Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji - montaż przekaźników

reklan 30 Lip 2013 00:20 1887 2
  • #1 30 Lip 2013 00:20
    reklan
    Poziom 8  

Witam wszystkich.

Powoli zabieram się za wymianę instalacji elektrycznej w garażu, była ona zakładana już dobrych parę lat temu, była wykonana prowizorycznie na jakiś czas. Większość rzeczy nie stanowi problemów, wymiana przewodów, gniazdek i włączników, nowe bezpieczniki w tablic (cały garaż posiada własną tablicę bezpiecznikową, która jest podpięta pod główną w domu). Są takie dwie rzeczy, związku z którymi kieruję prośbę do osób mogących pomóc w temacie.
    *1. Do garażu dobudowana jest wiata, pod którą aktualnie zamontowane są dwa halogeny po 150W, załączane jednym czujnikiem ruchu, mam już kupione nowe halogeny led o mocy 30W, jeden czujnik ruchu jest dobrym rozwiązaniem lecz czasem gdy robi się coś pod wiatą irytujące jest ciągłe machanie rękami aby czujka się włączyła. Dlatego właśnie chciałbym to zmienić, tak aby zwykłym włącznikiem ściennym można było przełączyć i halogeny działały by cały czas, a sama czujka pozostała bez zasilania. Narysowałem taki mały schemacik (plik-1111.jpg), wydaje mi się, że powinno działać, ale czasami tak była, że człowiekowi się tylko wydaje. Na schemacie zamontowałem przekaźnik elektromagnetyczny PEM-02/230 oraz pokazałem połączenia, proszę o wyrozumiałość.
    *2. Garaż jest na dwa stanowiska, z czasem zainwestuję w centrale sterującą, lecz to już jakąś firmę zawołam, ponieważ chciałbym mieć wszystkie bramy wjazdowe i drzwi od garażu na jednym pilocie, a dla mnie to nie ta liga, lecz pokusa była duża, więc narysowałem drugi schemacik dotyczący sterowania oświetlenia nad stanowiskami. Na schemacie (plik-1112.jpg) 1- przekaźnik czasowy 2-przekaźnik elektromagnetyczny. Dwa źródła światła muszą być włączane osobno ze względu, iż znajdują się na ciągu komunikacyjnym, pozostałe źródła światła są oświetleniem poszczególnym stanowisk. Napisze może co chciałem uzyskać, podjeżdżam pod pierwszą bramę, wciskam w pilocie przycisk otwarcia i załączają się siłowniki oraz jednocześnie przekaźniki oświetlające dane stanowisko oraz wspomniane wcześniej przejście, tak samo z drugą bramą lecz oświetlenie drugiego stanowiska. Chcę również posiadać osobne włączniki do tych świateł, osobno na każde stanowisko oraz na przejście. Jeżeli schematy nie będą czytelne proszę dać znać postaram się zrobić coś lepszego.

Z góry dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

0 2
  • Deimic Smart Home
  • #2 30 Lip 2013 00:58
    KStanek
    Poziom 22  

Przyglądając się na ten schemat coś nie bardzo wiem o co chodzi. Zwierasz włącznikami czasówkę? Jeśli tak, to nie zadziała to tak jak byś chciał. Musisz zewrzeć wejście czujnika ruchu na danym kanale (halogenie) wtedy zadziała to tak jak opisałeś. Obecnie czujnik ruchu nadal załącza całość. Jest to połączone w szeregu przez ten czujnik.

Dodano po 5 [minuty]:

Poprawka - czujnik nie zadziała w ogóle. Zobacz, że tak samo jak czujnik tak i żarówki masz podłączone pod przewód neutralny. Więc pod ten sam przewód, a skąd weźmie się FAZA? Z przełącznikami zadziała. Nie zauważyłem tego na górze, bo miałem powiększone za bardzo.

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 30 Lip 2013 09:58
    reklan
    Poziom 8  

Kiedy włącznik na samej górze jest wyłączony faza przechodzi kolejno przez dwa włączniki schodowe następnie wchodzi na styk 21, przechodzi na 22 i zasila czujnik ruchu, gdy czujnik się załączy przesyła fazę ponownie do przekaźnika na styk 12 a ten następnie przez styk 11 zasila źródła światła.
    Gdy załączymy włącznik na samej górze zwierają się styki 21 z 24 oraz 11 z 14, wówczas faza również przechodzi przez dwa włączniki schodowe następnie wchodzi na styk 21, ten przekazuje fazę na styk 14 który połączony jest ze stykiem 11, później do oświetlenia. Wydawało mi się że w takiej konfiguracji czujnik ruchu będzie "bezpieczny", ponieważ nie będzie dostawał fały ani z jednej strony.
    Czy ten pierwszy schemat ma prawo działać? jeśli nie proszę o jakąś podpowiedź co zmienić lub dodać...

0