Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hifonics - Pali tranzystory przetwornicy

Krzych600 30 Lip 2013 19:36 2952 15
  • #1 30 Lip 2013 19:36
    Krzych600
    Poziom 9  

Witam. Posiadam wzmacniacz samochodowy Hifonics Brutus BXI2008D. Kupiłem go uszkodzonego i niestety był już usiłowany dość nieumiejętnie naprawiany, ponieważ rezystory bramkowe były zwarte do drenów, oraz ścieżki w przetwornicy były popalone lutownicą przy wymianie tranzystorka 2sa1275 przez co na połowie tranzystorów w przetwornicy złącze GS nie było spolaryzowane. Poprawiłem to połączenie i po usunięciu wszystkich tranzystorów mocy (12 szt) w przetwornicy sprawdziłem czy napięcia są ok i czy nie ma zwarć. Wszystko wyglądało dobrze, elementy sprawne i świeciła się zielona dioda , lecz po wlutowaniu tranzystorów, natychmiast się spaliły.Wygląda mi to na jakieś zwarcie, lecz nie widzę nic takiego. Wymieniłem tranzystory, rozłączyłem wzmacniacz od przetwornicy i po podaniu napięcia pali się czerwona dioda i nie ma napięcia na tranzystorach ( być może to jakieś zabezpieczenie). Po wyjęciu tranzystorów pali się zielona dioda. Tranzystory we wzmacniaczu są sprawne. Tu rodzi się moje pytanie, czy to może być wina układu sterowania przetwornicą? Jest to układ KA7500, a obok jest komparator lm293.

0 15
  • #2 30 Lip 2013 19:47
    Mleczyk89
    Poziom 34  

KA7500 to nic innego jak TL494 można podstawić.
    Komparator odpowiada za zabezpieczenia.

Co do przetwornicy. Wylutuj podwójne diody, odłączysz w ten sposób przetwornice od stopnia mocy.

Sprawdź tranzystorki sterujące na 9 oraz 10 nodze TL494 (KA7500).

Pomierz napięcia z samej przetwornicy ( wychodzące z transformatorów zmienne, skoro diody wylutowane).

Jeżeli napięcia będą w okolicach spodziewanych, a sama przetwornica nie będzie pobierać więcej jak 1-1,2A zacznij szukać usterki w stopniu mocy.

Całość polecam uruchamiać na zasilaczu z możliwością ograniczenia prądu.

0
  • #3 30 Lip 2013 20:50
    Krzych600
    Poziom 9  

Problem w tym ze nie mam takiego zasilacza. Przetwornica jest rozłączona od wzmacniacza jeszcze przed diodami bo wyciągnąłem zwory w celu sprawdzenia czy po odcięciu stopnia mocy nadal będzie paliło tranzystory ale jak już pisałem pali się czerwoną dioda i nie ma napięcia na tranzystorach. Sprawdze jeszcze ten układ i napisze co i jak.

0
  • #4 12 Sie 2013 18:49
    Krzych600
    Poziom 9  

Na 9 i 10 nodze jest po 7,5V, ale na 8 i 11 nie ma nic, a chyba powinno być...

1
  • #5 12 Sie 2013 20:15
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Noga 8 i 11 powinno być podpięte razem z 12 do plusa/remote.

Tam powinno pojawić się napięcie po podłączeniu zasilania i remote.

0
  • #6 13 Sie 2013 19:48
    Krzych600
    Poziom 9  

Mój błąd, rzeczywiście jest jak mówisz. Skoro tak to wychodzi na to, że układ działa. Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł co może być nie tak i co mogę sprawdzić? Póki co dalej będę szukał zwarć...

0
  • #7 19 Sie 2013 18:34
    Krzych600
    Poziom 9  

Zauważyłem, że już kiedyś ktoś wymieniał tranzystory końcowe w stopniu mocy. Jest tam po 6 tranzystorów mosfet irf640 ( łącznie 12) z tym, że ich polaryzacja nie jest jednakowa, bo są grupowane po 3 szt i na jednych minus idzie do źródła jednej grupy i do drenu drugiej grupy, stąd moje obawy, czy aby na pewno powinny tam być takie same tranzystory( z tego co wiem to do drenu powinie iść plus a do źródła minus, żeby tranzystor działał). Fajnie byłoby, gdyby znalazł się ktoś, kto ma działający wzmacniacz.

0
  • #8 19 Sie 2013 19:41
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Do IRF640 parą jest IRF9640

Mam przed sobą PSX-D2 który tak właśnie jest złożony.

Nie wiem jak u Ciebie zbudowany jest stopień mocy.
    Może być tak jak jest, może ktoś faktycznie wlutował złe tranzystory.

Nie mogę doszukać się w sieci zdjęcia na którym jest to widoczne.

Pytanie czy udało się koledze uruchomić wpierw samą przetwornice ?
    Jak mówiłem wylutować diody co odetnie jakiekolwiek obciążenie od przetwornicy.
    Wtedy choć jedno się wyjaśni.

0
  • #9 20 Sie 2013 17:56
    Krzych600
    Poziom 9  

Wydawało mi się, że to w stopniu mocy jest usterka, lecz jednak to musi być przetwornica, bo po wyciągnięciu diod prostowniczych nadal pali tranzystory w przetwornicy, przy czym świeci się zielona dioda... Nie widać żadnych usterek w przetwornicy, żadnych zwarć itd. Jedyne co było robione w przetwornicy to jak już pisałem sterowanie, bo nie było zasilania połowy tranzystorów, lecz już jest. Poza tym gdyby nawet w sterowaniu było coś nie tak to nie powodowałoby to palenia tranzystorów ( przynajmniej tak mi się wydaje ).

0
  • #10 20 Sie 2013 18:22
    swest
    Poziom 14  

No właśnie jak jest uszkodzone sterowanie to pali tranzystory :) ( chodzi o sygnały drive push i drive pull). Rozumiem ze kolega pracuje na zasilaniu bez ograniczenia prądu stad tyle spalonych tranzystorów, to tez podnosi koszty naprawy :) Czy dysponujesz oscyloskopem? Bo by się tu przydał.

0
  • #11 20 Sie 2013 18:56
    Krzych600
    Poziom 9  

Niestety nie mam zasilacza laboratoryjnego, więc o ograniczeniu prądowym nie ma co marzyć... Oscyloskop posiadam, więc czekam na wskazówki :)

0
  • #12 20 Sie 2013 19:29
    swest
    Poziom 14  

No wiec na początek wszystkie tranzystory mocy z zasilacza aut . Podłącz zasilanie włącz wzmak i zobacz oscyloskopem co masz na bramkach tych ze tranzystorów.

0
  • #13 20 Sie 2013 20:00
    Krzych600
    Poziom 9  

Na wszystkich bramkach tranzystorów mocy w przetwornicy mam ładny prostokąt o wypełnieniu ok 42%, częstotliwości 25kHz i napięciu szczytowym ok 7V.

0
  • #14 20 Sie 2013 21:24
    swest
    Poziom 14  

Jeśli zasilanie jest w normie a szeregowo z tranzystorami mocy jest uzwojenie pierwotne trafa, a na tranzystory wchodzi sygnał co opisałeś to nie ma siły żeby to się paliło. A co tam są za tranzystory w zasilaczu? Przypadkiem ktoś nie podmienił na odwrotne ? A nie pali się on już po podaniu zasilania bez remote?

0
  • #15 21 Sie 2013 17:41
    Krzych600
    Poziom 9  

Siedzą tam tranzystory SUP70N06 czyli kanał N... Bez podania sygnału na remote nic się nie pali, dopiero po podaniu zasilania na remote dzieją się takie cuda. Zauważyłem, że po podaniu zasilania grzeją się tranzystory tylko z jednej strony, z drugiej są zimne...

0
  • #16 24 Lut 2014 13:32
    Krzych600
    Poziom 9  

Po dłuższej przerwie postanowiłem, że jeszcze raz spróbuje naprawić ten wzmacniacz. Wylutowałem tranzystory mocy w przetwornicy zostawiając po jednym w każdej sekcji (żeby zminimalizować ewentualne straty w tranzystorach). Po oddzieleniu przetwornicy od wzmacniacza poprzez wylutowanie diod prostowniczych przetwornica normalnie pracuje a na przebiegu widać prostokąt z niewielkimi pikami na początku, lecz myślę że to nie jest przyczyną całego zamieszania.

Przed wylutowaniem diod sprawdziłem przebiegi na bazach tranzystorów mocy w wzmacniaczu i tu przebieg jest dziwny... Jest bardzo poszarpany co widać na zdjęciu. Czułość ustawiona na 0.2V/dz.

Sprawdzałem w różnych miejscach w obwodzie sterowania i wszędzie tak jest. Co może być tego przyczyną i czy to może powodować palenie się tranzystorów w przetwornicy ?

0