Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Watchdog dla at89c2051. Prosty układ. Sterowanie stateczkiem.

08 Mar 2005 18:26 1898 12
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  midas78
  Level 19  
  Sam sobie odpowiedziałeś. 555 nie nadaje się bo nie przedłuża impulsów.
  Ale 74121 jak najbardziej. Ustalasz mu jakiś czas impulsu (RC) i podłączasz wyzwalanie pod nóżkę procesora. Wyjście pod reset. Procesor kiedy pracuje wysyła co jakiś czas (ale któtszy niż ustawiony na '121) impuls. Każdy taki impuls wydłuża czas generowania '121 i dzięki temu na wyjściu nie masz sygnału reset. Jeżeli procesor się zawiesi to impulsu nie poda, '121 skończy generować impuls, który wywoła reset.
  Ważna zasada: nie umieszczać instrukcji generujących impulsów zerujących w przerwaniach.
  Bo nawet jak program pójdzie w przysłowiowe maliny to przerwania mogą się wykonywać.
 • #3
  john_t
  Level 29  
  Obserwuję od pewnego czasu posty dot. ATmeli. Większość ukochała te Wathdogi. Ludziska przecież to ostateczność i porażka go używać. Od pewnego czasu "bawię" się prockami AT89C..51 i przeżyłem zwiechy itp...
  Mogę powiedzieć jedno, prawidłowo napisany program działa bez zarzutu a jeśli masz podpięty rezystorem do masy reset i na zasilaniu 100nF procesora nie sposób zawiesić (próbowałem dziesiątki razy). Co innego jak zawiesza się bez powodu oznacza to że w programie jest (są) błędy "gramatyczne" (strukturalne). Moja rada w obsługach przerwań procedury ULTRAKRÓTKIE. Wszystko co można ładować do DO<->LOOP i podprogramów. Wtedy zapomnicie o "zwiechach".
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  romek-s
  Level 13  
  Może użyj TC1232. Dostępny np. w maritexie i w innych sklepach internetowych. Kosztuje ok 5zł i problem z głowy. Schemat podłączenia znajdziesz w karcie katalogowej. Możesz też poszukać w TME.
 • #6
  yego666
  Level 33  
  janchar wrote:
  74121 to moze byc rozwiazanie, ale... Zalozmy taka sytuacje. Nastapilo zawisniecie procka. Jeden z portow nie przedluza impulsu na 74121 i nastepuje podanie "1" na reset... i dalej jest ta "1" i procek czeka, az przestanie tam byc ta jedynka, aby w koncu mogl ruszyc od adresu $0. Ale on nie ruszy, bo caly czas jest ta cholerna "1" na nozce reset.


  Zgadzam sie z powyzszym rozumowaniem, jednak z dwoma zastrzezeniami: Po pierwsze uklad 121 nigdy nie byl i nie jest retrygowalny. Takim ukladem natomiast jest 74ls122 i 74ls123, a wiec raczej te uklady wchodza w rachube.
  Co do sytuacji zawieszenia procka, to latwo zapobiec takiej sytuacji stosujac do retrygowania timera uklad rozniczkujacy, i niestraszne sa Ci juz stale jedynki po zawieszeniu procka. kostka 123 dobrze sie sprawdza w takich ukladach, ale jesli Twoj uklad ma chodzic na baterii, to moze lepiej jakis CMOS zastosowac ?
  Pozdrawiam, yego.
 • #7
  john_t
  Level 29  
  Jak to jest z tym zawieszeniem ?
  Kiedyś zrobiłem układ sterownika z zegarem czasu rzeczywistego (zegar programowy) i po zastosowaniu zbyt długich procedur w przerwaniach procek po kilku minutach zawieszał się. Zaraz po zawieszeniu procesor podejmował pracę tzn. wykonywał DO<>LOOP ale wszystkie zmienne były wyzerowane, wszystkie piny (o ile pamiętam) ustawiał sobie na stan wysoki i nie wykonywał przerwań. Czy możecie potwierdzić że tak jest ?
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  john_t
  Level 29  
  Piszę w Bascom'ie.
  Nie chodzi mi o szczegóły zachowania się rejestrów ale o to czy zawsze po "zwisce" piny portów przyjmują stan wysoki (taki jak podczas uruchamiania procesora zaraz po autoresecie).
 • #10
  yego666
  Level 33  
  @john_t,
  to jaki stan przyjma piny portow po zwisce nie jest okreslone w zadnych danych katalogowych. Ich stan zalezy od okolicznosci zawieszenia sie procka, czyli od stanu portow w chwili zawieszenia i od tego co sie tak naprawde zawiesilo. Najczesciej jest tak, ze procesor cos jednak wykonuje, ale nie wiadomo co , bo poszedl w maliny, tak wiec z czasem stany portow moga sie zmieniac.
  Podsumowujac, nie ma szansy na jednoznaczne okreslenie a'priori tego co bedzie po zawieszeniu na portach. Z tego powodu watch-dog musi uwzgledniac rozne mozliwosci.
  Pozdrawiam, yego
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  john_t
  Level 29  
  Chodzi mi o to że jeżeli już robimy "wathdog'a" to układ (zewnętrzny)musi rozpoznać kiedy jest stan zawieszenia i układ w konsekwencji ma wykonać reset. Najlepiej jakby był to sygnał z jednego pinu procka. Np. przebieg prostokątny to znaczy procek pracuje i układ resetu nic nie robi (utrzymuje stan niski na (1)), a gdy nie ma sygnału (jest stan wysoki lub niski) układ rozpoznaje to jako zawieszenie i generuje krótki sygnał resetu.
  Wszystko pięknie ale to za piękne. Otórz tak jak pisałem wcześniej procesor zawiesił się a pętla DO<>LOOP działała nadal. Wyzerował tylko wszystkie zmiennne i nie wykonywał przerwań (ale czy zawsze tak jest) ?
  Dlatego ponawiam pytanie: w jaki sposób (nie behavioralnie) tylko elektrycznie rozpoznać czy procek wisi ?
 • #13
  neos87
  Level 11  
  Urządzenie (stateczek czy coś) jest sterowane bezprzewodowo więc procek dostaje jakieś impulsy sterujące. Nasz watchdog mógłby działać wg następującej zasady: w drodze odbiornik kontroler wstawić najprostrzy przerzutnik np typu rs, który ustawi się po pierwszym leprzym impulsie z paczki impulsów informacyjnych. Przerzutnik będzie zerowany programowo przez procka (jakąś tam jedną nóżką). Jeśli przez oreślony czas (jakaś stała czasowa RC) przerzutnik nie będzie wyzerowany, to generuje krótki impuls resetu procka.

  Jest to ogólna zasada, ale ten wspomniany impuls potwierdzenia z procka może nadejść w trakcie "zwisu", dlatego impuls musiałby nadejść w ściśle(no może nie przesadzajmy) określonym odcinku czasu (wyznaczonym przez brameczki).

  Podsumowując: odbiornik nadaje paczki impulsów > przerzutnik jest ustawiany (czeka na potwierdzenie - zaczyna się odliczanie czasu RC) >procek dostaje informacje z odbiornika i tym samym odlicza czas po którym wyśle impuls potwerdzenia > jeśli impuls nadszedł po minimalnym czasie i przed maksymalnym czasem nadejścia, to wyzerowanie przerzutnika i brak generowania resetu inaczej reset (te odcinki czasu to nic innego jak zabawa brameczkami - razem najwyżej 2 układy z brameczkami).

  Kiedy procek nie da impulsu potwierdzenia w tym określonym odcinku czasu to wiemy że jest zawieszony.

  Dobierając dobre czasy - odpowiednie tolerancje - uzyskamy nienajgorszy system zabezpieczeń antyzawieszeniowych

  Oczywiście proponuję choćby procka at90s2313, który ma zaimplementowanego watchdoga