Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena - Antena na fale krótkie i średnie

31 Lip 2013 12:53 9075 10
  • Poziom 9  
    Czołem.
    Proszę kolegów o pomoc.

Kupiłem niewielkie radyjko które zamierzam wykorzystać do odbierania przede wszystkim fal krótkich.

Mieszkam na parterze w bloku więc z dodatkową anteną nie poszaleję, ale chciałem chociaż jakiś drut miedziany podłączyć krokodylkiem do tej anteny teleskopowej.

I teraz pytanie. Szukałem długo odpowiedzi jak to najlepiej zrobić/zorientować ten drut, ale pełno sprzecznych informacji. Pionowo, poziomo, tak, śmak, ... Więc pytanie. mam parę metrów druta. Która opcja będzie najlepsza?

Dołączona antena była w zestawie z radyjkiem.

Antena - Antena na fale krótkie i średnie Antena - Antena na fale krótkie i średnie Antena - Antena na fale krótkie i średnie Antena - Antena na fale krótkie i średnie Antena - Antena na fale krótkie i średnie
  • Poziom 21  
    Poczytaj o magnetic loop i mini-whip :) i powiedz jakie to radio, w sensie jaka firma i model.
  • Poziom 9  
    Radyjko: Elta 3562 N

Czyli moje pomysły są raczej beznadziejne? szkoda bo fajny ten drut..

To do których fal służy ta dołączona zewnętrzna antena i jak ją ustawić najlepiej?

Ramkę i tak zrobię, skoro mówicie że to ok. Tylko problem z tą masą radia, bo całe jest obudowane plastikiem..hm..

Ramka lepsza niż prosty drut do góry w takim razie?
  • Poziom 21  
    A to mogę pomóc bo miałem takie właśnie radio i z anteną magnetyczną odbierzesz australię i nową zelandię nawet :) ogólnie przyjemne radio jak na początek. Mi jakoś nie chciało działać wejście na antenę i wymieniłem je na inne, przy zamontowaniu nowego gniazda masę podłączyłem pod minus baterii a żyłę gorąca do tego kabelka który jest podłączony do anteny teleskopowej. W pierwszej kolejności musiałbyś sprawdzić czy i jak działa masa w wejściu na antenę (możliwe że ja miałem uszkodzone wejście a ty masz dobre) jeśli włożysz w to wejście kabel zakończony wtykiem jack 3,5 mono i do niego przylutowany kabelek ekranowany to radio powinno coś odebrać a kiedy ekran na końcu kabla podłączysz do żyły gorącej to sygnał powinien zniknąć albo znacznie osłabnąć i jeśli tak jest to wejście jest ok. Co do podłączenia anteny na fale średnie to chyba tylko antena ferrytowa działa ale to nie znaczy że nie możesz polepszyć odbioru poprzez włożenie radia w antenę magnetyczną na fale średnie. Ogólnie uważam że anteny magnetyczne są bardzo dobre bo są stosunkowo małe i dają bardzo dobre wyniki. Anteny magnetyczne są kierunkowe i to zajęta ale ich wadą jest konieczność częstego dostrajania kondensatorem zmiennym.
  • Poziom 9  
    Dzięki za info:)

Powiedzcie mi jeszcze w takim razie co można by zrobić z tą anteną dołączoną do radia, jak ją zawiesić/wywiesić ? i ten drut gdyby miał 20 m. wysokości jak go ustawić, pion. czy poz. ?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Witam. Przede wszystkim, jakie rodzaje emisji chcesz odbierać na KF-ie, ( ssb,cw) czy am? Po wtóre jakie zakresy kf ma to radio ?, od tego zależy długość drutu użytego do budowy anteny. Sama konstrukcja anteny - to inna bajka. Proponuję również wykonać b.prosty preselektor , który znakomicie poprawi odbiór, albowiem konstrukcja tegoż radia oparta jest na obwodach wejściowych szerokopasmowych.Zastosowanie anteny zewnętrznej sprawi że radio będzie słyszała wszystko co potrzeba i nie potrzeba a najczęściej to drugie.Opis preselektora oraz anteny, znajdziesz na elektrodzie po wpisaniu w okienku szukaj-słowa - preselektor Powodzenia.
  • Poziom 9  
    musicbas1 napisał:
    Witam. Przede wszystkim, jakie rodzaje emisji chcesz odbierać na KF-ie, ( ssb,cw) czy am? Po wtóre jakie zakresy kf ma to radio ?,

Chciałem się pobawić w odbieranie audycji zagranicznych ze wszystkich państw Europy oraz Azji i w ogóle jak najodleglejszy chciałbym mieć zasięg. Zakresy radyjka z kolegi drugiego pytania załączam na obrazku.

Antena - Antena na fale krótkie i średnie
  • Poziom 16  
    Witam ponownie. Biorąc pod uwagę częstotliwości fal krótkich odbieranych przez radio, proponuję wykonanie anteny ( będzie to kompromis) z kawałka drutu o dł. ok 20m zawieszonego poziomo :jeden koniec przy radiu, drugi natomiast przymocowany przez odciąg z izolatorem np do drzewa lub dachu sąsiedniego budynku.W dalszym ciągu sugeruję wykonanie prostego preselektora, a efekty będą rewelacyjne. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    To jeszcze ostatnie pytania: 1) ten koniec podłączyć do radia np. krokodylkiem do anteny teleskopowej czy przez gniazdo jack? 2) Czy taka antena o jakiej kolega pisze, kiedy by ją podłączyć przy falach ultrakrótkich zakłóca je raczej niż polepsza odbiór?
  • Poziom 16  
    Witam ponownie.Proponuję, jeżeli jest miejsce na bocznej lub tylnej ściance obudowy wmontować gniazdo chinch. Połączyć wewnątrz masę radia z masą gniazda a gorący gniazda z przewodem od ant. teleskopowej. Gniazdo to będzie wykorzystane również do podłączenia preselektora. Podczas odbioru UKF-u wskazanym jest odłączanie anteny zewnętrznej ( może powodować wzrost zakłóceń na tym paśmie, ale nie musi). Powodzenia . PS.Przeciwwagą dla anteny drutowej będzie masa odbiornika.