Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator Bascom. AT89Cx51, Chip not the same as buffer.

08 Mar 2005 18:10 3117 21
  • Poziom 12  
    Witam,
    Zrobiłem sobie programator do AT89Cx51, schemat sciągnąłem z działu "Mikrokontrolery" na Elektrodzie. Programator ten ma współpracować z pakietem Bascom 8051, tyle że przy programowaniu procka dostaje komunikat "Chip not the same as buffer". Ponadto kiedy chce zidentyfikowac procesor (a jest to AT89C4051), to ustaia mi na AT89C1051, czyli zachowuje się tak jakby nie było w ogóle programatora. Dodam że sprawdziłem już wszystkie połączenia (1 przerwana scieżka - poprawiona), port drukarki w biosie ustaiwiony tak jak w Bascomie (378), napięcie na ze stabilizatora około 4.6 V, opcja PCF8574A w opcjach Bascoma zaznaczona (takie mam układy). Z wartościami port delay też już kombinoałem trochę. Może ktoś zrobił już taki programator? Byłbym wdzięczny za każdą pomoc.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 12  
    Ja mam programator MCS 89C2051/4051 Programmer
    czyli kit AVT 2502

Z tym, że na początku miałem go pożyczonego z budy z pracy dyplomowej i nie chciał u mnie działać.

Aż w końcu musiałem go oddać a niestety był mi potrzebny (programowałem u kolegi na dużo wolniejszym kompie (450MHz)) i poskładałem własny.

A on działał już u mnie bez żadnych przeszkód. Nawet przy bardzo różnych wartosciach "Port delay".

Jak się okazało w tym ze szkoły była odwrotnie przylutowana drabinka rezystorów (kropka na obudowie to wspólna końcówka) i zamiast mieć po 10kΩ to miała 8x20kΩ.

Ta drabinka dalej jest odwrotnie i programator działa tylko na wolnych komputerach.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam, z tego co piszesz - tak mi się wydaje programator komunikuję się z Bascom-em. Czy jest tam 2 szt. PCF-a?. Obie masz tego samego typu?. W jakim systemie pracujesz?. Napisz coś razem poradzimy na ten problem.

Z poważaniem
    ArteXL
  • Poziom 12  
    No to tak, system - Windows 2000, procek Athlon 2000, reszta chyba nie istotna. Programator na 2 PCFach, jak daj cokolwiek w opcjach bascoma (write, read, erase, itd) to zaczyna mi migać czerwona dioda, co wyglada tek jakby układ pracował, ale nic z tego później nie wychodzi.

Dodam jescze (dopiero teraz to przyuważyłem), że daje się coś odczytać z procka. Jakieś tam rzeczy po wciśnięciu read się pokazują.

Okazuje się że taki sam odczyt mam jak wyjmę atmela.

Alarm odwołany (tymczasowo),
    wstawiłem dwa 74LS05, a drugi powinien mieć końcówkę 06.
  • Poziom 12  
    Witam,
    Wstaiwienie dobrego układu (74LS06) nie pomogło. Dalej ten sam błąd "Chip not the same as buffer". Nie wie czy dobrze mi się wydaje ale podczas zapisywania danych do Atmela powinno być napięcie 12V na nóżce 1 At, a ja mam tak do 6 w porywach. Kiedy nic nie programuję to na nóżce 1 powinno być chyba koło 5V, a jest 0.4. Poza tym napięcie ze stabilizatora wynosi nieco poniżej 4,5V a w notach układów 74LS napisano że minimalne napięcie zasilania to 4.5V, maksymalne 5.5V. Może to wina za niskiego napięcia. Jakieś pomysły?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 29  
    raci napisał:
    Witam,
    Wstaiwienie dobrego układu (74LS06) nie pomogło. Dalej ten sam błąd "Chip not the same as buffer". Nie wie czy dobrze mi się wydaje ale podczas zapisywania danych do Atmela powinno być napięcie 12V na nóżce 1 At, a ja mam tak do 6 w porywach. Kiedy nic nie programuję to na nóżce 1 powinno być chyba koło 5V, a jest 0.4. Poza tym napięcie ze stabilizatora wynosi nieco poniżej 4,5V a w notach układów 74LS napisano że minimalne napięcie zasilania to 4.5V, maksymalne 5.5V. Może to wina za niskiego napięcia. Jakieś pomysły?

Dobrze Ci się wydaje:
    12V - to programowanie

Jeśli masz inne napięcia to programator masz do bani.
  • Poziom 12  
    No właśnie ale programator zrobiony zgodnie ze schematem z elektrody (niby działający), i teraz poszukuje błędu w tym moim. Czy to możliwe, że winne jest za niskie napicie ze stabilizatora?
  • Poziom 29  
    Procesory typu AT89C..51 mogą pracować przy napięciu 4,5V a nawet 4V.
    Do programowania wymagają jednak ok. 12V.
    Twój problem to prawdopodobnie nieprawidłowe sterowanie pinem resetu przez programator. Programator w określonych funkcjach powinien podawać tam trzy stany napięciowe:
    12V , 5V i 0V.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    raci napisał:
    Pzy zapisywaniu na pierwszym pinie pojawia się 5V ale powinno 12, może ktoś się na tym zna troche lepiej i wie dlaczego tak jest (gdzie jest błąd). Tu jest link do schematu:
    http://www.elektroda.net/mikrokontrolery/schematyideowe/progra_bascom.gif
    Byłbym wdzięczny za pomoc.

No dobra przejrzałem ten schemacik.

Ale dlaczego Masz 4,5V na stabilizatorze skoro jest on bezpośrednio podłączony pod 12V ?
    Sprawdź czy jest 12V, lewa strona R1. Jeśli tu nie ma 12V to znaczy że twoje zasilanie 12V jest niewydajne. Napięcia dla pinu (1) realizują US4A i US4B (inwertery buforowane z otwartym kolektorem).
    Ten układ działa tak:
    Jeśli na wejściu US4A (pin1) masz stan wysoki to na resecie procka masz 0V
    Jeśli na wejściu US4A masz stan niski i na wejściu US4B stan wysoki to na resecie procka jest 5V (działa dzielnik napięcia R1/R2).
    Jeśli na wejściu US4A i US4B jest stan niski to na resecie powinno być 12V (potencjał ze złącza Z czyli +12V)
    Jeśli tak nie jest albo nie ta wersja Bascoma albo trafiony PCF.
    Pozdro.
  • Poziom 12  
    W rzecz że przy czytaniu i zapisywaniu tak jak napisłeś występują takie stany na US4, ale nie jestem pewien bo zwykłym miernikiem nie zmierze tego dokładnie, napięcie 12V na pewno dobre, +5V jest na wyjściu ze stabilizatora. Kiedy czytam z Atmela to zmienia się tylko napięcie na nodze 1 (spada), na nodze 3 pozostaje bez zmian. Kiedy zapisuje Atmela to napięcie i na 1 i na 3 nodze spada, ale nie jestem w stanie stwierdzić czy te spadki to już stan niski, a więc po inwersji stan wysoki. Podmieniłbym te PCFy ale szkoda 20zl. Program obsługłujący na pewno dobry (BASCOM 8051). Czy może to być coś innego, zachowuje się tak jakby w ogóle nie zalączał tych 12V. Poza tym PCF były wkładane w podstawkę, także przy lutowaniu ich nie spaliłem.
  • Poziom 39  
    Witam.

Po "zlustrowaniu" w/w schematu , z przykrością muszę stwierdzić , że ... czegoś mi tam brakuje.Po "głębokim namyśle" doszedłem do wniosku , że brak połączenia między pinami 9 i 11 w podstawce procesora.
    Żeby odczytać sygnature procka , skasować pamięć flash lub ustawić LB2 ,to na pinach P3.5(9) i P3.7(11) procka , należy ustawić stan niski . A w jaki sposób to uczynić , skoro P3.7(11) jest NC :?:

Piotrek
  • Poziom 12  
    Witam,
    Celna uwaga, zapomniałem dopisać, że w opisie do tego programatora napisali że te nóżki trzeba połączyć zworą, tak też zrobiłem, ale wszystko rozbija się o te 12V.
  • Poziom 39  
    Spróbuj (bez procka w podstawce i odłączone od kompa) tak:
    a)między GND a RST podłącz woltomierz.
    b)włącz zasilanie(napięcie RST powinno wynosić ~0V)
    c)połącz końcówkę nr.11 układu US2 z GND , a napięcie na RST powinno wzrosnąć do ~5V.
    d)połącz końcówki nr.11 i 12 układu US2 z GND , a napięcie na RST powinno wzrosnąć do 12V.
    e)odłącz 11 i 12 US2 od GND - napięci spada do 0V

Jeśli jest inaczej to proponuję odłączyć DZ1 i spróbować sprawdzić ponownie.
    Jeśli i to nie pomoże , to sprawdzić rezystory(wartości) R1,R2,R4.
    W ostateczności wyjąć U4(przy odłączonym napięciu) i sprawdzić czy na RST jest 12V(po włączeniu napięcia :wink: ).

Piotrek
  • Poziom 12  
    Pomierzyłem i wszystko jest ok. 12V też (w sumie 11,7 ale ok). Co dalej, może atmel uwalony?
  • Poziom 39  
    Ja bym spróbował przeprowadzić w/w test , z prockiem w podstawce.
    Nie powinno mu to zaszkodzić , jeśli na wejściu programującym(P3.2) mamy stan wysoki.

Piotrek

PS
    Kiedyś , kiedy miałem programator(AVT 2502) podłączony do Amigi przez I2C i testowałem własne oprogramowanie , zdarzało mi się wkładać i wyjmować proca , gdy na RST było włączone 12V , a mimo to przeżył.
    Niestety do czasu :)
  • Poziom 12  
    Witam,
    Zrobiłem ten test z włożonym atmelem, wszystko wyszło tak samo. Nie wiem tylko jaka to różnica czy atmel włożony, czy nie, skoro i tak nic nie programuje? Co teraz?
  • Poziom 11  
    Witam "raci"

Chciałbym się dowiedzieć czy udało Ci się uruchomić ten proramator bo mam ten sam problem?

Pozdro SJZWOJTEK
  • Poziom 14  
    mam ten programatorek i kiedys uzywalem w win98 dzialal ok wiec nie mierzylem zadnych napiec itp. ale mam xp i nie gra jak powinien, jeden proc sie programuje - drugi nie, wogole nie dziala wykrywanie typu proca - zawsze 1051. pomierzylem miernikiem napiecie podaczas programowania na RST i jest kolo 9V! napiecie podaje 12V z zasilacza komputerowego wiec problem wydajnosci odpada. ten co sie nie programuje ma w oznaczeniu koncowke PI a ten drugi PC, moze dlatego ten z PI sie nie programuje?!nie wiem, nie mam nigdzie w okolicy win98, musialbym se zaistalowac!po kiego ja se xp zaistalowalem?! aha napiecie ze stabilizatora tez ponizej 5V. dosc dziwne tam nic nie powinno brac tyle pradu?!no i sie grzeje ten 7805 - szczegolnie mocno na tym procku co sie nie daje zaprogramowac
  • Poziom 31  
    Mikrokontroler nie pobiera tyle prądu, aby stabilizator tak się grzał. Coś jest zwarte, albo ubity jest mikrokontroler. Sprawdź też dokładnie napięcia na mikrokontrolerze - może kiedyś poszło na niego 12V i się przepalił, a teraz robi za rezystor...
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    u mnie cisza byla te same komunikaty... wymienilem 47ls06 na 74ls04 i dziala