Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centralne sterowanie roletami - prostszy sposób?

Frrost 30 Jul 2013 17:31 3849 2
 • #1
  Frrost
  Level 10  
  Zaprojektowałem prosty układ elektroniczny służący do sterowania roletami. Rolety muszą mieć możliwość sterowania bezpośrednio każdej z nich (każda ma swój oddzielny podwójny przycisk roletowy) a także sterowania wszystkich rolet na raz (taki sam przycisk roletowy).

  Układ działa w porządku - jednakże wymaga dużej ilości triaków, optotriaków, dodatkowo doprowadzenia do każdego przycisku zasilania DC.
  Biorąc pod uwagę ilość rolet (21) jest to chyba przerost formy nad treścią.
  Czy da się uzyskać taki sam efekt jakimś prostszym (wymagającym mniej elementów i nie wymagającym zasilania DC) sposobem?

  Centralne sterowanie roletami - prostszy sposób?

  Każda roleta posiada 2 wejścia napięcia sieciowego 230V, jedno do otwierania, drugie do zamykania rolety. Moc silników rolet to 200-300W.
 • #2
  fotonn
  Level 28  
  Oczywiście , że się da - używając samych tylko przełączników (o odpowiednich parametrach napięciowych i prądowych) oraz zamiast Vcc podłączając fazę.
  Zauważ tylko, że napięcie stałe o bezpiecznej wartości nie jest li tylko fanaberią.
  Stosuje się je, jak również optotriaki, po to, aby wyeliminować ryzyko porażenia prądem operatora.
  Decydując się na przełączanie prądu sieciowego, musisz odpowiednio skonstruować i wyposażyć pulpit sterujący.
 • #3
  Frrost
  Level 10  
  Przełączniki które wykorzystam są na 230V, niezależnie od rozwiązania które wybiorę (jest to zwykły osprzęt modułowy pasujący do reszty w budynku).
  Będzie to coś zbliżonego do tego:
  Centralne sterowanie roletami - prostszy sposób?
  Odnośnie zastosowania do sterowania napięcia 230V AC czy 12V DC - nie ma to więc później znaczenia (podczas normalnego użytkowania), z racji zastosowanego osprzętu.
  Pulpitu sterującego jako takiego - nie będzie. Będą tylko i wyłącznie wyżej wymienione przyciski roletowe (góra - dół).
  Jednakże nie potrafię sobie wyobrazić używania samych tylko przełączników - przypominam, że chciałbym mieć możliwość sterowania - w każdym pomieszczeniu będą przyciski do rolet znajdujących się w tym pomieszczeniu, a także przy wyjściu z domu chcę mieć możliwość otwarcia/zamknięcia wszystkich rolet w budynku.
  jeśli połączyłbym bez żadnej elektroniki wszystkie przełączniki razem - przyciskiem w jednym pomieszczeniu (który służy do obsługi rolet tylko i wyłącznie w tym pomieszczeniu) sterował bym... wszystkimi roletami w całym budynku? Takie rozwiązanie odpada.
  Natomiast jeśli zamiast Vcc (DC) podłączyłbym 230V to diody które mają odseparować każdy z przycisków przestały by spełniać swoje zadanie - znowu przycisk który powinien zasterować tylko jedną roletą sterowałby wszystkimi. Co więcej diody obcinałyby jedną połówkę sinusoidy, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem :)
  Da się oczywiście sterować samymi triakami napięciem 230V z przycisku. Z tym nie ma problemu. Tylko jak to wszystko rozdzielić (w inny sposób niż zaproponowany przeze mnie na początku) - tak aby przyciski dedykowane dla każdej rolety z osobna nie wpływały na inne rolety - a także żeby możliwe było zasterowanie wszystkimi roletami na raz - oddzielnym przyciskiem.