Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka AC225 - amerykańska siła 230V - jak podłączyć w Polsce na 230V?

31 Lip 2013 14:55 3474 9
  • Poziom 8  
    Jaka jest możliwość podłączenia spawarki (model jak w temacie) na 230 V? Jakich bezpieczników użyć? Ogólnie to mam bezpieczniki B10 i B16 oraz na siłę C16. Czy mam np. wymienić któryś z B na B25 albo czy można jakoś skorzystać z jednej fazy w sile (tam chyba przewód ma 230 V, tylko jest jakieś przesunięcie, więc docelowo jest 400V. Co jeśli skorzystałoby się z jednego przewodu plus uziemienie i N - czy wtedy nie trzeba byłoby wymieniać bezpiecznika B16 na B25 - spotkałem się z taką opinią, że tego typu bezpieczniki powinien wymieniać tylko elektryk. Czy jest to do zrobienia samemu, ewentualnie jak należałoby to zrobić ? - nie każdy elektryk czuje jakoś te kwestie dopasowania USA -Polska - mam w zasięgu takiego prostego elektryka, co w razie czego jak mu powiem co i jak a sam nie będę umiał, to zrobi, ale ogólnie to nie wiem czy sam z siebie doradzi co i jak, bo miałem już dylemat z kuchenką 14 kW (też z USA) i tak widziałem, że się specjalnie jakoś nie czuł. Oczywiście chodzi o obniżenie kosztów, bo dobry elektryk, to myślę, że bez problemu się zorientuje w możliwościach...
    Proszę o opinie. Dodam, że spawarka będzie używana do robienia płotu i raczej więcej pewnie nie.

Poniżej link do schematu spawarki, wygląd rozdzielni:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2619594.html
    Strona producenta spawarki:
    http://www.lincolnelectric.com/en-us/Equipment/Pages/product.aspx?product=K1170
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Z opisu zawartego w instrukcji wyczytać można, że spawarka (w zależności od wersji), przy napięciu zasilania 230 V lub 220 V i przy pełnym prądzie spawania (225A lub 250A) może na stronie pierwotnej transformatora pobierać odpowiednio 50 A lub 63 A. W związku z tym takie też minimalne parametry powinno mieć źródło zasilania. Czy instalacja w Twoim domu jest na to gotowa ?
  • Poziom 8  
    Nie wiem czy o to chodzi, ale przesyłam link do załącznika odnoście schematu instalacji - wygląda, że mam 63A. Moc przyłączeniowa jest 11kW. Czy to wystarczy? Na zdjęciu rozdzielni jest każda listwa opisana jako 63A , a ta "skrzyneczka" u dołu z lewej to ma grubę kable i opis jest,na długich listwach w poziomie - 10mm2 kable - patrz plik 63A i 63A... w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2619594.html )

Link bezpośrednio do analiz na odbiór domu, gdzie podany jest schemat całej instalacji :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/schemat_wlz_i_obwod__w_e511a2c.jpg

Koniec końców co dalej, jeśli instalacja wytrzyma?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Obciążalność przewodu miedzianego o przekroju 10 mm² jest większa niż 63 A. Ze schematu wynika, że konieczne byłoby dobudowanie kolejnego zabezpieczenia jednofazowego 63A. Biorąc pod uwagę fakt, że ta spawarka będzie prawdopodobnie używana dorywczo w dodatku niekoniecznie na najwyższych zakresach prądu spawania to instalacji nic nie grozi. W najgorszym wypadku zadziałać powinno zabezpieczenie...
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    Kolego moc zainstalowana 11KW to nic innego jak 20A na przedlicznikowym więc nie zainstalujesz tej spawarki, a to co pokazujesz to FR 63A czyli rozłącznik dla ciebie główny.Sprzedaj ją jakiemuś warsztatowi i kup sobie inwertorową .
  • Poziom 8  
    Jak została podączona pod jeden kabel z napięciem, z gniazda, gdzie jest siła, i jeszcze N i uziemienie podłączono, a dwa pozostałe kable z napięciem zostawiono, to na bezpieczniku C16 zadziałało zabezpieczenie i nie dało rady spawać. Była spawarka nastawiona na 70Amp, więc niedużo w sumie. Będzie jeszcze próba, żeby podłączyć na B25, normalnie do gniazda 230V. Dam znać co i jak

Dodano po 2 [minuty]:

sprawdze jeszcze czy faktycznie mam te 20A - no chyba, że to rutynowa przydzielana wartość dla tych 11 kW, ale sprawdzić nie zaszkodzi

Dodano po 26 [minuty]:

Dwie kwestie:

1. W warunkach przyłączenia mam 25A zabezp. przedlicznikowe, ale w protokole na odbiór domu, w takim zaświadczeniu, które się dostaje od dostawcy energii dla PINB, jest zapis, że jest STV - 20A. Wygląda na to, że muszę się przejechać do dostawcy prądu, bo możliwe, że dali mi za małe zabezpieczenie niezgodnie z umową i jest też i tu problem. W każdym razie jeśli przedlicznikowe byłoby 25A, to już wystarczy, czy może powinienem zwiększyć moc przyłączeniową(o ile), aby mieć większe zabezpieczenie(jaka wartość minimalna, zważywszy, że spawarka głównie do zrobienia tego płotu, póżniej, to sporadycznie jeśli już)?

2. Czy samemu prostym miernikiem (mam taki żółty - chyba popularna i rozpoznawalna wersja) da radę sprawdzić stan faktyczny tego zabezpieczenia albo w jakikolwiek inny sposób?
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    Kolego ty piszesz o C 16 że wybija więc te 25A też wybije dla tej spawarki, bo co to będzie za spaw płotu przy elektrodzie 2.mm do 2.5mm bo taki uzyskasz amperaż dla tej elektrody by twoje C 25A nie wybiło .
    Oto parametry elektrod;
    http://digtel.pl/?q=spawanie-lukowe-reczne-tabela-napiec-rozmiarow-pozycji
    Ps ;To co masz w protokóle odbioru to takowe masz wkręcone.
  • Poziom 8  
    W takim razie jakie powinno być zabezpieczenie przedlicznikowe i jaki bezpiecznik, aby można było spawać powiedzmy nie mniejszą niż 70A mocą i nie mniejszą niż 2,5 mm elektrodą?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    przemek_1008 napisał:
    W takim razie jakie powinno być zabezpieczenie przedlicznikowe i jaki bezpiecznik, aby można było spawać powiedzmy nie mniejszą niż 70A mocą i nie mniejszą niż 2,5 mm elektrodą?

Witam.Na twoim miejscu dałbym sobie spokój z tą spawarką.300zł na spawarkę ogólnie dostępną (czyli z marketu)wobec kosztu płotu -ogrodzenia to nie jest duży wydatek.Skoro masz siłę,to przy 400V dla takiego spawania wystarczą bezpieczniki 20A i przy spawaniu przerywanym nie powinna się przegrzać.Ta spawarka ma takie samo zapotrzebowanie na prąd jak i ich samochody na paliwo.Po niżej dane pierwszej z ogólnie dostępnych spawarek.Rewelacja żadna,ale mniejsze zapotrzebowanie na prąd i do takiego spawania wystarczy.

spawarka AC225 - amerykańska siła 230V - jak podłączyć w Polsce na 230V?
  • Poziom 8  
    Dziękuję za wszelkie pomocne uwagi, wszystkie przemyślę, a ostatecznie co i jak to pewnie zadecyduję po wyjaśnieniu sprawy z dostawcą energii - wtedy jeszcze popróbuję, bo w międzyczasie weszła w użycie jakaś samorobna spawarka i z przerwami działa na 230V i B16 (jest bez wentylatora) i tylko czasami wybija bezpiecznik.