Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MKP - Mini kombajn pomiarowy, wyświetlacz

kone4 29 Lip 2013 14:22 4014 15
  • #1 29 Lip 2013 14:22
    kone4
    Poziom 11  

Witam,

kupiłem ostatnio Mini kombajn pomiarowy z AVT, kit 2999 do samodzielnego montażu i po złożeniu tego urządzonka mam problem z wyświetlaczem, a mianowicie nic się nie wyświetla, samo urządzenie działa, sygnalizuje to dioda podświetlenia wyświetlacza, można coś wybrać w menu, itd. ale nic nie widać.
    sprawdziłem wszystkie połączenia wyświetlacza na płytce MKP i samego wyświetlacza

jeśli coś wiecie w tej sprawie proszę napisać.

zdjęć nie wrzucam bo i tak na nich nic nie widać

0 15
  • #2 29 Lip 2013 20:29
    wycior01
    Poziom 22  

Wrzuć zdjęcia, nawet nie wyraźne, a może na nich da się dostrzec jakiś zimny lut, odwrotni wstawiony element, zwartą/przerwaną ścieżkę itp. Avt miewa błędy w płytkach, więc to sprawdź ze schematem :)

0
  • #3 29 Lip 2013 21:02
    kone4
    Poziom 11  

Wysyłam zdjęcia, starałem się uchwycić jak najlepiej złącza i luty

MKP - Mini kombajn pomiarowy, wyświetlacz MKP - Mini kombajn pomiarowy, wyświetlacz MKP - Mini kombajn pomiarowy, wyświetlacz MKP - Mini kombajn pomiarowy, wyświetlacz MKP - Mini kombajn pomiarowy, wyświetlacz MKP - Mini kombajn pomiarowy, wyświetlacz MKP - Mini kombajn pomiarowy, wyświetlacz

0
  • #4 29 Lip 2013 21:30
    wycior01
    Poziom 22  

Nie widzę żadnych nieprawidłowości,o ile wszystkie elementy są na swoim miejscu. Jeżeli nikt inny niczego nie dostrzeże, to sądzę, że najlepiej będzie poprosić o pomoc samo avt, bo wina może leżeć po ich stronie (np. wadliwy, lub źle zaprogramowany układ). Umyj tą płytkę, by pozbyć się kalafonii (użyj izopropanolu, lub spirytusu spożywczego, chociaż znam jego lepsze zastosowania ;) ).

0
  • #5 29 Lip 2013 21:43
    kone4
    Poziom 11  

płytka MKP była myta denaturatem, a wyświetlacza wolałem nie ryzykować, jeszcze potem AVT powie, że to moja wina :)

a co do spirytusu spożywczego to jakoś tak wychodzi, że nie używam go w elektronice :)

0
  • #6 29 Lip 2013 23:52
    robik2
    Poziom 15  

Złącze P4 pin 3 i 5 jakoś dziwnie wygląda ale może to wina zdjęcia. Część drobnych elementów jest jakoś dziwnie przysmarkana np.: C3, C17,C26,R7,R12,R21 i inne. Najlepiej poprawić wszystkie luty z dużą ilością topnika albo nowej cyny.

0
  • #7 30 Lip 2013 00:11
    wycior01
    Poziom 22  

te piny faktycznie jakieś takie dziwne, co do drobnicy nie narzekałbym, całkiem ładnie i prosto przylutowane :), nie zaszkodzi jeszcze raz przylutować, ale nie sądzę, by to tutaj leżał problem.

0
  • #8 30 Lip 2013 01:06
    kone4
    Poziom 11  

ok, widzę, że muszę się wyspowiadać:
    złącze P4 jest ok, to nie to, to jest złącze do programowania, nie tutaj problem
    C3 jest ok
    C17 nie tutaj problem
    C26 faktycznie wygląda dziwnie, ale jest ok
    R7 nie tutaj problem
    R12 nie tutaj problem, z tego rezystora idzie do generatora
    R21 faktycznie krzywo, ale to jest rezystor od analizatora stanów logicznych, więc nie to

część elementów jest faktycznie krzywo będę to poprawiał w najbliższym czasie, ale te elementy nie mają wpływu na pracę wyświetlacza, wyświetlacz jest bezpośrednio podpięty pod nogi atXmegi

zastanawiałem się, czy to może być wina kwarcu, bo jeśli nie działa, to procek chyba pracuje na wewnętrznym oscylatorze, z mniejszym taktowaniem, dobrze mówię ? a wtedy nie wiadomo jak się będzie zachowywał wyświetlacz. Przypominam, że program jest wykonywany, o czym świadczy dioda podświetlenia wyświetlacza

na wszelki wypadek dorzucę jeszcze instrukcję wraz ze schematem
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2999.pdf

wiecie może jak sprawdzić,czy kwarc jest sprawny ?

0
  • #9 30 Lip 2013 11:04
    wycior01
    Poziom 22  

Kup i podstaw nowy kwarc, lub użyj oscyloskopu do zdiagnozowania problemu (o ile pozsiadasz drugi i masz wiedzę na ten temat)

0
  • #10 30 Lip 2013 12:33
    kone4
    Poziom 11  

właśnie, że nie mam gdzie sprawdzić, dodatkowo, nie wiem kiedy będę w sklepie elektronicznym, żeby kupić :(

Na wszelki wypadek napiszę do AVT w tej sprawie

0
  • #11 29 Sie 2013 12:06
    nehsi
    Poziom 2  

kone4 napisał:
    Na wszelki wypadek napiszę do AVT w tej sprawie

Wczoraj złożyłem ten układ i mam podobny problem - podświetlanie działa (reaguje nawet na przyciski), ale sam wyświetlacz jest martwy. Po dłuższej analizie obwodów zasilania doszedłem, że pin CS86 jest zwarty wewnętrznie do plusa zasilania. Ponieważ na płytce głównej jest on połączony do masy (a właściwie sztucznej masy), powoduje to zwarcie VDD z VSS na wyświetlaczu i brak zasilania dla niego.
    Tak na szybko sprawdziłem jeszcze dwie rzeczy - całkowite odłączenie pinu CS86 nic nie pomaga (wyświetlacz dalej nie odpowiada), oraz że zwarcie prawdopodobnie jest gdzieś wewnątrz wyświetlacza - montaż oglądany pod lupą nie wykazuje żadnych mikro zwarć.

Pozostaje mi teraz albo próbować reklamować sprawę a AVT (jest w ogóle jakaś szansa na pozytywną reklamację, udało się koledze kone4 coś wynegocjować?), albo kupić nowy wyświetlacz (co jest trochę bolesne, bo to jakby nie patrzeć 1/4 kosztów całości).

0
  • #12 29 Sie 2013 13:46
    kone4
    Poziom 11  

Napisałem do AVT w tej sprawie, odpisali mi, żebym im wysłał to oni to sprawdzą i odeślą. Tak zrobiłem i jestem naprawdę pod wrażeniem, wysłałem, a za 4 dni mam z powrotem, a w środku karteczka "źle wlutowane diody zenera " ^^ i faktycznie działa, więc radzę sprawdzić, ale "to" co do mnie wróciło to się w głowie nie mieści. U***ali mi pole lutownicze od kwarcu...
    Strasznie wolno mi chodzi, i nie mam pojęcia, czy to właśnie wina tego, czy po prostu tak ma być, a wygląda to tak, że po włączeniu potrzebuje ok 3min., żeby działał w miarę szybko.
    Jak uruchomisz to napisz mi, czy tobie też wolno chodzi, czy nie.
    W mkp mam soft 1.6

0
  • #13 03 Wrz 2013 00:04
    nehsi
    Poziom 2  

kone4 napisał:

Jak uruchomisz to napisz mi, czy tobie też wolno chodzi, czy nie.
    W mkp mam soft 1.6

Właśnie dotarł do mnie nowy wyświetlacz. W starym doszedłem w końcu co było przyczyną (zwarcie miniaturowym wiórkiem cyny na J2 z tyłu wyświetlacza, niewidoczne nawet pod lupą), ale niestety przy okazji zerwałem delikatną taśmę i nie dało się już go uratować.
    Mam więc za sobą pół wieczor testów i muszę powiedzieć, że faktycznie, demon prędkości to nie jest (również dotyczy to v. 1.6). Z reguły działa szybko, ale czasami liczba klatek spada do (na oko) kilku na s. Co ciekawe, dzieje się to tak jakby przy niektórycg odstawach czasu.
    Nie wiem, być może sugeruję się tylko, albo w ogóle robię coś źle (instrukcję czytałem jak dotąd pobieżnie), ale tak jak mówiłem - opisuję wrażenia na gorąco, wciąż ciesząc się, że mimo początkowych niepowodzeń w końcu coś działa. :)

0
  • #14 20 Lut 2015 20:30
    daniello6285
    Poziom 2  

Witam. Wiem że temat już trochę stary ale mam ten sam problem. Wyświetlacz czarny a przyciskiem exit można tylko włączyć/wyłączyć podświetlenie. Wie ktoś może które to diody były odwrotnie wlutowane? Fajnie by było żeby kombajn odpalił
    pozdro :-D

0
  • #15 20 Lut 2015 20:48
    kone4
    Poziom 11  

Te pod płytką z przyciskami.

A co do mojego problemu który miałem to problem tkwił w Kwarcu. pole lutownicze było uszkodzone, przez co się nie bootował. Przylutowałem go bezpośrednio do procka i ruszyło :)

0
  • #16 21 Lut 2015 00:05
    daniello6285
    Poziom 2  

Mam pytanie, posiadasz jeszcze ten kombajn? Jakby dało radę to bym prosił o zdjęcia całej elektroniki, sprawdziłbym czy diody są ok bo wydaje mi się że wszystkie przylutowałem zgodnie ze schematem a sprawdzałem i upewniałem się ze 100 razy. To Ty źle je przylutowałeś czy na schemacie był błąd? Jeszce spróbuje jutro posprawdzać czy z kwarcem wszystko w porządku, ale mam jeszcze jedno pytanie, myślałem że jak zaświeca się i gaśnie podświetlenie to z prockiem (czyli z kwarcem też) wszystko w porządku, czy jednak to nie musi być pewne? Bo miałeś ten sam problem ale mówisz że to była wina kwarcu.
    Dzięki za odpowiedź tak w ogóle ;D

0