Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu i pcb serwokontrolera

31 Lip 2013 10:58 1281 3
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich,
    Stworzyłem projekt serwokontrolera na atmedze 16 - w obudowie smd
    Czy moglibyście rzucić okiem tak ogólnie, czy nie popełniłem jakiegoś głupiego błędu?
    Czy pcb może wizualnie wyglądać tak jak wygląda?
    Na płytce będą dwa zasilania: jedno dla serwomechanizmów (5-6V przez złącze ark), drugie dla mikrokontrolera (5V - przez goldpiny).
    Połączyłem ze sobą masy dla tych dwóch napięć - czy tak można robić??
    Co do schematu nie jestem do końca pewny czy umieściłem odpowiednią ilość kondensatorów.
    Układ początkowo chciałbym zasilać zasilaczem komputerowym (5V).
    Czy istnieje jakieś proste rozwiązanie zmiany napięcia z 12V na 6V, o wydajności prądowej, która wystarczy do zasilenia dwudziestu serwomechanizmów? (myślę że będzie to około 6A). Serwomechanizmy były by mocniejsze - zawsze to 1V więcej.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Brak rezystora 10k podciągającego RESET do VCC.
    Pin VREF nie podpinaj do VCC, ustaw to w programie.
    Nie wykorzystujesz pomiarów ADC, więc zbędny jest dławik na pinie AVCC.
    Brak kondensatora elektrolitycznego co najmniej 100u przy zasilaniu MEGA16.

Co do projektu PCB, to niestety cały do przerobienia. :cry:
    Kondensatory kwarcu powinny być podłączone bezpośrednio do masy uP.
    Odległość kwarcu od jego pinów jest zbyt duża.
    Masy uP i serwomechanizmów powinny być prowadzone osobno i spotkać sie tylko w jednym punkcie przy wejściu na płytkę, lub lepiej przy zasilaczu.

Projektując tak małą płytkę powinieneś sygnały na schemacie tak zmieniać, aby prowadzone ścieżki miały jak najprostszy przebieg.
    W przypadku tak prostego projektu, płytka może być jednostronna, ale należy projektować tak jak napisałem wyżej.
  • IGE-XAO
  • Poziom 7  
    Marco47, bardzo Ci dziękuję za cenne wskazówki.
    Zrobiłem cały projekt od początku. Obróciłem atmegę i pozamieniałem sygnały tak, aby ścieżki się nie przecinały. Nie udało mi się zrobić płytki jednostronnej, musiał bym dłużej główkować, ale to nic - może być dwustronna. Chciałem aby PCB było małe i jest.
    Masa i Vcc atmegi jest u góry, a dla serwomechanizmów na dole (dlatego zrezygnowałem z łączenia tych dwóch mas - połączę przez goldpiny).
    Przesyłam w załączniku poprawiony projekt płytki.
    Czy teraz płytka wygląda lepiej, czy coś byście jeszcze zmienili?
  • Poziom 41  
    Peceber napisał:
    Nie udało mi się zrobić płytki jednostronnej, musiał bym dłużej główkować, ale to nic - może być dwustronna

Przecież wystarczyło uP umieścić od spodu, bo inne elementy masz przewlekane.

Jeżeli tą płytkę będziesz wysyłał do zakładu obwodów drukowanych, gdzie będą robić metalizację otworów, to niepotrzebne przelotki, przenieś na piny elementów przewlekanych, przykład w obwódce białej.
    W obwódce błękitnej masz za blisko przelotkę i ścieżkę.
    [Eagle] Prośba o sprawdzenie schematu i pcb serwokontrolera
    Co do przelotek to zmień je na okrągłe, lub ośmioboczne.

Jeszcze bym popracował nad prowadzeniem ścieżek, jak i położeniem elementów, aby jeszcze bardziej płytkę uprościć.
    Te kilka godzin które poświęcisz na dopieszczenie projektu, zaprocentuje przy uruchamianiu i bezbłędnym działaniu układu.