Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo prosty odbiornik nasłuchowy na pasmo 80m

Jezzman 30 Jul 2013 20:12 42078 50
NextPCB
  • Bardzo prosty odbiornik nasłuchowy na pasmo 80m

Witajcie.

Chciałbym wam pokazać mój odbiornik na pasmo 80m który ostatnio zacząłem składać :) Przejdźmy do celu:

Ostatnio mój znajomy sprezentował mi PCB od odbiornika Lidia 80 bo jak on sam stwierdził "była mu zbędna", więc nie czekając długo zabrałem się za montaż elementów. Po złożeniu okazało się że odbiornik wogóle nie działa. Musiałem dokonać małą zmianę w układzie tzn całkiem inny niż na schemacie układ wzmacniacza m.cz . Nowy wzmacniacz został wykonany na układzie tda2822m który akurat miałem pod ręką. Za dawcę obudowy posłużyła mi radiostacja unitra radmor 3033 która niestety była uszkodzona. Do układu zamierzam dodać jeszcze drugie pasmo czyli 40m i może jakiś nadajnik CW. Jest to moja pierwsza konstrukcja diy i odbiornik jest ciągle w fazie testów i poprawek dlatego proszę o wyrozumiałość co do bałaganu w obudowie odbiornika. Poniżej dodaję zdjęcia odbiornika i schemat. Z tego co mi wiadomo to PCB pochodzi od SP5DDJ.

Bardzo prosty odbiornik nasłuchowy na pasmo 80m Bardzo prosty odbiornik nasłuchowy na pasmo 80m Bardzo prosty odbiornik nasłuchowy na pasmo 80m

Pozdrawiam

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Jezzman
    Level 21  
    Pomogłem ? Kliknij Pomógł :)
    Has specialization in: elektryka/elektronika
    Jezzman wrote 607 posts with rating 89, helped 25 times. Live in city Rybnik. Been with us since 2010 year.
  • NextPCB
    mkpl
    Level 37  
    Jak się to sprawuje? Jak z czułością na paśmie? Jaką masz antenę?

Ja jestem na etapie SP5WW trochę bardziej rozbudowany TRx (polecam) ale prace stanęły ze względu na brak natchnienia ale po twoim diy chyba się znów za to wezmę ;)
    Jezzman
    Level 21  
    @mkpl Powiem ci szczerze, że pomimo prostoty układu, to pracuje to całkiem nieźle. Antena to dwie żyłki 3 metrowe 2,5mm kwadrat powieszone przy oknie i do tego kabel antenowy od tv :) . Co do czułości na paśmie, to jest nawet, nawet ze względu na to, że nie mam odpowiedniego sprzętu żeby wstroić go dokładnie na 80m i jak mam chwilkę czasu to kręcę trymerem i staram się ustawić go na słuch. Prawdopodobnie dzisiaj rozpoczną się prace nad drugim pasmem, czyli tak jak mówiłem będzie to 40m.

@MegaMaster1996 jest to odbiornik do nasłuchu krótkofalarskiego pasma 80 metrowego. Jeżeli jesteś początkującym, a zaciekawił cię ten projekt, to jak najbardziej Ci go polecam, bo na początek jest w sam raz (sądząc po roczniku wpisanym w twoim nicku, jesteś o rok młodszy ode mnie :D ).

Pozdrawiam
    pawel1968
    Level 12  
    Witam.
    Można prosić o dodanie PCB do odbiornika?
    8EcuGO
    Level 14  
    Quote:
    Po złożeniu okazało się że odbiornik wogóle nie działa. Musiałem dokonać małą zmianę w układzie tzn całkiem inny niż na schemacie układ wzmacniacza m.cz .

Układ powinien zadziałać bez problemu od pierwszego uruchomienia, albo miałeś uszkodzonego scalaka albo sam gdzieś popełniłeś błąd.

Strona projektu: http://www.sp5ddj.pl/Lidia%2080%20DC%20Receiver/Lidia%2080%20-%20DC%20Receiver.htm

Ogólnie polecam wszelkiego rodzaju konstrukcje SP5DDJ.
  • NextPCB
    Jezzman
    Level 21  
    @pawel1968 wzoru pcb odbiornika nie podeślę bo sam nie mam :). @8EcuGO uszkodzony scalak na pewno nie był bo podmieniałem na inne i dalej było to samo. Dzisiaj będę składał dodatek czyli drugie pasmo :D jak skończę to poślę zdjęcia.

Pozdrawiam
    marcin_oizo
    Level 28  
    Cześć! Lidia 80 to kolejny projekt kolegi Włodka SP5DDJ, konstruktora popularnego Taurusa. Zobacz sobie schemat Taurusa, ten sam scalak, nie ma wzmacniacza wejściowego i trochę inne jest VFO ale musi działać. Mój Taurus jest bardzo czuły więc z powodzeniem mogę polecić inne konstrukcje p. Włodka.
    73 !
    lukashb
    Level 39  
    Witam. Znalazłem w końcu to co szukałem wieki, coś co jest proste, a za razem skuteczne (takie się wydaje). Robiłem próby na NE612 + generator ale nie zadowalał mnie ten układ, ciągle w tle było słychać przydźwięk nie do zlikwidowania po mimo zasilania bateryjnego i dobrze uziemionej anteny (balun). Czyli rozumiem, że tu kwestie pasma odgrywa obwód wejściowy i generator na nodze 1 (dioda + cewka) i można tym odbiornikiem wyjść nawet do 30MHz? Pytam, bo nie znam układu. Pozdrawiam!
    8EcuGO
    Level 14  
    Proszę o to specyfikacja MC3361: http://www.discriminator.nl/ic/mc3361.pdf

Tak sobie patrzę na schemat Lidii i dochodzę do wniosku ,że za pomocą dwóch przekaźników i osobnego filtru pasmowego oraz elementów generatora można za sprawą jednego przełącznika skakać z 80 na 40. Ja bym tak zrobił, może ktoś ma lepszą koncepcję.
    zabex
    Level 22  
    Tak samo jak MC3361, LA1186, TA7358 itd... Schematów w necie od groma ale brawo dla autora. Miało być prosto i... coś słychać :)
    Jeśli mogę coś dodać to proponuję wykonanie anteny Mini-Whip a jeśli masz do dyspozycji jakiś ogródek czy podwórko, rozciągnięcie około 19.5m kabla :)
    Osobiście wykorzystał bym układ LA1186 gdyż można zejść do częstotliwości około 160Khz.
    Ale brawo :)
    Jezzman
    Level 21  
    @zabex wczoraj jak się próbowałem nastroić odbiornik to przez przypadek usłyszałem stację z Azji więc jest ok :) co do 19.5m kabla to niestety nie mam możliwości żeby go rozciągnąć.
    Co do przekaźnika i pasma 40m to bardzo dobry pomysł i chyba go nawet wykorzystam :D ale na razie muszę przerobić odbiornik spowrotem na 80m gdyż przerobiłem go na 40m ale niestety nic nie odbiera...
    8EcuGO
    Level 14  

Zaznaczyłem na schemacie miejsca odcięcia przez styki przekaźników (cztery punkty). Dalej chyba wiesz co robić?
    lukashb
    Level 39  
    Ja bym jeszcze dorzucił do listy układów bliźniaczy MC3357 - też podobny. Co do przekaźnika. Obwód ok, rozumiem, cewka rozumiem, ale po co odcinać potencjometr wieloobrotowy? Chyba on będzie zawsze podłączony, przełączamy tylko L i ew. C i obwód. Ja w przyszłym tygodniu składam ten odbiornik. Na testy podam sygnał z zewnątrz i zobaczymy jak się stroi i jak odbiera w różnych pasmach (sygnał podam testowo z MFJ-ta 269, to w końcu generator przestrajany :) )
    8EcuGO
    Level 14  
    Odciąłem potencjometr w myśl tego schematu:

Jest to Lidia w wersji 40m, jak widać zamiast potencjometrów 10k są wstawione 47k ze względu na szerokość pasma 40m w porównaniu do 80m.
    lukashb
    Level 39  
    Dziś przyszły części, będę składał go :) trochę innowacji wprowadzę w nim, między innymi przełączanie pasm, napewno będę chciał dobić do 10m czyli taki kombajnik. Oczywiście bez zawężania pasma potencjometrami. Tylko przełączana pojemność i tyle ile pozwala generator w danym zakresie. Potencjometr wieloobrotowy i podziałamy! Tylko miernik częstotliwości dobry trzeba dać. AVR odpada, lepiej coś na PICu, on przynajmniej mierzy do 50MHz z racji innej budowy układu timera, a nie fosc/2 jak przy AVR. Pozdrowienia krótkofalarskie ! 73 SQ8MXP.
    Złożyłem, nie jestem zadowolony, a osłuchany trochę jestem już i wiem co znaczy dobry odbiornik. A ten niema tego czegoś, albo odbiera wszystko, albo nic, wzbudzić się potrafi. Dla przykładu R311 przy tym to normalnie Hifi. Poza tym czego się spodziewać od bezpośredniej przemiany?
    president_bartek
    Level 14  
    Witam! Dla zainteresowanych tematem Lidii wg.SP5DDJ zamieszczam filmik mojego autorstwa. Polecam osobom chcącym rozpocząć przygodę z konstruowaniem urządzeń radiowych. Mój odbiornik ruszył od pierwszego kopa! A tak Lidia słucha w zawodach..73! SQ1KTO
    Jezzman
    Level 21  
    @president_bartek powiedz mi jak nastroiłeś swoją lidię, jaki wykorzystałeś generator do tego????
    president_bartek
    Level 14  
    Strojenie jest bardzo proste i sprowadza się do 2 kroków:
    Krok 1 - ustawienie szerokości pasma - musisz pomierzyć napięcia na suwaku potencjometra VFO miernikiem..pokrętło VFO ustaw do oporu w lewo i pr'kiem ustaw napięcie 1,7V, następnie VFO do oporu w prawo i drugim pr'kiem ustaw 6,1V.
    Krok 2 - przesunięcie pasma we właściwe miejsce - ja użyłem najprostrzego w świecie generatorka dającego 3,6864MHz. Pokrętło VFO ustawiamy na godzinę 11 i trymerem VFO delikatnie szukamy charakterystycznego pisku generatorka. Odbiornik zestrojony!
    lukashb
    Level 39  
    A Panowie jakiś pomysł na to, że ciągle w tle słychać stacje komercyjne? słychać normalnie wszystko na KF, ale do tego przy przestrajaniu ciągle słychać jedną stację w zasadzie, czasem się przestraja. Miałem taki sam objaw przy odbiorniku na NE612 i objaw był ten sam. Filtr ten sam co na schemacie. Antena LW-20m + balun. Co się dzieje? skąd się nanosi i demoduluje to?
    president_bartek
    Level 14  
    @lukashb czy nie jest to czasami niemiecka stacja? :idea: Ja mam to samo...stacja zaczyna nadawać codziennie od 22 naszego czasu. do tej godziny słucha się bezproblemowo, natomiast po 22 wyłączam Lidię bo nakładanie się sygnału tego broadcastu jest zbyt silne. No cóż, nie wymagałbym zbyt wiele od tego odbiornika, bezpośrednia przemiana, słabe filtry wejściowe brak generatora bfo chyba tu obstawiałbym ten brak selektywności.
    Jezzman
    Level 21  
    Panowie, posiada ktoś może wzór PCB od lidii 80??? Sam bym zrobił sobie wzór ale niestety nie umie projektować PCB.
    lukashb
    Level 39  
    president_bartek wrote:
    @lukashb czy nie jest to czasami niemiecka stacja? :idea: Ja mam to samo...stacja zaczyna nadawać codziennie od 22 naszego czasu. do tej godziny słucha się bezproblemowo, natomiast po 22 wyłączam Lidię bo nakładanie się sygnału tego broadcastu jest zbyt silne. No cóż, nie wymagałbym zbyt wiele od tego odbiornika, bezpośrednia przemiana, słabe filtry wejściowe brak generatora bfo chyba tu obstawiałbym ten brak selektywności.
    Otóż to Drogi Kolego. Niemce nam zakłócają. Dlatego jak wcześniej byłem osłuchany z R311 i tam tego nie było, to tu mam taki problem i sobie nie radzę. Ale cóż. Wstawiłem potencjometr na wejście antenowe. Trochę skręci się poziom wejściowy i posłuchamy dalej. Pozdrawiam!
    Jezzman
    Level 21  
    Witajcie po dłuższej nieobecności w temacie. Właśnie uruchomiłem odbiornik do życia ze względu na to że miał małą awarię sekcji zasilania. Mam do was małe pytanie, czy wy zaklejaliście czymś VFO czyli diodą BB104G i elementy wokół niej??? Jeśli tak to czym???
    bogi
    Level 29  
    Spróbujcie potencjometr strojeniowy, podłaczyć przewodem ekranowanym powinno trochę zmniejszyć poziom zakłóceń. Napiszcie czym zasilacie bo może sygnał "wchodzi" przez zasilacz.
    Jezzman
    Level 21  
    Zasilam zasilaczem ATX albo akumulatorem 12V, wątpię żeby były problemy z zasilanie bo jak zbliżę palec do VFO to automatycznie odbiornik pracuje normalnie.
    Jezzman
    Level 21  
    Nic nie ekranowałem ze względu na to że myślałem że sama obudowa jest metalowa i połączona z masą układu i że to wystarczy ale chyba jednak się myliłem.
    mkpl
    Level 37  
    Generalnie, kable bym poskracał do minimum... Bo to też ma spory wpływ.

Generator zrobił w osobnym układzie dobrze ekranowanym i sam tor odbiornika też bym zaekranowal. To jest w.cz i wielu rzeczy się nie przeskoczy.

Może zbliżenie palca dociąża generator i pracuje nieco stabilniej?

Ciekawe jakby potraktować obwody wejściowe mnożnikiem dobroci :D mogło by być całkiem ciekawie.
    Jezzman
    Level 21  
    @mkpl a wiesz że z tym generatorem to jest świetny pomysł który jutro zrealizuję z ciekawośći do testów. A z tym mnożnikiem dobroci to co masz na myśli bo za bardzo nie zrozumiałem :D
    mkpl
    Level 37  
    Mnożnik dobroci służy do odtłumiania filtrów wejściowych. Dajmy na to zrobisz fajny filtr ale ma tłumienie -6dB to taki mnożnik dobroci może go odtłumić np do 0dB a granicą jest granica stabilności bo jak się przesadzi może wpaść w oscylacje.

Aby zrobić dobry obwód trzeba mieć cewkę o dużej dobroci czyli odpowiednio wielkie gabarety które zapewnią odpowiednio małą rezystancję oraz pojemność międzyzwojową. W praktyce ciężko... Kiedyś nie było rdzeni ferrytowych to i cewki miały po kilka set zwojów co oczywiście odbijało się na rezystancji i pojemności własnej. Pojemność własną dało się zredukować nawijając cewki koszykowo ale rezystancja dalej dawała się w znaki. To też dowineli dodatkowe uzwojenie i podłączyli do układu mnożnika dobroci który przez sprzężenie z tą cewką utrzymywał go (obwód LC) na granicy stabilności tuż przed granicą samowzbudzenia) co niwelowało praktycznie całkowicie tłumienie obwodu.

Poczytaj sobie o dobroci obwodów LC i na co to ma wpływ.

Co do generatora to polecam zrobić na agregacie radiowym (kondensator zmienny) bo diody pojemnościowe szumią a przy tak prostym układzie to może mieć wpływ. Generator obowiązkowo zaekranowany jak tylko się da. Tak samo obwody wejściowe (filtry) mają być zaekranowane osobno tak aby nic tam nie właziło poza sygnałem z anteny.