SMART dysku ( możesz to zrobić np Aidą lub Enterprise Home - do pobrania z sieci tylko ten drugi). Sprawdź też w jakim trybie pracuje dysk. Przy problemach XP automatycznie :!: obniża tryb pracy dysku (np z UDMA 5 na PIO 4 lub niższe UDMA). Czy przy zawieszeniu da się jakoś zamknąć zawieszony program czy też komp jest zimny jak głaz :?
  • Poziom 12  
    Ta wersja którą opisał sadgal Częściowo pasuje bo dysk chodzi jakby głośniej. Jeżeli są luzy czy jest jeszcze jakiś ratunek dla mojego dysku???
    Z zablokowaniem to jest tak, że myszka przestaje reagować, raz było tak, że mogłem coś zmienić strzałkami na klawiaturze, nie pamiętam dokładnie. Czasami zablokuje się tylko głos i "szczeka" aż nie zresetuje się komputera.Jak znajdę ten program do parametrów smart i będe wiadział coś to napiszę.
  • Poziom 12  
    Witam!!!
    Do wczoraj miałem identycznuy problem co @mada.
    Komp działał normalnie lecz czasami zawieszał sie całkowicie ( nie działała ani mysz ani klawiatura).Sprawdzałem dosłownie wszystko i nic. Na krótko przed zawieszeniem sie kompa usyszalem ze sie wyłacza na dosłownie 1 sekundę HDD a po kilku sekundach zwis.Przelutowalem cale złacze w HDD,zmieniłem taśmy itp a problem nadal był.Napięcia na zasilaczu również były ok.W koncu dobrałem się do zasilacza i zaczałem sprawdzać elektrolity.Okazało sie że trzy elektrolity 1000uF/10v które sa zamontowane na wyjsciu +5v zasilacza nie trzymały pojemności (dlatego twardy dysk glupial gdyż byl zasilany marnej jakości napięciem)Po wymianie tych elementow wszystko śmiga pieknie!
    Radzę wymienić prewencyjnie wszystkie elektrolity po stronie wturnej zasilacza.

Pozdrawiam!!!
  • Poziom 12  
    Jewcik dołożyłem do wspomnianego przez ciebie nap. 5V 10000 mikro, więc filtracja powinna być ok. ale się zawiesił. dokładnie to to nap.jest 5,14V. nie pisałem wcześniej ,że ten dysk daje takie odgłosy jakby coś bez przerwy "mielił", nie wiem czy tam się coś aktualizuje czy rzeczywiście te luzy na łożyskach. Jak się sprawdza i gdzie jakie mam UDMA??
  • Poziom 12  
    Witam!!!

W takim razie nie mam pojecia co tam może być z tym dyskiem.
    UDMA dysku sprawdza sie:
    Menadżer urządzeń
    Kontrolery IDE ATA/ATAPI
    Podstawowy kanał IDE
    Własności
    Ustawienia zaawansowane

To w win Xp.

Pozdrawiam!!!
  • Poziom 12  
    Po zainstalowaniu programu DriveSMART pojawił mi się taki wynik, niewiele mi to mówi może ktoś oceni.

MODEL NUMBER – MAXTOR 6Y080PO
    SERIAL NUMBER- Y312G3RE
    FIRMWARE REVISION-YAR41BWO
    S.M.A.R.T. FEATURE – ENABLED

TOTAL LBA SECTORS- 160086528
    TOTAL LOGICAL CYLINDERS- 16383
    TOTAL TRANSLATET CYLINDERS- 9964
    TOTAL LOGICAL HEADS- 16
    TOTAL TRANSLATET HEADS- 255
    TOTAL SECTORA PER TRACK- 63

MULTI –WORD DMA MODE SUPPORT- MODE 2 AND BELOW
    ADVANCET PIO MODE SUPPORT- PIO MODE 4
    ATA STANDARD MAJOR VERSJON- ATA/ATAPI-7 AND BELOW
    ATA STANDARD MINOR VERSJON- 0x1E
    HOST PROTECTED AREA FEATURE SET – SUPPORD & ENABLED
    POWER MENAGEMENT FEATURE SET- SUPPORD & ENABLED
    ADVANCET POWER MENAGEMENT FEATURE SET- SUPPORTED
    CURRENT APM LEVEL- LEVEL 0
    REMOVABLE MEDIA FACTURE SET- NOT SUPPORTED
    SECURITY MODE FACTURE SET – SUPPORTED

SMART FEATURE SET – SUPPORTED & ENABLED
    SMART ERROR LOGGING - SUPPORTED & ENABLED
    SMART SEFT-TEST - SUPPORTED & ENABLED

MEDIA SERIAL NOMBER- NOT SUPPORTED
    MEDIA CARD PASS THROUGH COMMAND SET- NOT SUPPORTED
    CFA FEACTURE SET - NOT SUPPORTED
    REMOVE STATUS NOTIFICATION- NOT SUPPORTED

GENERAL PUTPOSE LOGGING FEATURE SET- NOT SUPPORTED
    POWER-UP IN STANDBY FEATURE SET- NOT SUPPORTED
    READ/WRITE DMA QUEUED COMMAND- NOT SUPPORTED
    DOWNLOAD MICROCADE COMMAND- SUPPORTED&ENABLED
    ULTRA DMA MODE SUPPORT- ULTRA DMA MODE 6 AND BELOW
    CURRENT ULTRA DMA MODE- MODE 6

SECURITY ERASE UNIT COMPLETION TIME- 0 MINUTE(S)
    VENDOR’S RECOMMENDED ACOUSTIC VALUE- 192
    CURRENT ACOUSTIC VALUE- 254
    SECURITY- SUPPORTED
    SECURITY LEVEL HIGH LEVEL