Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Holton 200 + A-142 - Podłączenie przedwzmacniacza do 2x Holton 200

kowal-dr 31 Lip 2013 00:30 1326 1
  • #1 31 Lip 2013 00:30
    kowal-dr
    Poziom 15  

Witam.

Już od jakiegoś czasu zbierałem się do zmontowania wzmacniacza w oparciu o Holton 200, stereo. Końcówki zakupione na allegro wraz z radiatorami, wtedy nie miałem zbytnio czasu na lutowanie. Teraz wszystko się zmieniło. W końcu zakupiłem toroida 2x40V 600VA oraz zrobiłem zasilacz, póki co w filtracji 2x 10 000uF ale docelowo 4x 10 000uF.

W międzyczasie wykonałem przedwzmacniacz, ale leżał on również z pół roku bo nie mieli nigdzie w okolicy rezystorów 3,3kΩ/3W. Do zrobienia jest również układ zabezpieczenia głośników/opóźnionego załączania.

Końcówki jeszcze nie były uruchamiane ani nie miały ustawianego prądu spoczynkowego. Chciałem z kopyta ruszyć z montażem całości, ale w myślach zaczęły mi się piętrzyć problemy. Mianowicie :

-Wejście będzie realizowane przez gniazda chinch. Przedwzmacniacz posiada wejścia i wyjścia na takie dwupinowe wsuwki (NS-25-2), a końcówka na śrubki ARK-2, chociaż to nie jest pewnie wielkim problemem. Chodzi mi jednak o przewód jakim podłączyć gniazda z przedwzmacniaczem oraz przedwzmacniacz z końcówkami. W elektronicznym wcisnęli mi dwużyłowy przewód, tj. jeden drucik luzem (masa) i drugi w izolacji (sygnał) i wszystko w jednej, czarnej gumce. Czy taki sposób podłączenia nie wprowadzi jakiś zakłóceń?
    -Po regulacji prądu spoczynkowego trzeba rozładować kondensatory w zasilaczu. Robię to żarówkami. Pytanie jednak (bo zasilacz tylko został uruchomiony testowo i pomierzony, nie zasilał niczego oprócz żarówki 60W) jeśli po regulacji będę rozładowywał kondensatory i nie uda mi się tego zrobić naraz, tj. np. najpierw rozładuję +Vcc a z kilkusekundowym opóźnieniem -Vcc to taka sytuacja uszkodzi stopnie mocy? Pytam z ciekawości, ponieważ mam na wszelki wypadek przygotowany "zestaw" do rozładowania - dwie żarówki 60W podłączone wyłącznikiem dwubiegunowym (takim jak w listwach komputerowych) odpowiednio + i - a masa podłączona na stałe do tulejek żarówek. I wolałbym nie rozładowywać ich metodą na "zwarcie śrubokrętem" bo widziałem już skutki takich manewrów...

Holton 200 + A-142 - Podłączenie przedwzmacniacza do 2x Holton 200 Holton 200 + A-142 - Podłączenie przedwzmacniacza do 2x Holton 200

Pozdrawiam

• #2 05 Sie 2013 20:12
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    -Wejście będzie realizowane przez gniazda chinch. Przedwzmacniacz posiada wejścia i wyjścia na takie dwupinowe wsuwki (NS-25-2), a końcówka na śrubki ARK-2, chociaż to nie jest pewnie wielkim problemem. Chodzi mi jednak o przewód jakim podłączyć gniazda z przedwzmacniaczem oraz przedwzmacniacz z końcówkami. W elektronicznym wcisnęli mi dwużyłowy przewód, tj. jeden drucik luzem (masa) i drugi w izolacji (sygnał) i wszystko w jednej, czarnej gumce. Czy taki sposób podłączenia nie wprowadzi jakiś zakłóceń?

Nie powinien. Choć jeśli przewód ma być położony niedaleko napięcia zmiennego, to lepiej dać kabel mikrofonowy - są dwie żyły (masa i sygnał), a dodatkowo całość jest w oplocie miedzianym, który tylko od strony wejścia należy podłączyć do masy. U mnie np. jest zwykły przewód dwużyłowy (0,5-07mm) i brumu nie ma.

Cytat:
    -Po regulacji prądu spoczynkowego trzeba rozładować kondensatory w zasilaczu. Robię to żarówkami. Pytanie jednak (bo zasilacz tylko został uruchomiony testowo i pomierzony, nie zasilał niczego oprócz żarówki 60W) jeśli po regulacji będę rozładowywał kondensatory i nie uda mi się tego zrobić naraz, tj. np. najpierw rozładuję +Vcc a z kilkusekundowym opóźnieniem -Vcc to taka sytuacja uszkodzi stopnie mocy?

Jak podłączysz końcówkę mocy to ona będzie rozładowywać zasilacz. Ja dałem w zasilaczu rezystory rozładowujące (22kohm na każdą gałąź), które rozładowują (wolno...) do niczego nie podłączony zasilacz. Gdy zasilacz jest podłączony do wzmacniacza po wyłączeniu zasilania rozładowuje się niemal natychmiast, więc nie masz się o co martwić. A tak teoretycznie, to brak symetrii zasilania w niczym nie przeszkadza, na pewno nie zepsuje to wzmacniacza, jedyne co to może skutkować pojawianiem się napięcia stałego na wyjściu.

Możesz wykonać taki układ - http://diyaudio.pl/showthread.php/20375-Elektroniczny-bezpiecznik-do-uruchamiania-wzmacniaczy
    Ja mam i bardzo sobie chwalę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME