Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PIC18F458-I/PT - czym najprościej zaprogramować

spinacz 30 Jul 2013 14:22 8004 12
 • #1
  spinacz
  Level 41  
  Witam.
  Koledzy jako że nigdy nie bawiłem się z mikrokontrolerami potrzebuje Waszej pomocy.
  PIC jak w temacie pracuje w interface OP-COM po uszkodzeniu stabilizatora zasilania dostał napięcie 13V po czym został uszkodzony lub wyczyścił się (czy jest szansa że faktycznie się tylko wyczyścił czy jednak już padł i konieczny jest nowy ? ). I teraz mam pytanie czym go zaprogramować ? Posiadam tylko programator pony prog z Protech-Micro czy da nim rade ? Jeśli nie to jaki potrzebuje programator lub może jakiś schemat by samemu wykonać programator ?? Za każdą pomoc będę wdzięczny.
  A może jakiś kolega z forum ma taki układ i był by mi w stanie go zaprogramować i przesłać (z wlutowaniem dam sobie rade) za oczywiście opłatą ?
  Jeszcze zapomniałem napisać że w układzie jest FTDI232 i obawiam się czy on czasem też się nie uszkodził gdy dostał 13V jak koledzy myślicie ?
 • #2
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Zaprogramować to nie problem wystarczy prosty JDM (schemat jest bardzo prosty ) i WinPic . Na necie jest tego multum . Ale żeby zaprogramować Pic -a trzeba mieć wsad do pamięci a tego zapewne nie masz.
 • #3
  spinacz
  Level 41  
  A mógł byś mi kolego podesłać jakiś link do tego prostego i sprawdzonego JDM ?? Co do wsadu to myślę że dam rade widziałem gdzieś na necie bootloader + flash do tego PIC.
 • Helpful post
  #4
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Schemacik jest na elektrodzie ale i wystarczy wpisać w google JDM i masz tutaj .
 • #5
  spinacz
  Level 41  
  Dzięki kolego za pomoc, a powiedz mi jeszcze jak uważasz czy te 13V mogło uwalić FT232 skoro mogę go odczytać oprogramowaniem FTDI ( identyfikuje mi numer seryjny ) ? Zastanawiam się w sumie czy cokolwiek jeszcze zdziałam z tym interface'm bo nie mam pojęcia czy ten PIC jeszcze żyje tylko pusty czy już poległ.
 • #6
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Układ FTDI mógł przeżyć można go sprawdzić . Zewrzeć RX z TX i w jakimkolwiek terminalu wysłać dane . Jeśli układ jest sprawny dane powinny wrócić do terminala. Polecam Terminal v1.9b .
 • #7
  spinacz
  Level 41  
  Tylko problem taki ze ten FTDI nie jest wykrywany jako zwykły COM tylko jako urządzenie USB, ale dzięki za pomoc.
 • #8
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Z tego co pamiętam i jeśli się nie mylę to można w FT232 programować niektóre piny tak aby można było podpiąć pod nie diody led sygnalizujące transmisję do i z ft -eka.
 • #9
  spinacz
  Level 41  
  No też racja ale nie czuje się aż tak na siłach żeby kombinować z programowaniem FTDI, w samym interface też są diody RX i TX ale nie świecą wydaje mi się że one są sterowane z PIC. Jutro złoże programator i zobaczę co wyjdzie z tego.
 • #10
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Soft w procku najpewniej jest zabezpieczony przed odczytem więc przy odczytaniu zawartości mogą wyjść głupoty.
 • #11
  spinacz
  Level 41  
  Złożyłem programator z linku jednak nie daje się odczytać ani zapisać nic do PIC i brak jakiej kol wiek reakcji diody led w programatorze, na dzień dzisiejszy odpuszczam tą zabawę z braku czasu jak będę miał czas to wrócę do próby reanimacji PIC. Jeśli miał by ktoś jeszcze jakieś porady proszę pisać na pewno się przydadzą.
 • #13
  spinacz
  Level 41  
  Nowy PIC18F458 i poszło bez problemu. Temat zamykam.