Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM T40 - Dobór odpowiedniego dysku i procesora w celu zwiększenia wydajności.

31 Lip 2013 10:26 1554 4
  • Poziom 8  
    Więc tak. Przymierzam się do wymiany procesora i dysku, gdyż chcę tegoż staruszka usprawnić, żeby służył jeszcze długie lata :). Wymieniłem już w nim RAM'y (PC-2100 2x 512 MB), kartę sieciową z Intela PRO/2100 na Intela PRO/2200 i baterie. Ostatnio czytając po Google'ach natknąłem się na pewien temat. A właściwie wymiana procesora. Obecnie w mej T40'stce siedzi Intel Pentium M 1,5 GHz Banias, lecz można wymienić na Dothan 2,1 GHz na tym samym taktowaniu szyny (FSB 400 MHz). Czy jest sens wsadzić takiego "potwora" do mego laptopa?Czy uciągnie na standardowym chłodzeniu?
    Dysk, no właśnie tutaj mam dylemat. Są na allegro dyski SSD na IDE od Transcend, a na EBay'u są też ale od jeszcze jednego producenta, który jest KingSpec. Zależy mi na dłuższej pracy baterii bo dysk też bierze swoje. Obecnie siedzi w nim Hitachi TravelStar ICH25N040ATMR04-0 o pojemności 40 GB. Nie wiem czy brać nowszą technologie, czy też dostać dysk tańszy, talerzowy o większej prędkości i większej pojemności.

Proszę o porady ;). Z góry dziękuje !
  • Pomocny dla użytkowników
    Dothan ma TDP na [poziomie 21W, a aktualny Pentium M ma 24,5W, więc nie musisz się martwić czy chłodzenie da radę.
    Co do dysku SSD, to chyba nie ma sensu go pakować do takiego starocia. Na pewno podniesie to wydajność, ale czy warto dwukrotnie podnosić wartość laptopa przez instalację dysku SSD?
    Reszta komponentów będzie zbyt wolna by w pełni wykorzystać dysk SSD.

A co do poboru prądu, to dyski klasyczne są demonizowane. Porównanie pierwszego z brzegu SSD i HDD:

W spoczynku: SSD: 0,455W, HDD: 0,45W
    Podczas pracy: SSD: (średnio ~1,8W), HDD: 1,4W
    http://www.kingston.com/datasheets/sh103s3_pl.pdf
    http://www.seagate.com/pl/pl/internal-hard-drives/laptop-hard-drives/momentus-thin/#
  • Poziom 8  
    Nareszcie ktoś odpowiedział :D.

No tak, masz racje. Po co podnosić wartość starocia samym SSD, skoro można jeszcze wpakować tradycyjny dysk. Właściwie to mnie jedna rzecz irytuje. Na allegro nie ma odpowiedniego Dothan'a o taktowaniu 1,8 GHz albo 2,0 GHz z FSB 400...A jak już się znajdzie konkretna sztuka, to musi być z szyną 533...Jeśli ktoś by miał na sprzedaż procka o powyższych parametrach, będę wdzięczny :D
  • Pomocny dla użytkowników
    Jeśli w ogóle chcesz wymieniać procesor to tylko na Dothana 2.1GHz. Szkoda zachodu i pieniędzy na cokolwiek wolniejszego. 2.1GHz będzie o około 45% szybszy od obecnego, co i tak na dzisiejsze czasy jest wydajnością mizerną i zwykłe instalowanie poprawek do Windows powoduje 100% obciążenie procesora.

Procesory Pentium M 765 są dostępne na eBayu, ale cena skutecznie zniechęca do inwestowania w nie.
    Obawiam się, że koniec końców, jak podliczysz koszty, to wyjdzie, że lepiej kupić nowego laptopa, albo używanego, tyle że nowszego.

Procesor: ~250zł
    Dysk PATA 160GB: ~150zł
  • Poziom 8  
    Dzięki za pomoc. Chyba zostanę przy obecnej konfiguracji, gdyż nie opłaca się inwestować w lepszy procesor. Laptop na razie sprawia się świetnie i nie mam zamiaru go zamieniać na "lepszy model" ;). Dzięki i pozdrawiam!