Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yagi 19-elementowa - Wzmacniacz antenowy 3 metry od anteny?

adrianopel 29 Jul 2013 18:52 10299 23
 • #1
  adrianopel
  Level 9  
  Witajcie,

  zakupiłem antenę Yagi 19 elementową http://allegro.pl/antena-dvb-t-yagi-19-elem-21-69-symetryzator-i34095596.html do odbioru DVB-T. Mieszkam w Łodzi, mam zainstalowany symetryzator i generalnie wszystko śmiga na 3+/4 w skali 1-5. Oto jak mnie więcej kształtuje się u mnie odbiór poszczególnych multipleksów:

  MUX1: jakość:65% siła sygnału:55%
  MUX2: jakość:100% siła sygnału:80%
  MUX3: jakość:15% siła sygnału:45%

  Generalnie 2 i 1 są dla mnie najważniejsze więc od biedy ujdzie. Jednak żona nie jest do końca zadowolona :) bo kwadraty i szarpanie dźwięków trochę przeszkadza, szczególnie przy muzyce.

  Moja instalacja wygląda tak, że kabel antenowy od anteny do telewizora przechodzi przez półmetrowej grubości ścianę i generalnie chcę uniknąć poszerzania otworu w celu przeciągnięcia kabla od zasilacza. Nie chciałbym zatem montować wzmacniacza przy samej antenie ale już w mieszkaniu poprzez wetknięcie przewodu antenowego idącego od anteny do "puszki" zaprezentowanej chociażby na zdjęciu poniżej. Wzmacniacz byłby zatem mniej więcej w okolicach trzeciego metra kabla od anteny.  Yagi 19-elementowa - Wzmacniacz antenowy 3 metry od anteny?

  Ponieważ nie mam specjalnej wiedzy w tym zakresie chciałbym prosić o poradę czy to, że wzmacniacz będzie tak daleko od anteny powoduje, że cały zabieg mija się z celem czy jednak osiągnę swój cel?

  Czy symetryzator może zostać przy antenie czy musi zostać odkręcony? Kupując antenę powiedziano mi, że nie ma ona symetryzatora więc dokupiłem go osobno, w domu jednak zobaczyłem inną "płytkę" przy antenie (rozumiem, że to nie symetryzator tylko jeszcze coś poziom niżej?). Czy powinienem zastąpić symetryzator tą standardową płytką chcąc skorzystać ze wzmacniacza?. Potestowałbym sam ale zastanawiam się czy istnieje ryzyko uszkodzenia TV?

  Czy dobór wzmacniacz to kłopotliwa czy banalna sprawa? Jakie parametry są kluczowe aby kupić odpowiedni? A może wszystko jest zharmonizowane i co bym nie kupił to będzie działać?

  Z góry serdecznie dziękuję.


  Regulamin pkt 3.1.18. (link do strony 'wygasającej')
  Zdjęcie poprawiłem.
  Proszę przeczytać regulamin tego Forum.
  [SP5ANJ]
 • #2
  ArtMedia
  Level 26  
  Witam serdecznie.

  Zasadniczo im bliżej anteny tym lepiej ale wszystko zależy od poziomu sygnału w miejscu montażu. 3m. to nie jest jakoś specjalnie dużo i powinno być OK.
  Skoro wzmacniacz ma być na kablu to symetryzator musi pozostać w antenie. Tylko zastanawiam się czy nie mylisz wzmacniacza z zasilaczem? To na zdjęciu to jest tylko zasilacz do wzmacniacza.
  Nie ma natomiast czegoś takiego jak coś niższego niż symetryzator. Lepiej daj zdjęcie tego co tam masz bo namieszasz.
  Dobry wzmacniacz ma niski poziom szumów. Im niższy tym lepiej. Niski poziom zniekształceń. I raczej niezbyt duże wzmocnienie, dopasowane do tłumienia instalacji.
  Pozdrawiam.

  Sebastian
 • #5
  adrianopel
  Level 9  
  Dziękuję serdecznie za odzew :)

  Wygrzebałem płytkę, która była zamontowana od nowości w antenie i dopiero teraz jak się wpatrzyłem to znalazłem czarno na białym napis "symetryzator antenowy małostratny DVB-T kanały 21-69 (Imp.wyj. 75om)". Wychodzi więc na to, że w sklepie sami chyba nie wiedzieli, że antena go ma. W każdym razie w tym momencie mam zamontowany w antenie ten, który dokupiłem osobno i zastanawiam się czy w przypadku wyników, które podałem wyżej jest szansa, że wymiana samego symetryzatora na inny (powiedzmy "oryginalny") cokolwiek może zmienić na lepsze? Czy są lepsze i gorsze symetryzatory i czy jest szansa na skok jakościowy, po którym stwierdzę, że wzmacniacz jest zbędny?

  Dzięki za dociekliwość w kwestiach podstawowych (na takie podejście liczyłem bo to jednak dla mnie niepewny grunt) ale na szczęście rozróżniam zasilacz od wzmacniacza ;) Na zdjęciu chodziło mi jedynie o pokazanie "puszki", która jak rozumiem zawiera wzmacniacz i do której mógłbym podpiąć kabel wychodzący z anteny (w tej chwili tkwiący jeszcze w telewizorze) a kabel wychodzący z tej puszki już bezpośrednio do TV.

  Mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jak zdefiniować w dB niski poziom szumów i zniekształceń? W jakie wzmocnienie w dB powinienem Twoim zdaniem celować biorąc pod uwagę wyniki z samym symetryzatorem (antena ma zysk 8-14 dB, podaję bo przypuszczam, że te parametry są skorelowane).


  PS: Nie będe ukrywać, że jestem trochę rozczarowany swoją anteną bo na kawałku drutu jak robiłem testy było niedużo gorzej. Okna mam na zachód (3 piętro, antena kierunkowa) i na to zwalam problemy z odbiorem MUX 3 i średniodobry odbiór MUX 1. Jak pokręcę anteną w różne strony to mogę uzyskać średni odbiór MUX 3 ale kosztem pozostałych.
 • #6
  zetdeel
  Level 39  
  To, co było na zdjęciu, to zasilacz sieciowy z separatorem zasilania. W ogóle nie powinien być podłączony do anteny z symetryzatorem. Czy uważnie przeczytałeś temat: DVBT - gdy połącze ekran z koncentryka trace sygnał?
 • #7
  adrianopel
  Level 9  
  No to wychodzi na to, że muszę zakupić coś mniejszego (najlepiej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm)

  Podesłany temat przeczytałem ale jednak szokuje mnie fakt, że można kupić zbyt dobrą antenę jak na dane warunki. Autor tamtego tematu mieszka jednak na 11 piętrze, ja na 3 i w dodatku okna mam na przeciwną stroną niż nadajnik. Mimo wszystko mam pewno wątpliwości czy to na pewno jest przyczyna. Waszym zdaniem trzyelementowy Dipol co najmniej na 90% załatwi sprawę? Pewnie głupio pytam ale nie chciałbym dokonywać nietrafionych zakupów.
 • #9
  adrianopel
  Level 9  
  Chcę jeszcze wspomnieć, że zanim kupiłem tę 19-elementową Yagi to zrobiłem antenę z kawałka drutu (dokładnie taka jak w poradniku http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/ ). Odbiór był gorszy od Yagi ale nie jakoś wiele. Dlatego ten Dipol wzbudza moje wątpliwości dlaczego miałby być lepszy od kawałka drutu i anteny 19-elementowej?

  Kizek: dokładnie z czymś takim eksperymentowałem zanim kupiłem Yagi.
 • #11
  LeDy
  Level 43  
  adrianopel wrote:
  Dlatego ten Dipol wzbudza moje wątpliwości dlaczego miałby być lepszy od kawałka drutu i anteny 19-elementowej?

  Kizek: dokładnie z czymś takim eksperymentowałem zanim kupiłem Yagi.

  Szkoda, że najpierw nie spróbowałeś na antenie siatkowej i to bez siatki i "drabinek".
  Quote:
  i w dodatku okna mam na przeciwną stroną niż nadajnik
  Takie warunki dla niej właśnie .
 • #12
  ArtMedia
  Level 26  
  adrianopel wrote:
  ...ja na 3 i w dodatku okna mam na przeciwną stroną niż nadajnik...

  To nie są raczej dobre warunki do odbioru na antenie kierunkowej. Szczególnie na tak bardzo kierunkowej. Musiałbyś szukać odbicia i to bardzo precyzyjnie.
  Oddaj tą antenę jeśli jeszcze możesz. Nie warto walczyć. Po prostu nie nadaje się. Może gdyby była znana dokładna lokalizacja, mogłoby się okazać, że da się coś zrobić ale tak ogólnie to niewłaściwy zakup.
  Lepsza będzie jakaś, dobra szerokokierunkowa. Najlepiej bez wzmacniacza.
  Pozdrawiam.

  Sebastian
 • #13
  adrianopel
  Level 9  
  Dziękuję za porady. Kupiłem wczoraj w castoramie antenę siatkową, taką jakie są na allegro po 30-40zł, z symetryzatorem. Niestety odbiór kaszana.

  Dzisiaj pofatygowałem się ponownie do Castoramy aby kupić wzmacniacz (taki jak tutaj: https://solid-polska.pl/index.php?idt=1411&sm=2&idg=74 ). Siła sygnału na 100% ale jakość bez zmian (30-50%), już mi się skończyły pomysły. W weekend mimo wszystko poeksperymentuję jeszcze z siatkową i wzmacniaczem i jak się nie uda to wszystko do zwrotu.

  Może jednak ktoś z Was ma pomysł co jeszcze mógłbym zrobić? Jestem gotowy wydać w okolicach 100zł na nową antenę ale musiałbym mieć pewność, że podziała. Jaką lepszą niż Yagi 19-elementową (zysk ~14dB) o rozsądnych gabarytach (nie chcę giganta na balkonie) mógłbym rozpatrzeć? Dzięki serdeczne.

  PS: Chyba pozostanie mi czekać aż w Łodzi zaczną nadawać MUX 1 & 3 w ten sam sposób co 2 :/
 • #14
  LeDy
  Level 43  
  adrianopel wrote:
  Dziękuję za porady. Kupiłem wczoraj w castoramie antenę siatkową, taką jakie są na allegro po 30-40zł, z symetryzatorem. Niestety odbiór kaszana.
  Wygląda na to, że nic ci nie pomoże z wyjątkiem fachowca.
 • #15
  [QQQ]
  Level 17  
  a może po prostu zamontuj te anteną na dach i pozbędziesz się problemu - cyfrówka to nie analog gdzie "zawsze szło" czasem byle jak ale szło - w DTV albo działa ładnie albo wcale ( przerywa , zanika, mrozi, szatkuje itp ) taki to już urok systemu 0-1 ;)
 • #16
  irekr
  Moderator
  Zadam może niemądre pytanie: gdzie mieszkasz w tej Łodzi...? Jakies pobliskie skrzyżowanie ulic...?
 • #17
  adrianopel
  Level 9  
  Na Dąbrowie przy rondzie Broniewskiego. Generalnie widzę, że na częstotliwości 498 MHz (MUX2) moja antena daje sobie dobrze radę. Przy częstotliwości 650-674 (MUX 1 & 3) już jest gorzej. Może da się dobrać osobna antenę niewielkich rozmiarów aby odbierała tylko MUX 1 & 3 i była do tego lepiej przystosowana niż ta, którą mam?
 • #18
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  adrianopel wrote:
  Generalnie widzę, że na częstotliwości 498 MHz (MUX2) moja antena daje sobie dobrze radę. Przy częstotliwości 650-674 (MUX 1 & 3) już jest gorzej.

  Czy nie zadzwonił w głowie taki "dzwoneczek" (ostrzeżenie), że kabel koncentryczny jest do wymiany. :!:

  A tak między Nami a regulaminem pkt 3.1.15 - to ani razu nie podałeś jaki masz kabel koncentryczny. :?:

  Quote:
  Może da się dobrać osobna antenę niewielkich rozmiarów aby odbierała tylko MUX 1 & 3 i była do tego lepiej przystosowana niż ta, którą mam?

  :D :D


  Pozdrawiam.
 • #19
  sp5-4013
  Level 16  
  ...od 50 lat 100km od Warszawy czekamy na poprawny odbiór TV..sukces odtrąbiony przez władzę a reszta niech się buja ...jak ma na czym...
  po przetrawieniu wszystkich możliwości włącznie z Anritsu analizatorem jest do d....
  przejazd skutera pikseloza,wyładowania atmosferyczne itd,itp...trzeba się przyzwyczaić do do NOWEJ jakości-cyfrowego odbioru. Anteny,wzmacniacze, przećwiczone- kabel b/wysokiej jakości używany w sieciach kablowych,żelowany uodporniony na UV.
  Infolinia ...poziom osób udzielających informację....debilny, w UKE też zamieszanie, bałagan i przesyłanie od kolegi do kolegi....
  Ławy nadajnik koło Ostrołęki ...maszt jeden z najwyższych w Polsce 4 razy przestawiany i podobno do rozebrania i postawienia w następnej lokalizacji...warszawka w NSA zablokowała bo w okolicy działki rekreacyjne nadaję z mocą tyko 4kW a miał być zasięg gwarantowany 100km max do 150km, miał być jednym 3 najnowocześniejszych masztów nadawczych w SP.....ale za to mamy "zielono" w mediach.
 • #20
  adrianopel
  Level 9  
  SP5ANJ wrote:
  Witam.
  Czy nie zadzwonił w głowie taki "dzwoneczek" (ostrzeżenie), że kabel koncentryczny jest do wymiany. :!:


  Kupiony w zwykłym sklepie ze sprzętem RTV. Rozmiar standardowy, żyła miedziana, folia aluminiowa i druciki aluminiowe jako oplot. Przeciętny kabel.

  Czy rzeczywiście to może być problemem? Ostatnio przerabiałem temat kabli hdmi, gdzie między kablem za 30zł a takim za 150zł nie ma właściwie żadnych różnic i jestem trochę sceptyczny. Niemniej jednak zdaję się na Was jeśli uważacie, że wymiana ma sens?

  Jakie cechy są kluczowe dla DVBT abym wybrał dobry? Jakieś wartości liczbowe?
 • #22
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  adrianopel wrote:
  Kupując antenę powiedziano mi, że nie ma ona symetryzatora więc dokupiłem go osobno, w domu jednak zobaczyłem inną "płytkę" przy antenie (rozumiem, że to nie symetryzator tylko jeszcze coś poziom niżej?). Czy powinienem zastąpić symetryzator tą standardową płytką chcąc skorzystać ze wzmacniacza?. Potestowałbym sam ale zastanawiam się czy istnieje ryzyko uszkodzenia TV?

  Odbiornika nie uszkodzisz.
  Ale pytanie jest następujące - czy w Yadze był faktycznie zamontowany symetryzator, a nie wzmacniacz (tyle, że nie zasilany) przy poniższych parametrach odbioru:
  adrianopel wrote:
  MUX1: jakość:65% siła sygnału:55%
  MUX2: jakość:100% siła sygnału:80%
  MUX3: jakość:15% siła sygnału:45%

  Bo jeśli był symetryzator, to po prostu brakuje sygnału.

  adrianopel wrote:
  imo wszystko mam pewno wątpliwości czy to na pewno jest przyczyna. Waszym zdaniem trzyelementowy Dipol co najmniej na 90% załatwi sprawę? Pewnie głupio pytam ale nie chciałbym dokonywać nietrafionych zakupów.

  To, że masz 4km od siebie nadajniki 2x100kW + 1x170kW nie oznacza wcale, że cała moc idzie do ciebie. Wręcz przeciwnie - systemy anten nadawczych są tak skonstruowane, żeby nie przekraczać norm maksymalnego natężenia pola EM w mieście, więc to plus strefa cienia powodują, że u ciebie akurat tego sygnału może być niewiele.

  Ponieważ masz dodatkowo odbiór z odbicia - przeto wyzwanie przed sobą masz duże.

  adrianopel wrote:
  Jaką lepszą niż Yagi 19-elementową (zysk ~14dB) o rozsądnych gabarytach (nie chcę giganta na balkonie) mógłbym rozpatrzeć? Dzięki serdeczne.

  AX-900 dla przykładu czy air classic Telmoru. Ale i siatka powinna z powodzeniem wystarczyć.

  To tak:
  • na początek trzeba się upewnić, że na pewno masz w antenie prawidłowo zainstalowany prawidłowy symetryzator. Jak możesz - zrób zdjęcie.
  • następnie należy przeczytać poradnik ustawiania anteny: Link
  • następnie na antenie pasywnej trzeba poszukać miejsca jej zamocowania oraz takiego kierunku, aby mieć jak najrówniejszy odbiór wszystkich mux-ów. Niestety, antenę montujemy tam, gdzie jest odbiór, a nie tam, gdzie nam żona pozwoliła... ;)
  • jeśli nie będzie zadowalającego odbioru - próbujemy dodać wzmacniacz o wzmocnieniu rzędu 15...20dB. Może być liniowy, masztowy lub wewnętrzny. Wewnętrzny ma tę zaletę, że zasilanie jest z 230V i nie trzeba się bawić w zasilacze antenowe, chyba, że możemy zasilić wzmacniacz z odbiornika, jeśli ten wystawia napięcie do zasilania wzmacniacza.
   Jeśli zasilacz antenowy to separator napięcia zasilania nie taki jak masz na zdjęciu w pierwszym poście, ale cały w metlowej obudowie - np. AZS-03 AMSA.
  • po założeniu wzmacniacza ponawiamy szukanie miejsca i ustawienia anteny.


  Co do kabla antenowego to powinien mieć żyłę środkową o średnicy 1...1,13mm i współczynnik ekranowania jak najwyższy - przynajmniej 95dB (czym więcej, tym lepiej). Na zewnątrz kabel w kolorze czarnym, do zastosowań zewnętrznych.
 • #23
  irekr
  Moderator
  Rondo Broniewskiego to tylko około 5km od Komina EC, na słaby sygnał bym nie liczył. Z pomiarów wiem ze najsilniejsze pole sygnału od EC Widzew jest w odległości od 3 do 6ciu kilometrów. Są miejsca gdzie są to bardzo silne sygnały, miejscami powyżej 110 dB pola.
  Ja bym zaczął od najprostsze anteny:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm z tłumikiem pod ręką...
 • #24
  adrianopel
  Level 9  
  Generalnie skończyło się na tym, że kupiłem najlepszy przewód jaki był na rynku i do tego standardowy symetryzator. Antenę wcześniej montowałem na ścianie na balkonie i dopiero później poczytałem, że taki montaż jest zły bo antena musi mieć przestrzeń. W tej chwili mam przykręcony uchwyt do poręczy balkonu i na niej zainstalowaną antenę kierunkową. Ponieważ okna mam na zachód to prawdopodobnie odbieram sygnał z EC3 odbity od sąsiednich bloków.

  W każdym razie dwa multipleksy działają na 100%, problemy pojawiają się z tym gdzie jest TVP, siła sygnału zazwyczaj koło 70% a jakość skacze od 30% do 60%. 100% też się czasem zdarza ale są też dni/momenty, że nie idzie nic tam obejrzeć bo przerywa. Ponieważ zaraz za oknami mam drzewa to trochę lepszy odbiór jest jesienią i zimą gdy nie ma liści. Nic więcej chyba zrobić nie mogę poza instalacją anteny na dachu. W tej chwili jestem jednak usatysfakcjonowany. Dwa MUXy na 100%, jeden czasem ma focha, nie ma więc powodów do większych narzekań.

  Proszę oznaczyć jako rozwiązany. Dziękuję wszystkim za pomoc :)