Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrody w ubraniach do monitorowania pracy serca

jacu007 29 Lip 2013 23:19 2202 1
 • Elektrody w ubraniach do monitorowania pracy serca Japońska firma NTT zaprojektowała nowatorskie elektrody, które mogą być noszone wewnątrz koszuli, monitorując dzięki temu parametry pracy serca. Elektrody zbudowane są z przewodzących włókien, których rdzeń zrobiony jest z jedwabiu lub materiału syntetycznego, pokrytego przewodzącym polimerem o nazwie PEDOT-PSS.

  Zespól badawczy NTT zapewnia, że nowy polimer posiada pełną biozgodność i może odbierać sygnały wymagane do badania EKG tak stabilnie jak w przypadku konwencjonalnego pomiaru. Nowe tekstylne elektrody nie potrzebują przyklejania za pomocą pasty elektrolitycznej ani żelu jak to ma miejsce tradycyjnie. Są one miękkie w dotyku i dają poczucie wygody podczas ich noszenia. Dzięki swojej elastyczności i zdolności do przepuszczania powietrza umożliwiają długookresową kontrolę parametrów serca, bez obciążenia dla użytkownika.

  Firma NTT zapewnia, że przeprowadziła wiele badań, aby się upewnić, że jej nowy produkt nie powoduje podrażnień ani stanu zapalnego skóry po dłuższym użytkowaniu. Aktualnie rozpoczynają się testy z pierwszą grupą 100 ochotników, którzy przetestują nową technologię. Prognozuje się, że elektronika w naszych ubraniach będzie odgrywać istotną rolę w dziedzinie medycyny, co pomoże w obniżeniu ryzyka zawałów serca i innych nieprawidłowości w jego pracy.

  Źródło:
  http://www.efytimes.com/e1/fullnews.asp?edid=111748


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 31 Lip 2013 22:18
  adam951
  Poziom 14  

  Hmm... Wydział Włókiennictwa na Politechnice Łódzkiej również opracował taką "inteligentną" tkaninę. Chwalili się tym na ostatnim Forum Młodych Techników (zorganizowanym w ZSP nr 19 w Łodzi) - miałem okazję być i widzieć jak to działa. Z tym że tam zasada działania jest inna. Oni wpletli tam włókna zmieniające rezystancję w zależności od ruchów tkaniny która przylegała. Podpięli to pod przystawkę oscyloskopową i pokazywali oscylogramy na laptopie.
  No i nasuwa się pomysł... Co by było gdyby połączyć te dwa pomysły? :D Mamy dokładną kontrolę pracy serca, oddechu i innych parametrów o których nie mam pojęcia...
  Może i elektronika odegra znaczącą rolę w włókiennictwie, ale nie wyobrażam sobie chodzenia z centralką pomiarową przyczepioną do paska od spodni... Taka prawda. ;> Jedynie to może się przydać dla osób powiedzmy w podeszłym wieku bądź nieciekawym stanie zdrowia.