Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATTiny85 - Multiplekser i rejestr

mikepapa 31 Jul 2013 01:11 1956 13
 • #1
  mikepapa
  Level 8  
  Chciałbym użyć ATTiny85 do zrobienia następującej rzeczy:
  Wejścia:
  - analogowy z sensora
  - analogowy z dwóch potencjometrów
  - cyfrowy z przełącznika (w zasadzie może też być analogowy, bez różnicy czy odczytam analogowe 5V, czy stan HIGH)

  Wyjścia:
  - sterowanie przekaźnikiem
  - wyświetlanie 3 cyfr na 7 segmentowych wyświetlaczach

  No i się gubię. Poczytałem trochę o 4051 i 74HC595 (http://arduino.cc/en/Tutorial/ShiftOut i http://playground.arduino.cc/Learning/4051 najbardziej do mnie trafiło jako do laika).
  Rozumiem, że przy użyciu 74HC595 swobodnie mogę sterować 7 segmentowym wyświetlaczem. Przy użyciu 4501 mogę "rozmnożyć" wyjścia/wejścia ATTiny85. Problem się pojawia, kiedy próbuję jakoś wykombinować, jakby tutaj połączyć oba te układy (w dowolnych ilościach) tak, aby uzyskać pożądany efekt. 74HC595 wymaga 3 pinów - data, latch i clock. Ale przy użyciu 4501 mogę kontrolować jeden na raz. Podłączenie 3 4501 do ATTiny85 też mnie przerasta, bo brakuje mi na to pinów. Może jakoś na zasadzie 74HC595 -> 4501 -> 74HC595, ale wtedy chyba będzie nie ciekawie z odczytem analogowym.
  Może jest gdzieś przykład na połączenie tych dwóch (lub podobnych) układów tak, aby uzyskać to co potrzebuję? A może ATTiny85 po prostu nie da rady i należy użyć czegoś o większej ilości wyjść? To jednak brzmi jak droga na skróty, a taka nie służy pogłębianiu wiedzy - starczy użyć jakiegoś 100 pinowego ATMega i po sprawie, ale równie dobrze można kupić gotowe urządzenie za paręset dolców i mieć spokój.
  W każdym razie gdyby ktoś miał jakąś podpowiedź, to będę wdzięczny.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  McMonster
  Level 32  
  Jednak jest różnica między drogą na skróty, a niepotrzebnym komplikowaniem sobie życia. Szczególnie, gdy brak jest innych zalet tego pierwszego rozwiązania.

  ATmega8 w obudowie DIP to koszt rzędu jakichś 4-8 zł w sklepie za rogiem, ATtiny85 chyba zwykle będzie droższe samo w sobie, a koszt i skomplikowanie obsługi dodatkowych układów (chyba potrzebny by tu był co najmniej ekspander portów, bo ATtiny85 nawet po wyłączeniu resetu nijak by tego inaczej nie obsłużył) absurdalnie duże. Po to są układy z większą liczbą I/O, żeby z nich korzystać.
 • #3
  mikepapa
  Level 8  
  No ale jest jeszcze frajda z pokonywania przeszkód i nauka z kreatywnego korzystania z tego typu układów.
  A co jeśli CIO (Z, pin 3, czy jakkolwiek to powinienem nazwać, w każdym razie wspólne wejście/wyjście) z 4501 podpiąłbym do PB3 w ATTiny85, a PB0, PB1 i PB2 podpiąłbym do pierwszego 74HC595. Ten też 595 pierwszymi trzema wyjściami sterowałby 4501, czwartym przekaźnikiem, a kolejne trzy 595 obsługiwałyby wyświetlacze?
  Wychodzi mi, że w ten sposób mógłbym uzyskać 8 analogowych I/O, 5 cyfrowych (z pierwszego 595, bo 3 użyte są do sterowania 4501) i sterowanie wyświetlaczami 7 segmentowymi.
 • #4
  McMonster
  Level 32  
  Chyba się da, chociaż skomplikuje układ i program. Piękne nie będzie, ale przecież nikt nie zabroni samemu dla siebie coś takiego zrobić.
 • #5
  mikepapa
  Level 8  
  To zabieram się za rysowanie płytki.
  Poza tym jednak wyjdzie taniej. w avt (tu mam najbliżej, żeby zrobić zakupy) 4501 kosztuje 1,20zł, 595 są po 1zł, ATTiny85 po 5zł. a ATmega8 kosztuje 12zł. Czyli mamy 10,20zł vs 12zł. Symboliczna ale różnica jednak jest ;)
  Poza tym ATTiny85 akurat mam dwie sztuki. Zamierzam zbudować sterownik do pompy wspomagającej podciśnienie w moim samochodzie. W zasadzie sam sterownik już działa na płytce prototypowej. Ma nawet dwa potencjometry. Jeden do regulacji ciśnienia przy którym pompa się wyłącza i drugi do ustawienia ciśnienia włączenia pompy, lub czegoś co po angielsku nazywają histerisis - "odległości" jednego ciśnienia od drugiego. Funkcja drugiego potencjometru wybierana jest przełącznikiem.
  No ale jak to bywa w hobbystycznych zabawach pomysły wyprzedzają umiejętności. Wpadłem na pomysł, że przecież taki sterownik może pokazywać również wartość podciśnienia i to, czy pompa akurat działa, czy nie. To akurat może się przydać przy regulacji zapłonu i diagnostyce problemów z podciśnieniem.
 • #6
  McMonster
  Level 32  
  Po polsku zwie się to "histereza". ;) A z AVT bywa strasznie drogo.

  Jeśli układ jest do samochodu, to zastanowiłbym się z kilka razy na temat zasilania tego układu. Wbrew pozorom to nie takie "zwykłe" 12 VDC w instalacji samochodowej.
 • #7
  mikepapa
  Level 8  
  Użyłem do tego celu 7805 z dwoma kondensatorami (330 nF i 110nF). Myślisz, że mogą być z tym problem?
 • #9
  mikepapa
  Level 8  
  A coś precyzyjniej i mniej żargonowo? Jakaś propozycja innego rozwiązania?
 • #11
  mikepapa
  Level 8  
  Dzięki. To dużo tłumaczy. Widzę, że muszę dodać kilka kondensatorków. Wyczytałem na prędce jeszcze poradę, żeby napięcie obniżać stopniowo. Tzn. stabilizacja na 12V, filtrowanie, później zejście do 9V, filtrowanie, 5V, filtrowanie i dopiero do reszty zabawek z kondensatorami do masy. Brzmi rozsądnie, czy przesada?
 • #13
  mikepapa
  Level 8  
  No właśnie też trochę wydaje mi się to być przerostem formy nad treścią, ale jak pisałem - to teoria znaleziona w sieci. Podobno stabilniej, mniej się grzeje, itp. Ale chyba sobie to daruję.
 • #14
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Owszem, stabilizator liniowy przy 12V->5V będzie się grzał, ale nie tylko stabilizatory liniowe istnieją na świecie ;)