Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa sterowanie z pilota

lumpus 29 Lip 2013 13:30 4452 41
  • #1 29 Lip 2013 13:30
    lumpus
    Poziom 14  

Witam

Jestem w trakcie pisania programu na attiny do układu jak niżej.
    Problem polega na tym, że chciałbym tylko na porcie PB0 załączać i wyłączać np. led ale po skompilowaniu programu (jak niżej) nie działa z żadnym pilotem. Testowałem na 3 różnych.
    Do układu mam podłączony TSOP36kHz jak na układzie, jest nowy.
    Nadmieniam iż kiedyś na tym układzie już działał podobny program, teraz nie chce :-(.
    Fusebits mam ustawione na fabryczne. Czy ktoś mógłby mi pomóc rozwikłać tą sprawe?
    Byłbym bardzo rad.

Oto program :

$regfile = "attiny13.dat"
    $crystal = 1200000

Dim Address As Byte , Command As Byte

Config Portb.0 = Output
    Config Rc5 = Portb.4

Do
    Getrc5(address , Command)
    Command = Command And &B01111111

If Address = 0 Then
    Toggle Portb.0
    Waitms 500

Loop
    End

0 29
  • #3 29 Lip 2013 13:39
    lumpus
    Poziom 14  

Nie wiem, dlatego zadałem pytanie, a jaki błąd kolega widzi?

0
  • #5 29 Lip 2013 15:11
    lumpus
    Poziom 14  

Pilot nadaje w rc5 tak mi się wydaje jest to stary SONY RN-883, więc chyba nadaje.
    Jak widać jestem początkujący w tej kwestii i wszystkiego jeszcze nie ogarniam.
    Korzystałem z Help Bascoma i tam ta linia była z tego co pamiętam.

0
  • #6 29 Lip 2013 15:20
    olelek
    Poziom 24  

Mam wątpliwości co do tego pilota, Sony posiada własny standard kodowania, w Bascomie jest nawet funkcja SonySend, więc obawiam się że pilot nie nadaje w RC5.

Możesz sprawdzić, czy odbiornik poprawnie komunikuje się z procesorem uruchamiając taki program:

Code:

do
    PortB.0 = PortB.4
    loop

0
  • #7 29 Lip 2013 15:28
    lumpus
    Poziom 14  

W sumie 3 piloty testowałem, nie działał układ na żadnym.

0
  • #8 29 Lip 2013 15:33
    olelek
    Poziom 24  

A widzisz reakcję układu na pilota, po wgraniu podanego przeze mnie programu?

Kodowanie RC5 jest teraz bardzo rzadko używane, więc nie jest niczym dziwnym że mogłeś nie trafić na żaden pilot z RC5. Zdecydowanie bardziej popularny jest standard Sony.

0
  • #9 29 Lip 2013 15:39
    lumpus
    Poziom 14  

Ok, wklepałem ten program, nawet usunąłem tą linijke w drugim podejściu i brak reakcji...
    Teraz użyłem dodatkowo pilota P1655Y - nie wiem co to ale też nic.

0
  • #11 29 Lip 2013 15:57
    lumpus
    Poziom 14  

Może to coś da : jak mierze napięcie na PB4 wejście z IR to podczas wciskania pilota zmienia się napięcie.
    Tak jak by coś wysyłał na procka...TSOP jest nowy, procek również choć 2 razy przez przypadek podłączyłem odwrotnie zasilanie, ale po wgraniu softu by led migały działał.

0
  • #13 29 Lip 2013 16:35
    lumpus
    Poziom 14  

Wklepałem coś takiego:
    $crystal = 1200000

Config Portb.0 = Output
    Config Portb.4 = Input

do
    PortB.0 = PortB.4
    Loop
    End

Wcześniej to samo tylko z adres i comand
    Nadal martwy...

Dodano po 1 [minuty]:

Dlaczego pin a nie port?

Dodano po 4 [minuty]:

Niestety zmiana na pin nic nie dała, dalej martwy...

0
  • #14 29 Lip 2013 16:39
    olelek
    Poziom 24  

Dlaczego?
    1)Odczytujesz stan pinu, a do tego służy rejestr PIN,
    2)Znalazłem źródła jakiegoś swojego programu do obsługi RC5 w Bascomie i tak miałem.

A jeśli Ci ten programik co pokazałeś nie działa, to wygląda na problem sprzętowy: uszkodzony pin, nie ten pin podłączyłeś, brak połączenia odbiornika z prockiem.

0
  • #15 29 Lip 2013 16:43
    lumpus
    Poziom 14  

Ok. Połączenie pomiędzy IR a prockiem jest, jak pisałem wcześniej podczas wciskania przycisku na pilocie zmienia się napięcie na PB4 procka, więc coś dochodzi, połączony właściwy port, zostaje uszkodzony port.
    Ale jak to sprawdzić?

0
  • #17 29 Lip 2013 16:49
    lumpus
    Poziom 14  

Myślałem o zmianie pinu ale to mi troszku przeszkodzi lecz sprawdze czy jest uszkodzony.
    Fotke już mam ale jutro wstawie, teraz musze lecieć załatwić sprawę.
    Wstępnie dziękuje za pomoc. Jutro się odezwe i napiszę czy zmiana pinu coś dała.

0
  • #18 29 Lip 2013 19:01
    yokoon
    Poziom 28  

lumpus napisał:
    Witam

Jestem w trakcie pisania programu na attiny13 do układu jak niżej.
    Problem polega na tym, że chciałbym tylko na porcie PB0 załączać i wyłączać np. led ale po skompilowaniu programu (jak niżej) nie działa z żadnym pilotem. Testowałem na 3 różnych.
    Do układu mam podłączony TSOP31236 zamiast TSOP1736 jak na układzie, jest nowy.
    Nadmieniam iż kiedyś na tym układzie już działał podobny program, teraz nie chce :-(.
    Fusebits mam ustawione na fabryczne. Czy ktoś mógłby mi pomóc rozwikłać tą sprawe?
    Byłbym bardzo rad.

Oto program :

$crystal = 1200000

$hwstack = 8
    $swstack = 8
    $framesize = 8
    Dim Address As Byte , Command As Byte

Config Portb.0 = Output
    Config Rc5 = Portb.4
    Enable Interrupts

Do
    Getrc5(address , Command)
    Command = Command And &B01111111

If Address = 0 Then
    Toggle Portb.0
    Waitms 500

End If

Loop
    End

A tu układzik do tego, tylko chcę PB0 by działał.

Nie działa sterowanie z pilota

Witam.

Spróbuj tak: If Adress <> 255 Then

0
  • #19 30 Lip 2013 10:02
    lumpus
    Poziom 14  

Witam

Do yokoon
    Brak reakcji...

Wgrałem ten program do nowego MCU nawet z przerobionym kodem jak wyżej sugerowano, ta sama sytuacja - brak reakcji, tak więc ten avr co miałem wcześniej jest dobry. Ale przyszła mi do głowy jedna myśl.
    Choć nie wiem czy to może mieć znaczenie to jednak na schemacie jest zasilanie TSOP podłączone bezpośrednio do + a ja podłączyłem tsop za kondensatorami do +. Czy to może mieć jakieś znaczenie?

0
  • #20 30 Lip 2013 12:13
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.

Zaslanie odbiornika IR : rezystor szeregowy 47 - 100 omów i kondensator do masy 22 - 100 uF, za rezystorem.

Dodano po 2 [minuty]:

olelek napisał:

Kodowanie RC5 jest teraz bardzo rzadko używane, więc nie jest niczym dziwnym że mogłeś nie trafić na żaden pilot z RC5. Zdecydowanie bardziej popularny jest standard Sony.

No nie koniecznie. Otrzymałem nowy odbiornik do TV kablowej i jest RC-5.

0
  • #21 30 Lip 2013 12:30
    lumpus
    Poziom 14  

yokoon napisał:
    Witam.

Zaslanie odbiornika IR : rezystor szeregowy 47 - 100 omów i kondensator do masy 22 - 100 uF, za rezystorem.

Dodano po 2 [minuty]:

olelek napisał:

Może jakiś mały schemacik poglądowy?
    Byłoby miło. Na wszelki wypadek tak.

0
  • #22 30 Lip 2013 12:32
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.

Aby sprawdzić czy odbiornik IR odbiera sygnał z pilota zrób dodatkowy układ, co prawda będzie on odbierał wszystkie sygnały z każdego pilota o nośnej 36 kHz , ale będziesz wiedział, że odbiera.
    Piszę o odbiornikach które podałeś.

Tranzystor p-n-p podłączcz do wjścia odbiornika IR: rezystor około 10k i do bazy, emiter do + zasilania, kolektor dioda LED i rezystor w zależności od poboru prądu około 200 omów przy 5 voltach.

Dioda powinna mrugać.

0
  • #23 30 Lip 2013 12:35
    piotrva
    Moderator na urlopie...

lumpus napisał:
    Choć nie wiem czy to może mieć znaczenie to jednak na schemacie jest zasilanie TSOP podłączone bezpośrednio do + a ja podłączyłem tsop za kondensatorami do +. Czy to może mieć jakieś znaczenie?

Podłącz według schematu, skoro masz schemat...
    yokoon napisał:
    olelek napisał:

A ja akurat mam w domu 10 pilotów i wszystkie są RC5, a kolega ma 50 pilotów i ani jednego RC5...
    Może dać komuś kryształową kulę do przewidywania rodzaju pilotów? Mam tanio do zbycia...

A tak na serio - w pierwszej kolejności sprawdziłbym czy posiadane piloty na pewno nadają w RC5 - to że wyjście z TSSOP "miga diodą" znaczy tylko tyle, że dany pilot nadaje na nośnej mieszczącej się w zakresie tolerancji układu odbiornika - nie musi być to RC5.
    A jeszcze lepiej kupić za parę złotych pilot RC5 i po problemie.
    Dalej, albo po pierwsze - sprawdzić trzeba taktowanie procesora ustawione w programie vs. ustawienia fuebitów.

0
  • #24 30 Lip 2013 14:26
    yokoon
    Poziom 28  

lumpus napisał:
    yokoon napisał:
    Witam.

Dodano po 2 [minuty]:

olelek napisał:

Może jakiś mały schemacik poglądowy?
    Byłoby miło. Na wszelki wypadek tak.

No przecież wyraźnie napisałem, do nóżki zasilania odbiornika IR rezystor szeregowy i za nim kondensator do filtracji napięcia zasilania.

Dodano po 19 [minuty]:

Jeżeli ktoś chce sprawdzać piloty z kodem RC-5 to proponuję program, który opracowałem do swoich potrzeb. Wyświetla na wyświetlaczu LCD 16*2 Adres i Komendę po naciśnięciu przycisku na pilocie. I zastosowć układ z tranzystorem podanym w poście wyżej. Działa bardzo dobrze.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

lumpus napisał:
    Pilot nadaje w rc5 tak mi się wydaje jest to stary SONY RN-883, więc chyba nadaje.
    Jak widać jestem początkujący w tej kwestii i wszystkiego jeszcze nie ogarniam.
    Korzystałem z Help Bascoma i tam ta linia była z tego co pamiętam.

Nie jestem pewny ale Sony i Sanyo nie nadaje w kodzie RC-5.

Mam w Sanyo w domu Kodu RC-5 nie odbiera.

0
  • #25 30 Lip 2013 14:41
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Wiecie co Koledzy?
    Podać Wam namiary do jakiejś wróżki?
    Bo "chyba nadaje", potem ktoś się przyczepia do prawidłowego maskowania bitów, a z całym szacunkiem, ale nikt z Was nie ma dostatecznej wiedzy w tym temacie...
    Standardów różnych od RC5 jest jeszcze trochę, gdybyście chcieli postrzelać zajrzyjcie tu: http://www.sbprojects.com/knowledge/ir/index.php

Sony na 90% nadaje w którejś z wersji SIRC (SIRC-12, -15 lub -20) (zaznaczam na 90% bo tu bawię się we wróżkę gdyż tego konkretnego pilota nie miałem na analizatorze).

Ja bym całą zabawę zaczął od zakupu pilota nadającego na 100% w RC5 (za ~15 zł z wysyłką na pewnym portalu aukcyjnym) - w przeciwnym razie możecie i z miesiąc przyczepiać się do działającego programu nie odnosząc żadnego efektu.
    Ewentualnie jeśli Autor ma drugi procesor to można do testów zbudować nadajnik RC5 wg. schematu w helpie Bascoma.

0
  • #26 30 Lip 2013 14:57
    yokoon
    Poziom 28  

piotrva napisał:
    Wiecie co Koledzy?
    Podać Wam namiary do jakiejś wróżki?
    Bo "chyba nadaje", potem ktoś się przyczepia do prawidłowego maskowania bitów, a z całym szacunkiem, ale nikt z Was nie ma dostatecznej wiedzy w tym temacie...
    Standardów różnych od RC5 jest jeszcze trochę, gdybyście chcieli postrzelać zajrzyjcie tu: http://www.sbprojects.com/knowledge/ir/index.php

Sony na 90% nadaje w którejś z wersji SIRC (SIRC-12, -15 lub -20) (zaznaczam na 90% bo tu bawię się we wróżkę gdyż tego konkretnego pilota nie miałem na analizatorze).

Ja bym całą zabawę zaczął od zakupu pilota nadającego na 100% w RC5 (za ~15 zł z wysyłką na pewnym portalu aukcyjnym) - w przeciwnym razie możecie i z miesiąc przyczepiać się do działającego programu nie odnosząc żadnego efektu.
    Ewentualnie jeśli Autor ma drugi procesor to można do testów zbudować nadajnik RC5 wg. schematu w helpie Bascoma.

Kolego piotrva

Nie wiem dlaczego nas odsyłasz do wróżki ?
    Przecież ja podałem wszystko co trzeba zrobic, program i układ odbiornika, który u mnie działa.

0
  • #28 30 Lip 2013 15:21
    yokoon
    Poziom 28  

piotrva napisał:
    Gdyż od początku wątku wszyscy przewidują i obstawiają w jakimż to standardzie nadają posiadane przez Autora piloty ;)
    Jak mówię, wszystko bez urazy i na żarty przecież - też podałem co najlepiej zrobić.

Widocznie się nie rozumiemy.

Przecież ja napisałem w jaki sposób sprawdzić.

A to się przydaje w serwisie.

0
  • #29 30 Lip 2013 17:40
    lumpus
    Poziom 14  

Sprawdziłem i podłączyłem IR jak na schemacie bezpośrednio do plusa zasilania nadal brak reakcji.
    Kończą mi się pomysły. Zaczynam myśleć, że może faktycznie żaden z moich pilotów nie nadaje w RC5...Fusebits zostawiam fabryczne.

0
  • #30 30 Lip 2013 17:43
    piotrva
    Moderator na urlopie...

lumpus napisał:
    Zaczynam myśleć, że może faktycznie żaden z moich pilotów nie nadaje w RC5...

A od tego powinieneś zacząć - zawsze jeśli komunikacja między 2 urządzeniami nie działa należy doprowadzić do sytuacji, w której jedno z urządzeń jest w 99% pewne.
    Ja na Twoim miejscu przeszedł bym się do elektronicznego albo zajrzał na Alle... i kupił za te 10-15 zł pilot RC5.
    Względnie zaopatrz się w diodę IR i zbuduj nadajnik RC5 na innym mikrokontrolerze.
    Dopiero po którejś z tych czynności jest sens dalej zajmować się problemem.

0