Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik aktywny 12W

v-cu 29 Lip 2013 13:22 14430 14
  • Witam.
    Od dawna do szkoły nosiłem przeróżne wzmacniacze małej mocy np. na kostce tda2003 po to by posłuchać sobie z kolegami na przerwie muzyki, z tym że te wzmacniacze nie miały żadnych obudów także niezręczne było nosić osobno płytkę z kostką , baterię i głośnik z wytłumieniem oraz podłączoną pod to komórką. Zajmowało to bardzo dużo miejsca , i nieraz po urywały mi się kabelki z głośniczka i kostki. Więc teraz w wakacje postanowiłem sobie włożyć to wszystko w pudełko. Zabrałem się do roboty ! Najpierw zaprojektowałem sobie całe pudełko na kartce ( wymiary pudełka to wys.12cm x szer.12cm x dł. 16cm ) potem wyciąłem takie wymiary jakie potrzebuje na sklejce o grubości 8mm , pozbijałem w całość i wyszło fajne pudełko, tylko, że same drewniane pudełko nie wygląda za fajnie to zabrałem okleinę ( która została tacie po oklejaniu starych głośników ) i okleiłem całe pudełko . Powycinałem dziury na głośnik potencjometr i załączniki i pudełko było gotowe. Włożyłem tam najpierw wzmacniacz na kości tda2003 ale powyżej połowy głośności wzmacniacz charczał także znalazłem jeszcze kość tda2006 i zrobiłem do niej płytkę i zamieniłem na tą kość. Gdy podłączyłem wzmacniacz ten gra trochę lepiej ponieważ charczy dopiero przy prawie full głośności. Potem trzeba było to jakoś wytłumić żeby dźwięk był czystszy i lepszy , to zabrałem jakąś gąbkę i wytłumiłem tam gdzie sie da. Na końcu pozostała sprawa zasilania. Myślałem nad akumulatorkami ni-mh ale to bym ich musiał dać 6. Także zabrałem pakiet Li-pol z starego helikopterka rc 7.4V 1.5A i tym to zasilam.

Teraz czas na zdjęcia jak całość wygląda :
    Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W

Z tyłu na początku zamontowałem jeden załącznik z diodami zieloną która sygnalizuje załączenie wzmacniacza i czerwoną która sygnalizuje wyłącznie wzmacniacza oraz że jest załączona bateria oraz wyjście na kabelek jack oraz potencjometr głośności. Potem dopiero zorientowałem się że ciągle będzie świecieć czerwona dioda a żeby ją wyłączyć muszę odkręcić dwie śrubki i otworzyć pokrywę i odłączyć kabelki od baterii. Dlatego w tym celu powstał 2 włącznik.
    Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W

Oraz zdjęcia jak wygląda w środku :

Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W

I zdjęcia płytki : ( zaprojektowałem ją sam w Eaglu )

Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W

Cena jaka mnie wyniosła robiąc tą skrzyneczkę to chyba nic bo ponieważ wszystkie części posiadałem już w domu albo były z odzysku.

Mam nadzieje że podoba wam się mój projekt nad którym siedziałem 5 dni. Chyba was nie zanudziłem tą lekturą :P. Zachęcam do komentowania co mam jeszcze poprawić co dołożyć co tu jest nie potrzebne itp.
    Jeśli chcecie schemat płytki to pisać.
    To chyba wszystko jeśli o czymś zapomniałem to dodam ;)

Pozdrawiam Vcu

EDIT:
    Temat zmieniłem tak jak polecił Atreyu Makiavel z Przenośny wzmaciacz na TDA2006 z głośnikiem

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    v-cu
    Poziom 11  
    Specjalizuje się w: elektronika...itp.
    v-cu napisał 70 postów o ocenie 71, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Woźniki. Jest z nami od 2012 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  
    To chyba powinno się nazywać: przenośny głośnik aktywny :D
    Dałbym bardziej estetycznie wyglądający głośnik z wklęsłymi kopułkami i lepiej dwa aby stereo było.
    mlodedrwale
    Poziom 12  
    Cytat:
    Z tyłu na początku zamontowałem jeden załącznik z diodami zieloną która sygnalizuje załączenie wzmacniacza i czerwoną która sygnalizuje wyłącznie wzmacniacza oraz że jest załączona bateria oraz wyjście na kabelek jack oraz potencjometr głośności. Potem dopiero zorientowałem się że ciągle będzie świecieć czerwona dioda a żeby ją wyłączyć muszę odkręcić dwie śrubki i otworzyć pokrywę i odłączyć kabelki od baterii. Dlatego w tym celu powstał 2 włącznik.

Czy dobrze zrozumiałem, że jeden z przełączników wyłącza diodę informującą, że urządzenie jest wyłączone?
    v-cu
    Poziom 11  
    mlodedrwale napisał:
    Cytat:

Czy dobrze zrozumiałem, że jeden z przełączników wyłącza diodę informującą, że urządzenie jest wyłączone?

Tak:P Troche skomplikowane. Lepiej już by chyba było usunąć po prostu czerwoną diodę niż dodawać kolejny włącznik ale.. już niech tak jest ;p

Atreyu Makiavel napisał:
    To chyba powinno się nazywać: przenośny głośnik aktywny :D
    Dałbym bardziej estetycznie wyglądający głośnik z wklęsłymi kopułkami i lepiej dwa aby stereo było.

Głośnik jeszcze zmienię na ładniejszy i większy. Ten ma 7cm a ja dam 10cm. A z stereo to nie wiem bo bym musiał wyciąć jeszcze jedną dziure na głośnik potem zrobić jeszcze jedną płytkę z tda2006 oraz problem był by ze zasilaniem bo by pobierało więcej prądu i krócej grało.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  
    No coś za coś.
    piotr0125
    Poziom 9  
    Ogólnie fajny projekcik. Sam niedawno taki zrobiłem. Ale nadal nie rozumiem po co się dodatkowo trudziłes z tą dioda sygnalizującą wyłączenie wzmacniacza. Uważam że jest to zbedne:)
    v-cu
    Poziom 11  
    piotr0125 napisał:
    Ogólnie fajny projekcik. Sam niedawno taki zrobiłem. Ale nadal nie rozumiem po co się dodatkowo trudziłes z tą dioda sygnalizującą wyłączenie wzmacniacza. Uważam że jest to zbedne:)

Aktualnie pudełko jest w przebudowie. Zamiast drugiego włącznika daję diodę migającą w rytm muzyki. Dorobiłem zasilacz na transformatorze który można podłączyć gdzieś do gniazdka. Oraz wymieniam głośnik. I mam zamiar dodać drugi pakiet żeby głośniej grało ale to sie zobaczy. Jak skończę dodam zdjęcia :)
    Szaman7
    Poziom 25  
    Charczy prawdopodobnie dlatego, ponieważ wzmacniacz otrzymuje zbyt małe napięcie. Płytka wykonana niechlujnie, mogę się założyć, że to eagla niewidziało. Bałagan w kablach panuje. Obudowa wygląda jakby była robiona na oko. Kabel sygnałowy kiedyś się urwie.
    Skoro teraz już wiesz co jest źle to czekamy na lepsze projekty.
    v-cu
    Poziom 11  
    Szaman7 napisał:
    Charczy prawdopodobnie dlatego, ponieważ wzmacniacz otrzymuje zbyt małe napięcie. Płytka wykonana niechlujnie, mogę się założyć, że to eagla niewidziało. Bałagan w kablach panuje. Obudowa wygląda jakby była robiona na oko. Kabel sygnałowy kiedyś się urwie.
    Skoro teraz już wiesz co jest źle to czekamy na lepsze projekty.

Napięcie większe dam się nie przejmuj. Mam zamiar dać 2 pakiety. Płytka wykonana niechlujnie ponieważ rysowana mazakiem a projektowana w eaglu. Bo nie mam drukarki laserowej. Nie ma bałaganu w kablach według mnie. Obudowa ładnie zaprojektowana cięta na wymiar a nie na OKO. Nie widzę żeby kabel sygnałowy się miał urwać. Czemu ?
    nsvinc
    Poziom 35  
    Nie "2 pakiety" tylko zrób mu porządny zasilacz! Tu az się prosi o przetwornice impulsowe. A zeby bylo jeszcze lepiej, pomysl o wzmacniaczu klasy D - na pełnej baterii posłuchasz muzyki praktycznie 2x dluzej przy tej samej mocy grania.

Kabel sygnałowy pogoń, wstaw gniazdko typu jack 3.5mm - jak kupisz dobre (>5zł) gniazdko (a nie chinskie za 50gr) to posłuży długo i dobrze, nie narażając się na sytuację gdzie wlasnie chcesz posluchac muzyki a tu odpadnięty kabel.
    Z boku obudowy mozesz przykleic kopertę z grubej folii jako kieszonka na kabel...

Głośnik koniecznie wymień na taki który brzmi - ten co masz teraz wygląda mi na 'pierdziafke' ze starej obudowy komputera klasy AT. A proponuję taki [url=http://www.stx.pl/m-stx-4-0-75-80-8-f-s-mc.html]głośnik[/b]. Najtańszy. Fakt ze to jest średniotonówka, ale po mocnym podbiciu dołu jakimś scalakiem typu 'integrated sound processor' typu LM1036, bedzie niezłe. Pamiętaj, gra głośnik, nie wzmacniacz. Nawet najlepszy wzmacniacz nie skompensuje lipnego głośnika i niedopasowanej obudowy!

Zagra o niebo lepiej jak wprowadzisz przeróbki, któe zasugerowałem ;]
    v-cu
    Poziom 11  
    nsvinc napisał:
    Nie "2 pakiety" tylko zrób mu porządny zasilacz! Tu az się prosi o przetwornice impulsowe. A zeby bylo jeszcze lepiej, pomysl o wzmacniaczu klasy D - na pełnej baterii posłuchasz muzyki praktycznie 2x dluzej przy tej samej mocy grania.

Kabel sygnałowy pogoń, wstaw gniazdko typu jack 3.5mm - jak kupisz dobre (>5zł) gniazdko (a nie chinskie za 50gr) to posłuży długo i dobrze, nie narażając się na sytuację gdzie wlasnie chcesz posluchac muzyki a tu odpadnięty kabel.
    Z boku obudowy mozesz przykleic kopertę z grubej folii jako kieszonka na kabel...

Głośnik koniecznie wymień na taki który brzmi - ten co masz teraz wygląda mi na 'pierdziafke' ze starej obudowy komputera klasy AT. A proponuję taki [url=http://www.stx.pl/m-stx-4-0-75-80-8-f-s-mc.html]głośnik[/b]. Najtańszy. Fakt ze to jest średniotonówka, ale po mocnym podbiciu dołu jakimś scalakiem typu 'integrated sound processor' typu LM1036, bedzie niezłe. Pamiętaj, gra głośnik, nie wzmacniacz. Nawet najlepszy wzmacniacz nie skompensuje lipnego głośnika i niedopasowanej obudowy!

Zagra o niebo lepiej jak wprowadzisz przeróbki, któe zasugerowałem ;]

Zasilacz osobny mam już dorobiony. Tylko że to ma być głośnik przenośny , taki którym można posłuchać muzyki w szkole.

Gniazdo typu jack już zamówione i zamontuje je jak przyjdzie. O tym już myślałem wcześniej.

A głośnik mam inny i go zamontuje.

PS
    Za niedługo dam foty wszystkiego.
    v-cu
    Poziom 11  
    Witam po długiej przerwie. Przepraszam że tak długo nie dodałem żadnych zdjęć ale spaliła mi się ładowarka do pakietów , potem był głośniczek rozebrany a potem ciągle miałem go w szkole, ale teraz głośnik już jest skończony.
    Zatem zamieszczam zdjęcia skończonego projektu:
    Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W Przenośny głośnik aktywny 12W

Oraz filmik z działania głośnika:

Link

Dodałem:
    -większy głośnik 10cm 8W 4R
    -diode migającą w rytm muzyki
    -gniazdo jack
    -gniazdo DC (można zamiast baterii zasilać głośniczek z zasilacza)
    -drugi pakiet

Usunąłem:
    -drugi przełącznik
    -czerwoną diode

Głośnik gra naprawdę głośno w szkole jest to na tyle wystarczająco że słychać po całym korytarzu nawet gdy jest wielki szum.
    Charczenie i zniekształcenia : no niestety ale powyżej 70-80% głośności wzmacniacz się przesterowuje i zaczyna charczeć. Nawet dodałem drugi pakiet żeby zbytnio nie charczało , gra głośniej ale dalej charczy.
    Tylko ! Dlaczego kiedyś jak zrobiłem pierwszy raz tego wzmacniacza i pierwszy raz go uruchomiłem to on grał pięknie bez żadnego charczenia na full mocy ? A po tygodniu już zaczął charczeć ? Czemu ? Może dlatego że teraz zasilam go napięciem około 16.5V a TDA2006 jest do 15V ? i upaliłem troszke kostkę ?

Pozdrawiam vcu
    Szaman7
    Poziom 25  
    v-cu napisał:
    Charczenie i zniekształcenia : no niestety ale powyżej 70-80% głośności

Ja słyszę już powyżej 30%.
    Na czym trzymają się w środku te kondensatory?
    Głośnik przydałoby się zabezpieczyć jakąś kratką, czy czymś podobnym, bo nosząc to do szkoły jest pewne, że w końcu ktoś przez przypadek, lub też nie, zniszczy membranę.
    v-cu
    Poziom 11  
    Szaman7 napisał:
    v-cu napisał:
    Charczenie i zniekształcenia : no niestety ale powyżej 70-80% głośności

Ja słyszę już powyżej 30%.
    Na czym trzymają się w środku te kondensatory?
    Głośnik przydałoby się zabezpieczyć jakąś kratką, czy czymś podobnym, bo nosząc to do szkoły jest pewne, że w końcu ktoś przez przypadek, lub też nie, zniszczy membranę.

Słychać charczenie już od 30% ponieważ jest to wina mikrofonu w aparacie :)
    "te kondensatory" trzymają się na pająku :P Są chyba zbędne, jest to filtracja zasilania.
    O kratce też już myślałem. Tylko jeszcze nie wiem skąd zabrać taką i w ogóle jaka. Nad tym trzeba pomyśleć ponieważ nie mogę nosić głośnika w plecaku bo boje się o membranę , muszę nosić go w ręce . ;/
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  
    Z osłony wentylatora w niektórych zasilaczach są takie fajne.