Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC18F458-I/PT - czym najprościej zaprogramować

spinacz 30 Lip 2013 14:22 5772 12
  • #1 30 Lip 2013 14:22
    spinacz
    Poziom 38  

Witam.
    Koledzy jako że nigdy nie bawiłem się z mikrokontrolerami potrzebuje Waszej pomocy.
    PIC jak w temacie pracuje w interface OP-COM po uszkodzeniu stabilizatora zasilania dostał napięcie 13V po czym został uszkodzony lub wyczyścił się (czy jest szansa że faktycznie się tylko wyczyścił czy jednak już padł i konieczny jest nowy ? ). I teraz mam pytanie czym go zaprogramować ? Posiadam tylko programator pony prog z Protech-Micro czy da nim rade ? Jeśli nie to jaki potrzebuje programator lub może jakiś schemat by samemu wykonać programator ?? Za każdą pomoc będę wdzięczny.
    A może jakiś kolega z forum ma taki układ i był by mi w stanie go zaprogramować i przesłać (z wlutowaniem dam sobie rade) za oczywiście opłatą ?
    Jeszcze zapomniałem napisać że w układzie jest FTDI232 i obawiam się czy on czasem też się nie uszkodził gdy dostał 13V jak koledzy myślicie ?

0 12
  • #2 30 Lip 2013 16:07
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Zaprogramować to nie problem wystarczy prosty JDM (schemat jest bardzo prosty ) i WinPic . Na necie jest tego multum . Ale żeby zaprogramować Pic -a trzeba mieć wsad do pamięci a tego zapewne nie masz.

1
  • #3 30 Lip 2013 16:28
    spinacz
    Poziom 38  

A mógł byś mi kolego podesłać jakiś link do tego prostego i sprawdzonego JDM ?? Co do wsadu to myślę że dam rade widziałem gdzieś na necie bootloader + flash do tego PIC.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Lip 2013 18:38
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Schemacik jest na elektrodzie ale i wystarczy wpisać w google JDM i masz tutaj .

1
  • #5 30 Lip 2013 18:58
    spinacz
    Poziom 38  

Dzięki kolego za pomoc, a powiedz mi jeszcze jak uważasz czy te 13V mogło uwalić FT232 skoro mogę go odczytać oprogramowaniem FTDI ( identyfikuje mi numer seryjny ) ? Zastanawiam się w sumie czy cokolwiek jeszcze zdziałam z tym interface'm bo nie mam pojęcia czy ten PIC jeszcze żyje tylko pusty czy już poległ.

0
  • #6 30 Lip 2013 19:20
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Układ FTDI mógł przeżyć można go sprawdzić . Zewrzeć RX z TX i w jakimkolwiek terminalu wysłać dane . Jeśli układ jest sprawny dane powinny wrócić do terminala. Polecam Terminal v1.9b .

0
  • #7 30 Lip 2013 19:36
    spinacz
    Poziom 38  

Tylko problem taki ze ten FTDI nie jest wykrywany jako zwykły COM tylko jako urządzenie USB, ale dzięki za pomoc.

0
  • #8 30 Lip 2013 20:56
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Z tego co pamiętam i jeśli się nie mylę to można w FT232 programować niektóre piny tak aby można było podpiąć pod nie diody led sygnalizujące transmisję do i z ft -eka.

0
  • #9 30 Lip 2013 20:58
    spinacz
    Poziom 38  

No też racja ale nie czuje się aż tak na siłach żeby kombinować z programowaniem FTDI, w samym interface też są diody RX i TX ale nie świecą wydaje mi się że one są sterowane z PIC. Jutro złoże programator i zobaczę co wyjdzie z tego.

0
  • #10 30 Lip 2013 21:40
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Soft w procku najpewniej jest zabezpieczony przed odczytem więc przy odczytaniu zawartości mogą wyjść głupoty.

0
  • #11 31 Lip 2013 13:28
    spinacz
    Poziom 38  

Złożyłem programator z linku jednak nie daje się odczytać ani zapisać nic do PIC i brak jakiej kol wiek reakcji diody led w programatorze, na dzień dzisiejszy odpuszczam tą zabawę z braku czasu jak będę miał czas to wrócę do próby reanimacji PIC. Jeśli miał by ktoś jeszcze jakieś porady proszę pisać na pewno się przydadzą.

0
  • #13 10 Lut 2015 21:45
    spinacz
    Poziom 38  

Nowy PIC18F458 i poszło bez problemu. Temat zamykam.

1