Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung NP350V5C, Windows 8 x64 - tablica partycji GPT, instalacja Windows 7 x64

jac68 31 Jul 2013 16:56 19965 16
    jac68
    Level 9  
    Witam.
    Chcę zainstalować Windows 7 Home Premium 64-bit na dysku gdzie obecnie jest Windows 8 64-bit ale tablica partycji GPT uniemożliwia mi to. Mam pytanie w związku z tym czy gdybym skopiował partycję "Recovery" na zewnetrzny dysk, potem sformatował cały dysk (wszystkie partycje) przerabiając GPT na MBR to zainstaluję Windowsa 7.
    I drugie pytanie, gdyby udało się zainstalować Windows 7 to czy będę mógł w razie jakiegoś problemu powrócić do Windows 8 z kopii partycji "Recovery" którą wcześniej zgrałem na zewnętrzny dysk i czy będę musiał z powrotem przywracać GPT?
    Chyba, że ktoś ma inny pomysł jak zainstalować Windows 7 tak aby była możliwość powrotu do oryginalnego Windows 8.
    Dodam, że partycja "Recovery" musi być zachowana i musi funkcjonować (warunek gwarancji).
    pzdr. Jacek

Laptop Samsung model NP350V5C
    jac68
    Level 9  
    Niestety, nie znam angielskiego na tyle aby taki tekst zrozumieć ale dzieki za odpowiedź :)
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Windows 7 x64 można zanstalować na GPT. Chcesz usunąć Windows 8 czy zainstalować Windows 7 'obok'?
    Skoro Windows 8 działa to wrzuć widok okna Zarządzanie dyskami
    jac68
    Level 9  
    Dla mnie najważniejsze jest aby działał windows 7 w wersji polskiej a windows 8 który jest w wersji szwedzkiej był do odzyskania z partycji ,,recovery,,
    Nie ma znaczenia jak to zrobić, czy postawić obok siebie czy zostawić tylko windows 7.
    Podaję zrzut zarzadzania dyskami. Co prawda jest po szwedzku ale chyba wszystko bedzie jasne.
    Samsung NP350V5C, Windows 8 x64 - tablica partycji GPT, instalacja Windows 7 x64

dodam tylko, że partycja 29,72GB w gparted była opisana jako ,,recov,, a ta ostatnia 1 GB jako ,,recov C,,
    Próbowałem juz raz zainstalować windows 7 formatując partycję ,,C,, ale instalator odmówił powołując się własnie na GPT :)
    WojtasJD
    No to się zdecyduj bo nie wiadomo jak działać.

7 partycji (MSR nie widać), dwie ostatnie to Recovery więc nie ruszaj (można skopiować).
    Jeśli Windows 8 ma zostać to instaluj na D: lub przytnij wolumin C: lub D: (PPM -> Zmniejsz wolumin... | Shrink Volume...) i stwórz nowy dla Windows 7. Jeśli C: był wcześniej zmniejszany do ~ połowy pierwotnej pojemności to pewnie nie da rady teraz zmniejszyć aby była odp. ilość miejsca.
    Jak ma być instalacja na C: to instalator może przenieść obecne pliki do \Windows.old albo można sformatować.
    Uruchom instalację via setup.exe spod Windows 8 i próbuj.

BTW: http://www.microsoft.com/oem/pl/licensing/sblicensing/pages/downgrade_rights.aspx
    jac68
    Level 9  
    Tak jak piszesz, partycja ,,D,, powstała z podziału jednej dużej partycji ,,C,,. Podzieliłem ją systemowym menadżerem dysków na dwie równe części.
    Teraz zarówno partycja ,,C,, jak i ,,D,, daje sie również podzielić ale instalator via windows 8 pokazuje mi , że napotka na niespodziewany błąd i nie może przeprowadzić instalacji. Przy próbie instalacji z pod DOSa (chyba tak to sie nazywa)tzn. po restarcie komputera w momencie kiedy instalator pyta na jakiej partycji zainstalować, wszystkie próby na wszystkich partycjach konczą się niepowodzeniem i komunikatem , że jest GPT
    Nie wiem co jest grane bo się na tym nie znam ale coraz bardziej zaczynam wątpić aby windows7 dał się zainstalować z GPT w momencie kiedy funkcjonuje jeszcze windows 8.
    Wy piszecie, że się da i napewno macie rację ale gdzie ja popełniam błąd?
    Nalepszym rozwiązaniem dla mnie byłoby pozostawić tą partycję ,,recovery,, ponieważ:
    1. Laptop jest na gwarancji 2 lata a oryginalny system jest podstawa do jakiejkolwiek reklamacji
    2. Skopiowanie ,,recovery,, zmusza mnie do kolejnego wydatku w postaci zakupu zewnetrznego dysku

Ale jak się nie da to trudno, biore pod uwagę drastyczne, ostateczne posunięcie i usuniecie wszystkich partycji łącznie z ,,recovery,,tak aby powstał jeden duży, czysty dysk.
    Jestem jednak upierdliwy i tak łatwo się nie poddam. :)
    Zastanawiam się czy czasem w BIOSie nie ma jakiś szatańskich ustawień.
    Postaram się wkleić tutaj na forum fotki z BIOSu

To są ustawienia oryginalne, natomiast te poniżej ja zmieniłem aby laptop bootował z płytki

Chyba zrobiłem to dobrze bo startuje z napedu DVD
    Dra98
    Moderator of Computers service
    jac68 wrote:
    Dla mnie najważniejsze jest aby działał windows 7 w wersji polskiej a windows 8 który jest w wersji szwedzkiej był do odzyskania z partycji ,,recovery,,

Jeśli tylko język jest przeszkodą może łatwiej zainstalować pakiet językowy do W8 - http://support.microsoft.com/kb/2607607/pl
    Microsoft też uważa że działa Win7 - http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg463525.aspx
    jac68
    Level 9  
    Chodzi mi o to aby język był polski i pozbyć sie windowsa 8 który bardzo mi nie odpowiada a ten pakiet językowy trzymam w pogotowiu jako ostateczność.

A co do downgrate to dowiedziałem się, że mógłbym to zrobić gdybym miał windows8 Pro i pozostałbym przy szwedzkiej wersji jezykowej co mija się z celem.
    WojtasJD
    jac68 wrote:
    instalator via windows 8 pokazuje mi , że napotka na niespodziewany błąd i nie może przeprowadzić instalacji
    Jaki błąd? Fotki ekranu wrzucaj.

Secure Boot tak jak ustawiłeś - ma być [Disabled]. Nośnik ma być wystartowany w trybie UEFI wtedy będzie można zainstalować Windows 7 x64 na HDD z GPT jednak ja bym sobie dał spokój i instalował spod Windows albo spod WinRE.
    Najważniejsze abyś nie ruszał żadnej partycji poza tymi największymi.

Możesz wrzuć info z wiersza polecenia uruchomionego jako administrator przy włożonej płycie instalacyjnej Windows 7 (napęd masz pod E: )
    WinKey + X, A:
    dism /Get-WimInfo /WimFile:E:\sources\install.wim | clip [enter]
    i Ctrl + V do postu
    jac68
    Level 9  
    Poczytałem sporo i przeglądałem filmiki na yutube jak krok po kroku powinny wyglądać ustawienia w BIOSie i wszyscy mają jakąś opcję ustawienia napedu DVD w UEFI (ty też o tym piszesz) ja takiej u siebie nie widzę chyba, że samo ustawienie opcji ,, UEFI and Legacy OS,, jest poprawnym ustawieniem.

Natomiast jesli chodzi o ten ,,niespotykany błąd,, na który napotyka instalator systemu podczas instalacji z poziomu win8 to wyskakuje on w momencie kiedy instalator kopiuje pliki tymczasowe. Naprawdę szkoda, że znowu coś jest nie tak bo tak jak piszesz i jaki ja miałem pierwotny plan instalacji win7 najlepiej byłoby zainstalowac go z poziomu win8 nie naruszając partycji ,,recovery,, i pozostałych a tylko te dwie największe.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale gdy uruchomię wiersz poleceń z poziomu administratora i włożę do napędu DVD pytkę z win7 to w tym wierszu poleceń mam wpisać tą linijkę...

dism /Get-WimInfo /WimFile:E:\sources\install.wim | clip

...i wcisnąć ,,Enter,, ?

Jeśli tak, to nic się nie dzieje, płytka tylko trochę pomieli i cisza.
    WojtasJD
    Czytamy ze zrozumieniem...
    Tuż po komendzie miałeś wkleić do postu podaną kombinacją klawiszy.

Co do 'niespotykanego błędu' (może jednak niepodziewanego) to w obecnej formie - do wróżki.
    koktajloo
    Level 9  
    Dzisiaj skończyłem zmianę win 8 na win 7 x64 hp dokładnie w takim samym modelu jak twój z taką różnicą, że sformatowałem cały dysk twardy w tym Recovery również. Wyczytałem, że nie zależy Ci na pozostawieniu 8mki, więc z tego co widziałem u siebie to nie trzeba usuwać/formatować partycji recovery, a tylko reszte gdzie jest Win 8.
    Co do błędu instalatora to mogę tylko powiedzieć jak ja robiłem to od początku, bo też miałem z tym problemy:

Jeśli masz ustawione w biosie tak jak pokazywałeś(czyli secure boot: disabled, os mode: uefi os, bootowanie z dvd) to instalator win 7 powinien odpalić po tym:

1. Wchodzimy z ustawienia komputera --> Ogólne --> zjeżdzamy na sam dół i tam znajduje się "Uruchomienie zaawansowane" --> klikamy i czekamy, aż windows wyświetli ekran z zaawansowymi opcjami
    2. Wybieramy opcję "Użyj urządzenia"
    3. Chyba nastąpi restart i powinien wyskoczyć komunikat, aby wcisnąć dowolny klawisz do uruchomienia instalki Win 7
    4. Wiadomo, że trzeba poczekać troche, aż instaltor załaduje co trzeba i w okienku gdzie masz partycje powinno być ich chyba 6-7 w tym 1 albo 2 z Recovery
    5. Jeśli utworzysz kilka partycji to u mnie osobiście po skończonej instalacji wyświetlało tylko partycje, na której zainstalowałem windowsa, więc trzeba wejść w opcje -> zarządzanie dyskami i przypisać ręcznie literki do poszczególnych partycji
    jac68
    Level 9  
    WojtasJD - dopiero teraz rozszyfrowałem co miałes na mysli i jak twoje polecenie wykonac. Szkoda tylko, że taką antypatia odpowiadasz i zgyźliwością wysyłając mnie do wróżki.
    Napewno w stosunku do ciebie jestem mizernotą z zakresu wiedzy informatycznej ale po to jest chyba forum aby każdy miał szanse sie wypowiedziec i uzyskać pomoc bez zbędnych uwag.
    Do mnie trzeba niekiedy łopatologicznie przemawiać ale szybko sie uczę :)
    Oto wynik twojego Ctrl + V

Deployment Image Servicing and Management tool
    Version: 6.2.9200.16384

Details for image : E:\sources\install.wim

Index : 1
    Name : Starter 32 bity
    Description : Windows 7 STARTER
    Size : 8 150 357 602 bytes

Index : 2
    Name : Home Basic 32 bity
    Description : Windows 7 HOMEBASIC
    Size : 8 182 434 168 bytes

Index : 3
    Name : Home Premium 32 bity
    Description : Windows 7 HOMEPREMIUM
    Size : 8 624 018 326 bytes

Index : 4
    Name : Professional 32 bity
    Description : Windows 7 PROFESSIONAL
    Size : 8 505 751 490 bytes

Index : 5
    Name : Ultimate 32 bity
    Description : Windows 7 ULTIMATE
    Size : 8 665 303 316 bytes

Index : 6
    Name : Enterprise 32 bity
    Description : Windows 7 ENTERPRISE
    Size : 8 509 363 591 bytes

Index : 7
    Name : Home Basic 64 bity
    Description : Windows 7 HOMEBASIC
    Size : 11 876 154 919 bytes

Index : 8
    Name : Home Premium 64 bity
    Description : Windows 7 HOMEPREMIUM
    Size : 12 389 259 607 bytes

Index : 9
    Name : Professional 64 bity
    Description : Windows 7 PROFESSIONAL
    Size : 12 290 466 290 bytes

Index : 10
    Name : Ultimate 64 bity
    Description : Windows 7 ULTIMATE
    Size : 12 452 443 533 bytes

Index : 11
    Name : Enterprise 64 bity
    Description : Windows 7 ENTERPRISE
    Size : 12 294 823 347 bytes

The operation completed successfully.

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

koktajloo - ten przykład działania jaki opisujesz nie pasuje do błędu przy instalacji o którym ja piszę.
    Ja miałem na myśli błąd instalacji w momencie kiedy win 8 jest uruchomiony i wkładam płytkę z system windows 7 do napędu i uruchamiam instalację. Wtedy pokazuje się takie niebieskie okno instalatora i naciskam przycisk ,,Instaluj,,
    Pierwszy napis jaki się pokazuje to ,,Instalator kopiuje pliki tymczasowe,, następnie drugi napis (jeśli dobrze zapamiętałem) ,,Instalator rozpoczyna pracę... ,, i ten właśnie napis widać tylko 1-2 sekundy i pokazuje się ten nieszczęsny komunikat o błędzie.
    Jeśli chodzi o instalację win7 w momencie uruchamiania komputera to nie mam problemu z tym aby wystartował napęd DVD i rozpoczęła się instalacja win7.
    Mój problem z zainstalowaniem win7 rozpoczyna się w momencie kiedy pokazuje się lista partycji do wyboru gdzie system ma być zainstalowany.

Jak na zdjęciach widać obecnie mam 7 partycji.
    Dwie ostatnie nr.6 i nr.7 sa to partycje ,,recovery,, (których nie usuwałeś).
    Partycja nr.4 (obecnie jest na niej system win8) i nr.5 są moje na których pracuję i które w win8 sa tylko widoczne. (chciałbym uratować partycję nr.5, która nazywa się ,,Dokumenty,, ale jeśli się nie da to trudno :))
    Moje pytanie w takim razie: skoro zainstalowałeś system usuwając i formatując partycje to dokładnie powiedz mi które muszę usunąć aby się udało?

Ps. Zauważcie, że pod lista partycji widać informację, że się nie da :(
    Z powodu:
    WojtasJD
    Jeśli byś przegladał tu tyle tematów dziennie co jak i "poziom" niektórych zapytań (i odpowiedzi) to może byś zrozumiał jak to określiłeś 'antypatię'...

Nie widzę co się dzieje na ekranie, dlatego ważne jest przekazywanie jak najwiecej szczegółów bo np. tekst o tym, że
    jac68 wrote:
    pokazuje się ten nieszczęsny komunikat o błędzie
    nic konkretnego nie wnosi.

Co do wyniku z DISM: install.wim zawiera mieszankę obrazów 32-bit i 64-bit, WinPE, instalator itd. zapewne 32-bit* i nie zainstalujesz zwykłą metodą (z DVD czy pendrive) bez usuwania partycji i konwersji na MBR bo będzie znany komunikat o GPT.

Używanie pirackich przeróbek często sprawia kłopoty j.w.
    Najlepiej mieć niemodyfikowany nośnik x64 albo - trudniejsza wersja - zainstalować klepiąc kilka linijek w wierszu polecenia pod ósemkowym WinRE

* - podejrzyj, po uruchomieniu setup.exe, na liście procesów w menedżerze zadań
    jac68
    Level 9  
    Miałeś rację, w podglądzie na liście procesów w menedżerze zadań uruchamia się instalator 32bitowy :)

Udało mi się zdobyć przed chwilą win7 64bit i przeprowadziłem próbę :)
    Z poziomu win8 instalator rusza bez żadnych nieoczekiwanych błędów i nie ma komunikatu przy wyborze partycji, że GPT nie pozwala na instalację nowego systemu :)

System który pożyczyłem co prawda jest po szwedzku co mnie w ogóle nie satysfakcjonuje ale test się udał, jak tylko dostanę polską wersję (góra jeden lub dwa dni) to ruszam z instalacją i opiszę dokładnie tutaj co i jak wyszło :)
    jac68
    Level 9  
    Nie mogłem się doczekać i sam pojechałem po polską wersję win7 x64 :)
    Tak więc system mam zainstalowany. Z poziomu win8 instalacja przebiegła sprawnie i szybko czyli standartowo. Był tylko jeden dodatkowy komunikat który mnie zaniepokoił ale obawy były nieuzasadnione. Po wyborze partycji, w moim przypadku C:, pokazał się komunikat, że tablica GPT jest źle poukładana i instalator zmieni to. Może nie dosłownie tak pisało (zapomniałem zrobić zdjęcia) ale ci co wiedzą o co chodzi mogą mnie poprawić a ci co nie wiedzą niech się tym komunikatem nie przejmują :)

Co jest ważne, że układ i wielkość partycji nie zostały zmienione ani żadne dane nie zostały skasowane lub nie zniknęły. Dla porównania układ partycji w win8 przed instalacją win7 znajduje się kilka wpisów wyżej.

Zaraz po instalacji win7 i restarcie laptopa, klawiszem F4 uruchomiłem program ,,Recovery,, aby sprawdzić czy będę miał możliwość przywrócić oryginalny win8 z partycji ,,recovery,, i wszystko jest OK :)

Co prawda zniknęły opcje:
    1.Tworzenia obrazu całego dysku
    2. Przywracania systemu do wybranego punktu
    3. Tworzenia kopi partycji ,Recovery,,

itp. itd. ale pozostała najważniejsza opcja ,,Przywracanie ustawień fabrycznych,, i wyraźnie zaznaczonym komunikacie, że wszystkie dane na dysku C: na potrzeby win8 zostaną wykasowane :)

Jeśli chodzi o mnie to cieszę, że udało się zainstalować system Windows 7 na GPT i chciałbym podziękować WojtasJD za okazaną cierpliwość i trafne wskazówki.

Uważam temat za zamknięty.