Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Tecra A6 - co jest zahasłowane: BIOS, dysk czy coś innego?

tranceenergymix 29 Lip 2013 23:16 1650 5
  • #1 29 Lip 2013 23:16
    tranceenergymix
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów.

Tydzień temu na jednym z serwisów aukcyjnych (dla nie wierzących, że laptop pochodzi z legalnego źródła, a nie jest kradziony - link do aukcji na priv) kupiłem laptopa Toshiba Tecra A6.

Podczas pierwszego odpalenia wszytko grało, Windows 7 normalnie się załadował. Laptopa zrestartowałem po 10 minutach i podczas rozruchu zażądał hasła, przyciskiem I/O wyłączyłem go, włączyłem jeszcze raz i wszystko było OK.
    Jako, że oryginalny dysk był za małej pojemności jak na moje potrzeby, włożyłem wcześniej kupiony inny, sformatowany, o większej pojemności...i w tym momencie zaczęły się schody, bo tak jak widać na filmiku w załączniku (sorry za jakość, ale kamerka przebywa w serwisie, a telefon mam z ery kamienia łupanego), nie można wejść w boot menu, również nie można wejść w ustawienia BIOSu, kompletnie nic. Po włączeniu laptopa czego by nie kliknąć czy F2, czy F9, na nic nie raguje i zatrzymuje się na okienku gdzie należy wpisać hasło. Co ciekawe po ponownym włożeniu dysku z systemem, z którym laptopa kupiłem - po włączeniu odpali normalnie, ładuje się system i wszystko działa, ale losowo raz za 3, raz za 5, raz za 2 razem podczas odpalenia dochodzi do sytuacji, że i tu żąda hasła, wtedy ponowne rozruchy laptopa nie pomagają, ale zauważyłem, że jeśli wykonam kombinacje: włączam laptopa, po 2-3 sekundach od włączenia wyłączam przyciskiem I/O i znów włączam to wtedy znów wszystko poprawie odpala do czasu aż losowo nie zażąda hasła.
    Co ciekawe włożyłem do tej Toshiby trzeci dysk, z gotowym świeżo zainstalowanym systemem i zatrzymuje się w tym samym miejscu co z drugim czystym dyskiem.
    Dysk który był w laptopie jak go kupiłem żadnego hasła nie ma, bo włożyłem go do dwóch innych laptopów i na nich system odpalał po kilka razy bez żadnych problemów.

Kiedyś coś mi się o uszy obiło, że jak jest hasło na BIOSie i jest przypisane do danego dysku, to po włożeniu innego automatycznie laptop żąda hasła.
    Ponadto jak normalnie uruchomię system to jestem w stanie wejść do BIOSu, nie ma tam jednak opcji załóż/zdejmij hasło.
    Jest to PhoenixBIOS więc próbowałem około 20 najpopularniejszych haseł dla tego typu BIOSu, żadne nie było poprawne, odpalenie laptopa z wduszonym Shiftem również nie pomaga.

Z tego co wiem są trzy metody usunięcia hasła, aktualizacja BIOSu, wyciągnięcie bateryjki na płycie głównej bądź dorwanie odpowiedniej zworki na płycie. Oczywiście o ile dana zworka jest. Tu bez rozebrania laptopa dostępu do baterii płyty głównej nie ma. Ponadto jeśli hasło utrzymuje się w pamięci Eeprom (jak dobrze kojarzę nazwę) to 2-3 miesiące z głowy zanim się zresetuje. Może macie pomysł jak inaczej to obejść ?

Mało popularny model laptopa, stąd mało informacji na necie jak sobie z tym poradzić, a szkoda bo bardzo jest mi do ręki i chciałbym się nim trochę nacieszyć.

Liczę na Was!

Pozdrawiam,

0 5
  • #2 29 Lip 2013 23:24
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

tranceenergymix napisał:
    Może macie pomysł jak inaczej to obejść ?

Skontaktować się z właścicielem który zna hasło.

0
  • #3 29 Lip 2013 23:29
    tranceenergymix
    Poziom 9  

Nie jest to takie proste, bo facet który sprzedaje owe laptopy najprawdopodobniej skupuje je jako poleasingowe z zagranicznej firmy (Dania, bądź te rejony).
    Kiedyś już coś od niego kupowałem i byłem zadowolony, a teraz zaliczyłem taką wtopę, a na dodatek - z jego strony brak odzewu w sprawie.
    Czekam na inne rozwiązania.

0
  • #4 29 Lip 2013 23:37
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Zwróć laptopa i żądaj zwrotu pieniędzy, chyba że w opisie było wyraźnie zaznaczone, że ma hasła lub jest uszkodzony i taka sytuacja występuje.

0
  • #5 29 Lip 2013 23:37
    Robert B
    Poziom 43  

tranceenergymix napisał:
    z jego strony brak odzewu w sprawie.

Więc czego od nas oczekujesz?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2441798.html
    To chyba wyjaśnia wszystko?

0
  • #6 29 Lip 2013 23:47
    tranceenergymix
    Poziom 9  

dt1 napisał:
    Zwróć laptopa i żądaj zwrotu pieniędzy, chyba że w opisie było wyraźnie zaznaczone, że ma hasła lub jest uszkodzony i taka sytuacja występuje.

Gdyby był z owym sprzedającym jakikolwiek kontakt to zapewne tak bym uczynił. Laptopa kupiłem jako w pełni sprawnego, dzięki za poradę - może uda mi się z facetem skontaktować! ;)

Robert B napisał:
    tranceenergymix napisał:
    z jego strony brak odzewu w sprawie.

Więc czego od nas oczekujesz?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2441798.html
    To chyba wyjaśnia wszystko?

Przyznam się mój błąd, nie doczytałem!
    Mam co prawda niezbite dowody potwierdzające legalność urządzenia i to w jaki sposób stałem się jego posiadaczem, ale rozumiem - regulamin to regulamin.

Dzięki za porady.

0