Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer wydaje dzwięki pod obciążeniem

shadekk 30 Jul 2013 22:09 5460 16
    shadekk
    Level 11  
    Jakiś czas temu opisywałem tutaj mój problem z głośną kartą (cewki) 7850 oc od sapphire.

Po ponad miesiącu na gwarancji dostałem nową 7950. Problem jak był tak jest.

Przez cały czas gdy karta była na gwarancji korzystałem z hd4000 znajdującego się na procesorze i wydawało mi się że komputer był bezgłośny. Dzisiaj wyjąłem kartę i przy otwartej budzie nasłuchiwałem czy pod obciążeniem komputer będzie wydawał jakieś dźwięki.

Okazało się że przy odpalonym guild wars 2 (benchmarki dają również pogłos ale w grze mogę ustawić się w jednej lokacji żeby dźwięk się nie zmieniał) z okolic płyty wydobywa się lekkie buczenie o takim samej charakterystyce jak to z karty grafiki tylko jest ono dość ciche. Gdy tylko grę minimalizuję buczenie od razu ustaje.

Podejrzewam że winowajcą jest albo płyta główna albo zasilacz. Drugi komponent będę mógł za 2 dni sprawdzić jak wyjmę starego corsaira 520hx z drugiego komputera ale nie jestem pewny czy po 4 latach użytkowania jest on całkowicie sprawny.

Pełna konfiguracja:

Asus p8z77 m-pro
    I7-3770
    4x4 gb corsair 1600 mhz ddr3
    Noctua nh-d14
    be quiet 580w e8
    Obudowa fractal r3.
    dysk ssd 120gb ocz agility
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    RADU23
    Moderator of Computers service
    shadekk wrote:
    Drugi komponent będę mógł za 2 dni sprawdzić jak wyjmę starego corsaira 520hx z drugiego komputera ale nie jestem pewny czy po 4 latach użytkowania jest on całkowicie sprawny.

Dlaczego ma być nie sprawny.
    By mieć 100% pewność możesz pomierzyć jego napięcia miernikiem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    shadekk
    Level 11  
    Tak zrobię.

Przy okazji czy to możliwe żeby takie zakłócenia z płyty głównej przenosiły się na kartę?
    W internecie znalazłem sporo przypadków w których piszczą okolice procesora pod obciążeniem ale u mnie dźwięk gdy nie jest włożona karta grafiki nie jest problemem. Dopiero po podłączeniu karty wpada ona jakby w rezonans i odgłosy które zaczyna wydawać pod obciążeniem zaczynają być słyszalne nawet przy zamkniętej obudowie.
    safbot1st
    Level 43  
    Spróbuj w grze włączyć v-sync lub zablokować ilość klatek na poziomie 60fps (dla monitora lcd). Zbyt duża ilość klatek (powyżej 100fps) może powodować bzycznie.
    ps.
    shadekk wrote:
    korzystałem z hd4000 znajdującego się na procesorze

ten układ zintegrowany znajduje się w NB.
    shadekk
    Level 11  
    V-sync jest odpalony a buczenie tylko cichsze jest obecne nawet jak hd7950 jest wyjęty. Starczy że grę zminimalizuję i natychmiast ustaje.

Ps. W opisie procesora znajduje się informacja iż wbudowany jest w niego układ graficzny hd4000 więc jak może znajdować się on w NB?
    safbot1st
    Level 43  
    Ok,rozumiem, czyli buczenie dochodzi z zasilacza lub płyty głównej. Może nagle przez te karty grafiki stałeś się przewrażliwiony na dźwięki? Zasilacz pod obciążeniem, czy bez może wydawać z siebie dosyć ciche dźwięki jak np buczenie. Może wentylator psu zwiększa obroty i wytwarza jakieś drgania? Oprócz piszczących cewek buczenie mogą wytwarzać np. radiatory w zasilaczu jeśli, np. mają zły styk z obudową (rozwiązanie w celu przekazania ciepła). Może to być również po prostu uboczny efekt pracy płyty lub zasilacza pod obciążeniem. Wymując zasilacz poza obudowę możesz ustalić czy to mobo, czy psu hałasuje.
    shadekk
    Level 11  
    Buczenie jako takie nie było by problemem. Problemem jest to iż gdy włożę kartę grafiki również ona zaczyna buczeć i to bardzo głośno. Miałem w sumie 3 karty (2x 7850 i teraz 7950) i wszystkie buczą gdy tylko np. odpali się grę (v-sync zawsze jest). Dziwne jest to iż dzwięk który wydobywa się gdzies chyba z okolic procesora ew blisko kabla zasilania 24pin jest o tej samej częstotliwości co dzwięk wydawany przez grafikę.

Mam wrażenie że jest to problem z sekcją zasilania płyty ale sprawdzę jeszcze drugi zasilacz.
    kret855

Level 25  
    Zainstaluj program OCCT i nim kompleksowo sprawdź komputer. Jeżeli przejdzie wszystkie testy (czas min. 20 min. oprócz karty graficznej dla niej wystarczy 15min). To jest to zwykłe piszczenie cewek indukcyjnych które znajdują się min. w zasilaczu , sekcji zasilania CPU , RAM , GPU . Dlatego może być ci ciężko zlokalizować źródło dźwięku.
    Pozdrawiam.
    shadekk
    Level 11  
    Zdaje sobie sprawe że jest to zapewne piszczenie cewek. Niestety po podłączeniu karty graficznej staje się ono tak uciążliwe iż nie da się normalnie pracować przy komputerze.

Niestety nie udało mi się przetestować komputera na starym zasilaczu corsaira bo zwyczajnie nie chce on na nim odpalić. Lampki na płycie głównej się świecą ale komputer nie reaguje na power. Na be quiet komputer normalnie chodzi tak samo jak stary komputer chodzi mi na corsair 520hx.

Z wyjętą zasiłką i bebechami słychać że zarówno zasilacz jak i płyta wydają buczenie. Najgłośniejszy dzwięk dochodzi gdzieś z okolic gdzie podłączony jest kabel zasilania 24 pin.

Miałem wiele komputerów w których piszczały cewki ale tutaj problem jest o tyle poważny że ten dzwięk rezonuje mi z kartą grafiki.

Poza tym nie wiem czy przypadkiem zasilacz bądż płyta nie uszkodziła mi pierwszego hd7850. Na początku wydawał on buczenie pod obciążeniem ale po paru miesiącach pojawiły się losowe piski w windowsie. Cisza ...... Pisk/buczenie... znowu cisza i pisk. Dlatego zdecydowałem się odesłać pierwszą kartę i wychodzi na to iż od początku była to wina zasilacza bądz płyty (chyba że ram i procesor też mogą być winowajcą).
    safbot1st
    Level 43  
    Zasilacz lub płyta jest winowajcą, niewykluczone też, że procesor i ram.
    Nie pozostaje nic innego jak pożyczać od kogoś kolejne elementy i wymieniać na próbę.
    Zacząłbym od płyty, zwłaszcza z tego powodu, że nie uruchamia się innym zasilaczu.
    Masz miernik, żeby sprawdzić napięcia?
    shadekk
    Level 11  
    Niestety miernika nie posiadam. Na razie złożyłem wszystko do kupy i wszystko działa tylko to irytujące buczenie podczas obciążenia.... Ta karta która mam teraz i tak jest trochę cichsza od drugiej 7850 która dostałem z gwarancji bo tamta buczała jak odkurzacz. Jak coś padnie to trudno na wszystko mam gwarancje za sapphire przynajmniej nie robi problemu i wymienia karty od reki.

Sprzętu nie mam niestety z skąd pożyczyć a nie znam żadnego dobrego serwisu w Lublinie;/

Zostaje mi tylko wymiana płyty i zasilacza do której i tak się przymierzałem bo to co mam obecnie nie nadaje się do sli ani crossfire.

Mam tylko nadzieję że to nie procek bo z jego wymianą było by najwięcej problemu.

Ps. Zapomniałem jeszcze dopisać iż gdy podczas obciążenia i kiedy karta buczy korzystam z karty dzwiękowej recon 3d zbiera ona te szumy i slychać buczenie w słuchawkach. Im dalej slotu pci-e karty tym buczenie jest cichsze ale to chyba wskazuje na jakieś problemy z przepływem prądu ?
    safbot1st
    Level 43  
    shadekk wrote:
    Im dalej slotu pci-e karty tym buczenie jest cichsze ale to chyba wskazuje na jakieś problemy z przepływem prądu ?

To właśnie wskazuje na przekazywanie zakłóceń z karty gfx do recon 3d.
    Czy wyjęcie reckon 3d rozwiązuje problem buczenia?
    Czy komputer jest uziemiony, czy "jak gdyby" uziemiony z bolca w gniazdku?
    shadekk wrote:
    Zostaje mi tylko wymiana płyty i zasilacza do której i tak się przymierzałem

Zamiast zmieniać teoretycznie dobry zasilacz sprawdź miernikiem napięcia - miernik kosztuje 5zł na bazarze a przyda się.
    Czyli ten bequiet 580w ze starym komputerem działa bez buczenia?
    shadekk wrote:
    o co mam obecnie nie nadaje się do sli ani crossfire.
    Akurat z tak mocnym prockiem można spróbować, jednak rozważ wymianę karty grafiki na mocniejszą zamiast crossfire - mniej prądu i problemów.
    shadekk
    Level 11  
    Nie wyjęcie karty nie powoduje ustania buczenia. Buczy pod obciążeniem tak czy siak a to że przekazywane jest to na karte jest dodatkowym bonusem:P. Obecnie używam maya u5 bo recona nie da się używać przy lepszych słuchawkach które wyłapują wszystkie zakłócenia.

Komputer jest normalnie uzmieniony (znaczy gniazdko jest).

Be quiet sam w sobie wydaje dziwne dzwięki niezależnie w jakim kompie się znajduje (piszczy nawet bez obciążenia). Ale dopiero jak odpali się np grę czy benchmark to zaczyna buczeć coś koło procka i karta grafiki.

Pamiętam też że kilka razy miałem podczas gier czarny ekran. Dzwięk i wszystko leciało (mogłem gadać na ts) jednak nie było obrazu. W podglądzie zdarzeń pojawiał się wtedy kernel power error. Takie cyrki zdarzyło się kilka razy i tylko jak podłączona była również karta grafiki (wczesniej 7850) teraz 7950 (i teraz też raz się to zdarzyło).

Myślę że swiruje mi jednak albo zasilacz albo coś jest nie tak z sekcją zasilania płyty głównej. Co dziwne komputer przechodzi wszystkie testy jak :memtest, prime95, haven benchamark etc.... po 24h+. A ten czarny ekran zdarzył się zupełnie losowo kilka razy.
    safbot1st
    Level 43  
    shadekk wrote:
    Be quiet sam w sobie wydaje dziwne dzwięki niezależnie w jakim kompie się znajduje
    shadekk wrote:
    pojawiał się wtedy kernel power error.

Więc koniecznie spróbu pod nowym zasilaczem.
    shadekk wrote:
    Komputer jest normalnie uzmieniony (znaczy gniazdko jest).

To że w gniazdku jest bolec nie świadczy o tym, że jest uziemiony.
    shadekk
    Level 11  
    Znaczy wiem że gniazdko jest uziemione bo niedawno właśnie elektryk wymieniał mi instalacje.

Hmmmm teraz myślę sobie że może zasilacz lub/i płyta zostały uszkodzone bo przez prawie rok chodziły bez uziemienia a i zasilacz pare razy wywalił korki przy odpalaniu listwy przy starej instalacji.

Zasilacz tak czy siak pójdzie na gwarancje bo zrobił się głośny a na początku tylko lekko szumiał jak przyłożylo się ucho. Teraz piszczy, skwierczy etc nawet bez obciążenia.

Płytę chyba też odeśle bo i tak musze kupić coś w formacie atx bo micro doprowadza mnie do szału nawet przy zwykłym czyszczeniu. Przynajmniej sapphire zrobił mi mały prezent bo nowa 7950 która dostałem ma lekko terkoczący 1 wiatrak. Dzięki temu będę mógł za pare miesięcy kartę wymienić znowu na nową :)
    gorczyca
    Level 9  
    Po pierwsze sam powiedziałeś ze jesteś przewrażliwiony na dźwięk
    Po drugie proponuje kupić dobry przedłużacz
    Po trzecie dokręć wszystko co możliwe - obudowa komputera wielokrotnie zdarzało mi się że po prostu pofalowała się i wydaje dziwne dzwęki
    shadekk
    Level 11  
    Ten dźwięk nie jest wydawany przez obudowę, wiatraki etc... Nie tyle jestem przewrażliwiony co elektryczne buczenie sprzętu na tyle głośne że słychać je przez wyciszoną obudowę jest irytujące.

Nic z tym na razie nie zrobię gdyż wygląda na to że uwalona jest albo płyta albo zasilacz więc muszę tak czy siak kupić zastępcze części zebym mógł te wysłać na gwarancje.

Ps. Przedłużacz (listwę) mam dobry tak samo instalacja elektryczna jest już dobra. Może faktycznie sprzęt uszkodził mi się przez to iż używałem go bez uziemia przez prawie rok.

Zaczeło się od tego że zasilacz zaczoł glosniej chodzic a z 2 miesiace temu karta
    zaczeła buczeć.

Add.

Pojawił się "nowy" objaw. 3 razy podczas gry nagle ekran zrobił się czarny (dioda nie migała). W tle normalnie słychać muzykę z gry oraz mogłem normalnie rozmawiać na ts.... Po zresetowaniu komputera w dzienniku zdzarzen pojawia sie kernel power error 41. Co ciekawe grałem w tą samą grę (guild wars 2) przez 5 h pod bardzo dużym obciążeniem i nic się nie działo a te 3 zwiechy były całkowicie losowe przy lokacjach które nie obciążały komputera. Przed włożeniem karty problem ten ie występował.

Przez noc odpaliłem prime95 przez 13h a potem jeszcze burnintest intela na 20 pass przy max ramie i wszystko jest ok. Havenbenchmark też przeszedł bez problemu.

Na starym 7850 miałem podobny problem ale komputer łapał całkowity ekran(dioda ekranu migała)smierci z piszczącym dzwiękiem (było to spowodowane sterami).... ale z tym że ekran robi się po prostu czarny ekran a dzwięk i wszystko w tle chodzi spotykam się po raz pierwszy.