Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niepoprawne działanie silniczków DC

30 Lip 2013 16:48 1692 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Kupiłem platformę robota 2WD oraz motor shield pod arduino, wykorzystujący mostek L293D.

Niestety po podłączeniu nic nie działa tak jakbym chciał. Przykładowo, po wydaniu polecenia aby silniczek kręcił się np. przez 5 sekund, to widze, że ten wykonuje "szarpnięcie" i nic więcej się nie dzieje. Kolejnym dziwnym objawem jest to, że gdy podłączone są 2 silniczki do różnych kanałów to czasami sterując jednym, rusza się drugi. Zmieniałem zarówno przewody zasilające jak i samo źródło zasilania, raz nawet używałem zasilacza laboratoryjnego, ale to nie pomogło. Gdy silniczki podłącze bezpośrednio do zasilania (a nie do mostka) to wszystko działa tak jak powinno.

Gdy do wyjść motor shielda podpiąłem multimetr zamiast silniczków to widziałem, że zmiany napięcia są takie jak je zaprogramowałem (czyli np 6V trwa 5 sekund, następnie schodzi do 0 na 3 sekundy i przechodzi do -6V na 5 sekund). Gdy do tego układu podłączyłem jeszcze silniczki to zaczął zachowywać się tak jak opisałem wcześniej. Spróbowałem znaleźć informacje dlaczego tak się dzieje i znalazłem to: Link

W skrócie, wyczytałem że winą są zakłócenia powodowane przez silnik i należy dołączyć do niego kondensatory.

Niepoprawne działanie silniczków DC

Co o tym sądzicie? Jakie kondensatory do tych silniczków powinienem zastosować? Jeżeli to możliwe to proszę o link
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 28  
    daver112 napisał:
    Co o tym sądzicie? Jakie kondensatory do tych silniczków powinienem zastosować? Jeżeli to możliwe to proszę o link

Najzwyklejsze ceramiczne 100nF.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 21  
    Kondensatory praktycznie dowolne, najprościej, najlepiej i najtaniej (j.w). ceramiki, jak nie chcesz ceramików to daj mkt, czy mkp. W tym wypadku niczego to nie zmieni. Link ? - proszę bardzo http://sklep.avt.pl/p/pl/70682/kondensator+ceramiczny+100nf+10+szt.html , tylko nie wiem, czy nie prościej podejść do najbliższego sklepu z elektroniką i kupić na miejscu, odpadnie kilkanaście zł za wysyłkę.
  • Poziom 28  
    Nie w każdym mieście jest elektroniczny. Poza tym co jeśli autor mieszka na wsi?
  • Poziom 2  
    Dzięki za pomoc. Przed chwilą przylutowałem po 3 kondensatory 100 nF do każdego z silniczków i teraz pracują idealnie :)