Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczna instalacja elektryczna do akwarium - sieć bez PE

31 Lip 2013 20:53 2976 5
  • Poziom 6  
    Zakładam akwarium 300l. W związku z obecnością dzieci w domu chciałbym zabezpieczyć się możliwie jak się tylko da.

Akwarium będzie stało na szafce, w której znajdować się będą:
    1. Filtr - pobór 48W
    2. Grzałka podpięta do rury filtra - 300W
    3. Komputer PH sterujący elektrozaworem CO2 - pobór niski
    4. Na akwarium będą umieszczone w dedykowanych oprawach świetlówki - 4x54W - 216W

Szafka będzie przylegać do ściany z której wyprowadziłem przewód L i N (niestety PE nie mam i tu w zasadzie mam dylemat).

Zaplanowałem sieć wg schematu:

Bezpieczna instalacja elektryczna do akwarium - sieć bez PE

Czy podpięcie PE do N przed bezpiecznikiem różnicowoprądowym jest dopuszczalne i spełni swoją rolę w momencie przebicia np. grzałki, czy też filtra?

Proszę specjalistów o wypowiedzenie się merytorycznie w temacie. Być może posiadacie lepsze patenty na bezpieczną sieć - będę wdzięczny za sugestie.
  • Poziom 32  
    Najlepsze rozwiązanie,transformator separujący
  • Poziom 6  
    Jakie koszty są takiego transformatora? Czy taki transformator może obsługiwać kilka urządzeń (jak na schemacie)? Jaki typ musiałbym użyć?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Zerknij na stronę toroidy.pl mają tam transformatory separacyjne. Myślę, że ten 230V/230V 800VA w zupełności wystarczy. Kosztuje ok 320 zł. Do transformatora takiego możesz podpiąć kilka urządzeń, ważne by nie przekroczyć jego mocy znamionowej.
  • Poziom 6  
    Znalazłem zabezpieczony transformator separacyjny w klasie IP44 - lecz jest baardzo drogi ~650 zł :( (https://www.egsystem-sklep.pl/images/zalacznik/karty/transformatory/transformator_separacyjny_obudowa_IP44_EG-LF150C-22230-GS.pdf)

A czy proponowane przeze mnie rozwiązanie nie jest skuteczne? Jakie niesie zagrożenia? Z pewnością jest tańsze - lecz nie wyczuwam zagrożenia. Proszę o opinię.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    To co próbujesz zrobić wygląda na sieć TN-C-S. Ale tylko wygląda. Zerknij sobie na te 2 linki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/TN-C-S
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezystancja_uziemienia

Czyli musisz dodać uziemienie do Twojego dołożonego przewodu PE. I czy zapewnisz odpowiednią rezystancję takiego uziemienia? Oczywiście wykluczamy tutaj próby wykonania takiego uziemienia przez podłączenie przewodu PE do instalacji wodociągowej czy CO bo to jest zabronione.

Po drugie. Po co 2 bezpieczniki w szeregu? Tzw. "S-ki" nie dają Ci selektywności. Jak pójdzie zwarcie to zadziałają obie. Na tak małe obciążenie wystarczy w zupełności 1x B10 . Jeżeli chcesz się dodatkowo zabezpieczyć to możesz kupić listwę z bezpiecznikiem topikowym i wymienić go z 16A na 10A.

Odnośnie jeszcze grzałek oraz filtra. Czy te urządzenia nie są przypadkiem w II klasie ochronności? Czy ich wtyczki posiadają podłączenie do przewodu ochronnego? Jeżeli nie mają to niepotrzebnie męczyłeś się z nimi na schemacie.