Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Audio BX6 - problem z tweeterami

komoornik 30 Lip 2013 20:56 1848 11
  • #1 30 Lip 2013 20:56
    komoornik
    Poziom 9  

Ampli: HK 3490

Kolumny stereo: Monitor Audio BX6

Zestaw ma 6 miesięcy. W niedzielę w trakcie słuchania muzyki przy mniej więcej -15dB coś "pyknęło" w głośnikach i przestały kompletnie grać tweetery.

Wczoraj zabrałem ampli do znajomego i podłączyłem jego kolumny - wszystko ok. Dzisiaj dodatkowo podłączyłem inny ampli do kolumn - brak wysokich tonów.

Kolumny są oczywiście na gwarancji. Tylko tak czytam warunki tej gwarancji i zastanawiam się, czy nie będą "kombinować" jeśli chodzi o gwarancję. Sprzedawca (nie tylko ten jeden w sumie) sam polecał taki zestaw ampli z kolumnami, mówiąc że dobrze będą do siebie pasować.

Czy to, że przestały w jednym momencie grać tweetery w obu kolumnach jest normalne? Jaka może być tego przyczyna?

Dodam, że głośniki były wygrzewane kilkadziesiąt godzin.

0 11
  • #2 30 Lip 2013 23:04
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

komoornik napisał:
    Kolumny są oczywiście na gwarancji.

Więc nie ma co medytować tylko trzeba korzystać z gwarancji.

0
  • #3 06 Sie 2013 12:52
    komoornik
    Poziom 9  

Kontaktowałem się ze sprzedawcą i dystrybutorem.

Nie mam za bardzo technicznych możliwości aby oczekiwać w ciągu dnia kuriera, który miałby odebrać kolumny, więc postanowiłem oddać je do sprzedawcy.

Dzisiaj zadzwonili do mnie ze sklepu - są niby po kontakcie telefonicznym z serwisem.

No i na dzień dobry zaproponowali mi super korzystne rozwiązanie - wymiana tweeterów przez nich. Koszt 190 zł / sztuka plus 100 zł robocizna.

Twierdzą, że uszkodzenie wynika z mojej winy. Mogą wysłać kolumny do dystrybutora, ale mam ponosić koszty kuriera. Ewentualnie mogą wysłać same tweetery do diagnozy.

Oczywiście nie zgadzam się z decyzją. Najbardziej chory jest fakt, że mam płacić za kuriera jeśli ma być diagnoza serwisu.

Co robić?

0
  • #4 06 Sie 2013 12:56
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

komoornik napisał:
    Oczywiście nie zgadzam się z decyzją. Najbardziej chory jest fakt, że mam płacić za kuriera jeśli ma być diagnoza serwisu.

Jest jeszcze gorsza ewentualność iż serwis ma prawo obciążyć cię kosztami za diagnozę.

0
  • #5 06 Sie 2013 15:52
    DjMapet
    Poziom 42  

komoornik napisał:
    Twierdzą, że uszkodzenie wynika z mojej winy

Praktycznie każdy serwis w takim wypadku tak orzeka i najczęściej taka diagnoza jest odzwierciedleniem rzeczywistości. Tym bardziej że amplituner rozkręciłeś do:
    komoornik napisał:
    mniej więcej -15dB

a to już praktycznie poziom, przy którym wygenerowany przez wzmacniacz przester, mógł zabić te wysokotonowce.
    Gwarancja na zestawy głośnikowe to w zasadzie fikcja, bowiem bardzo rzadko się zdarza by w takich zestawach padło coś innego jak głośnik/głośniki a uszkodzenie tych prawie zawsze wynika właśnie z winy użytkownika.
    Możesz jeszcze bezpośrednio skontaktować się z dystrybutorem lub serwisem i wysondować, czy jest jakaś szansa na naprawę w ramach gwarancji, bo przesyłanie zestawów, oraz - jak wspomniał wyżej RADU23 - ew. koszty niepomyślnej dla Ciebie diagnozy, znacząco podniosą koszty naprawy zestawów.

komoornik napisał:
    wymiana tweeterów przez nich. Koszt 190 zł / sztuka plus 100 zł robocizna.

Hmm, sporo. Może jednak była by możliwość dostania reconów do tych wysokotonowców, co obniżyło by koszt naprawy.

Pozdrawiam.

0
  • #6 06 Sie 2013 16:50
    komoornik
    Poziom 9  

Czy rozkręcenie ampli do -15dB to na prawdę taki wysoki poziom? Ampli kręci się do wartości na plusie.

Czyli wynika z tego, że nie tak tani zestaw nie jest w stanie zagrać trochę głośniej?

Też dochodzę do wniosku, że gwarancja na kolumny to fikcja - co nie zmienia faktu że nie widzę tutaj absolutnie swojej winy.

Są kwestie uszkodzeń mechanicznych, zalania itd itp. Do tego ewentualnie jakieś nieodpowiednie dobranie sprzętu (moc itd.) czy bawienie się equalizerami - nic takiego w tym wypadku nie miało miejsca. Dlatego nie jestem w stanie zaakceptować faktu, że mam płacić za naprawę.

0
  • #7 06 Sie 2013 17:55
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 06 Sie 2013 17:59
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Jaki amplituner?
    Jaka muzyka?
    Jakie ustawienie korektora lub regulatorów treble/bass
    Jakie źródło dźwięku, komputer CD?

"-15dB" to żaden wskaźnik.

Wszystko zależy od rodzaju muzyki, siły sygnału (CD ponad 2V, karta dźwiękowa komputera ok 900mV) czułość wejść przedwzmacniacza to zwykle 150mV.

0
  • #9 06 Sie 2013 18:33
    komoornik
    Poziom 9  

HK 3490

Muzyka Pop.

Korekty zawsze są na "0".

Źródło dźwięku to komputer.

dj-MatyAS napisał:
    Fakt - boli. Ale długo się pamięta.
    Jednak - skoro się upierasz i jesteś pewien, ze uszkodzenie nie powstało z Twojej winy - co stoi na przeszkodzie, by oddać sprzęt do ekspertyzy i ewentualnej naprawy? Żaden serwis w którym pracowałem nie orzekał winy Klienta bez jednoznacznych dowodów. A - wierz mi - każdy serwisant jest w stanie to sprawdzić.

Jak temu zapobiec? Bo zapłacę za naprawę i za kilka miesięcy, tygodni czy dni znowu będzie to samo.

A ja nadal nie wiem gdzie jest moja wina...

Na chwilę obecną wysyłanie sprzętu do gwaranta nie ma sensu - bo mam już niby ich odpowiedź.

Niewykluczone, że zestaw ampli + kolumny trafi do sprzedawcy - a ja będę walczył w ramach niezgodności towaru z umową.

0
  • #10 06 Sie 2013 19:38
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 06 Sie 2013 20:08
    komoornik
    Poziom 9  

Zdaje sobie sprawę, że jak jest zniekształcony dźwięk to jest źle - problem w tym, że nie przypominam sobie sytuacji w której dopuścił bym do słuchania zniekształconej muzyki. A już na pewno nie w momencie gdy wystąpiła usterka - nadal sądzę, że był to mimo wszystko niezbyt duży poziom głośności.

0
  • #12 06 Sie 2013 20:20
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Ja jednak skłaniam się ku opcji zabicia głośników przesterem, szczególnie, że padły oba naraz.

Bezpiecznie jest posiadać mocniejszy wzmacniacz i obserwować zachowanie głośników niskotonowych, z czasem idzie wyczuć na ile można sobie pozwolić.

I oczywiście nie kręcić gałką treble do oporu.

0