Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca laptop/Asus/F3j - Matryca w białe w pasy 'chmury', inwerter czy taśmy?

31 Lip 2013 23:18 6975 21
  • Poziom 8  
    Marka: Asus
    Model: F3j lub pokrewny - prawdopodobnie złożony z kilku.

Witam,

Jakiś czas temu w ww. laptopie popsuła się matryca, od tak sama z siebie, nie upadł, ani nic. 'Jedynie' - chociaż wiem, że może być przyczyną - laptop miał problemy z grzaniem się, a nie mogłam doprosić się u rodziny, żeby nie stawiali go pod ścianą zasłaniając otwory wentylacyjne.
    Grzanie to nie jest problem ponieważ mam już zakupioną pastę i termopady, jeszcze nie zdążyłam ich wymienić.

Nic totalnie nie zapowiadało tego. Obraz nie skakał, nie smużył, nie znikał, nic. kilka tygodni temu równocześnie wysiadł system i padła ta matryca. System zainstalowałam od nowa i matryca przez jakiś czas działa. Bo właśnie tu jest ciekawostka, ona działa zawsze kiedy system dawał się uruchomić i nigdy kiedy nie dawał. Nie wiem czy jest to przypadek, ale teraz sądzę, że tak, ponieważ przy wymontowanym dysku raz się włączała, a raz nie. Na wszelki wypadek wspominam.

Objawem głównym jest biały ekran przy włączeniu komputera. Z czasem on zanika powolutku, jakby chmura go zakrywała, aż zrobi się czarny - chociaż czasami zostają białe pasy.

W tej chwili rozkręciłam ekran, oglądałam te kable, próbowałam ruszać, ale nic się nie zmieniło. Odłączyłam wszystko, złączyłam z powrotem i akurat teraz działa, ale nie widzę, żadnych uszkodzeń - złamanych czy przetartych kabli.

Na ekranie zewnętrznym wszystko działa przez cały czas.

W związku z tym chciałabym zapytać czy to matryca, inwerter czy taśma? Jak myślicie.
    Wiem, że najłatwiej to sprawdzić przez wymianę, ale matrycy innej nie mam, a i z kasą słabo stoję, żeby wydawać na części, które mogą być sprawne, więc postanowiłam najpierw tutaj zapytać.

Czytałam część tematów, ale w większości były to stało białe matryce, albo paski na ekranie, a ja mam tu białe paski, z 'chmurami', więc nie wiem może ktoś to rozpozna, jako typowy przykład uszkodzenia, któregoś z tych elementów.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Na ekranie zewnętrznym wszystko działa przez cały czas.

Cytat:
    W tej chwili rozkręciłam ekran, oglądałam te kable, próbowałam ruszać, ale nic się nie zmieniło. Odłączyłam wszystko, złączyłam z powrotem i akurat teraz działa, ale nie widzę, żadnych uszkodzeń - złamanych czy przetartych kabli.

Sprawdź dokładnie matrycę oraz taśmę matrycy.
  • Poziom 18  
    Witam Zanieś go do jakiegoś serwisu to podłączą i będzie wiadomo.
    xironeksik napisał:
    Sprawdź dokładnie matrycę oraz taśmę matrycy.

niby jak ma to zrobić ?
    Kageori napisał:
    czy to matryca, inwerter czy taśma

Inwerter jest ok ponieważ daje napięcie, to co widzisz czyli biały ekran to podświetlenie matrycy gdyby był uszkodzony było by czarno.
    Może mieć uszkodzoną matrycę, kabel albo grafikę(płytę gł.) dlatego nie polecam kupowania na oko części tylko sprawdzenie, taniej wyjdzie. A niektóre serwisy zrobią to za darmo, w 10 minut. Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Cytat:
    niby jak ma to zrobić ?

Wystarczy popukać/poruszać delikatnie elektroniką matrycy(najczęściej przy złączach elektroniki łączącej ją ze szkłem matrycy) oraz w okolicy samego gniazda matrycy i zobaczyć czy cokolwiek się dzieje. To samo z taśmą matrycy poruszając w prawo/lewo można szybko zdiagnozować usterkę.

P.S. Tylko oczywiście wszystko z odpowiednim wyczuciem. Bo w przeciwnym wypadku możesz narobić tylko więcej szkód.
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Wystarczy popukać/poruszać delikatnie elektroniką matrycy(najczęściej przy złączach elektroniki łączącej ją ze szkłem matrycy) oraz w okolicy samego gniazda matrycy i zobaczyć czy cokolwiek się dzieje. To samo z taśmą matrycy poruszając w prawo/lewo można szybko zdiagnozować usterkę.

Poruszałam, żadnych zmian, nic nie mruga czy cokolwiek innego. Wyjęłam za to kabel łączący lapa i matryce i inwerter faktycznie sprawny, bo po odłączeniu kabla jest idealnie ładne równe białe oświetlenie czyste i bez smug.
    Spróbuję kupić taśmę, chociaż zastanawia mnie czy to nie gniazdo może się popsuło? Ale, żeby tak po prostu, kable to rozumiem, pokrywą się rusza:/

Cytat:

Witam Zanieś go do jakiegoś serwisu to podłączą i będzie wiadomo.

Nie mam zaufania do serwisów, byłam w kilku z moim własnym lapem i w każdym próbowali mnie okantować i była to właśnie usterka matrycy. Było to już kilka lat temu, ale za "naprawę i wymianę taśmy matrycy" zapłaciłam 150zł, a później już sama odkryłam, że ta naprawa polegała na zlutowaniu ze sobą kabli i to takim sobie lutowaniu - sama bym to zrobiła lepiej teraz, a wtedy byłam mała i bałam się robić takich rzeczy. Efekt był taki, że obraz i tak znikał, dopiero późny znajomy zrobił 'prowizorkę', zalewając je klejem i teraz trzyma tak już 4 rok i nic się nie dzieje. Także serwisom podziękuję.
  • Poziom 18  
    Kageori napisał:
    Nie mam zaufania do serwisów

A masz zaufanie do ludzi którzy twierdzą że pukanie i kręcenie kablami nazywa się dokładnym sprawdzeniem?
    A wiesz że człowiek zbiera ładunek elektryczny jak się np.przebiera albo czesze włosy i jak dotkniesz do tak delikatnego układu jak na elektronice matrycy to sprawna przed chwilą matryca nadaje się na złom? Słuchaj dalej idiotycznych porad a koszty tej naprawy mogą stać się nieopłacalne do wartości laptopa.
    Przykro mi że masz w okolicy serwisy które żerują na młodzieży zamiast jej pomagać.
    U mnie siadasz wygodnie i przy tobie sprawdzam sprzęt diagnoza w 10 minut a płacisz tylko w razie chęci naprawy i dostajesz wycenę przed naprawą a na koniec gwarancje. Może znajdziesz kiedyś Serwisu a nie ludzi pukających w matryce i czekających na cud, lutujących kable itd.
    Kageori napisał:
    Spróbuję kupić taśmę

Kup, a jak nic to nie da to będzie na zapas, tylko co kupisz potem? Matrycę? a jak to nie matryca? Chodzi oto że nie wiesz co jest uszkodzone ponieważ mogą to być conajmniej trzy rzeczy.
    Kageori napisał:
    Nic totalnie nie zapowiadało tego. Obraz nie skakał, nie smużył, nie znikał, nic.

Co świadczy o tym że kabel nie przecierał się stopniowo od zamykania i otwierania.
    Kageori napisał:
    aptop miał problemy z grzaniem się, a nie mogłam doprosić się u rodziny, żeby nie stawiali go pod ścianą zasłaniając otwory wentylacyjne.

Co mogło spowodować uszkodzenie grafiki lub innych elementów i nie ma co się sugerować że na monitorze działa.
    Rób jak uważasz nie widzę możliwości pomocy tobie ponieważ wiesz lepiej co i jak robić pozdrawiam i życzę szybkiej naprawy.
  • Poziom 21  
    Jak się dobrze wpatrzyć w tą fotkę laptopa, to pośrodku widać Latającego Potwora Spagetii!!

Nie da się określić co jest uszkodzone bez użycia sprawnej matrycy i kabli połączeniowych. I to by było na tyle. Tam może być splot kilku niezależnych usterek (zasilanie / taśmy połączeniowe / matryca / karta graficzna), również nie do wykrycia bez używania sprawnych elementów i schematu laptopa.

A serwisy to sami naciągacze, biorą kasę za nic ... bo przecież każdy może sobie sam wymienić bezpieczniki w laptopie!
    (zawsze jest uszkodzony TYLKO bezpiecznik, przynajmniej zdaniem klientów wierzących w teorie spiskowe)
    ROTFL
  • Poziom 43  
    GPU lub Most uszkodzony.
  • Poziom 17  
    A ja dalej widzę pęknięcie matrycy w lewym górnym rogu :P
  • Poziom 43  
    cnkit napisał:
    A ja dalej widzę pęknięcie matrycy w lewym górnym rogu

Rozlał by się ciekły kryształ a nie widać tego.
  • Poziom 17  
    Te "chmury" to właśnie rozlany kryształ, jak sobie powiększysz to widać nawet linie pęknięcia szkła i punkt w którym był nacisk na matrycę. A brak obrazu spowodowany jest oderwaniem taśm elektroniki matrycy od szkła, tyle mojego i nadal upieram się że jest pęknięta :p
  • Poziom 43  
    Po rozlaniu robi się kleks na matrycy, czasami wyleci i lepi klawiaturę.
    Wymieniłem kilkadziesiąt pękniętych matryc i znam efekty.
    Taki efekt powoduje uszkodzone GPU lub NB z integrowaną grafiką w nim.
    Zobacz na matrycy pojawiły się poziome kolorowe cienkie paski.
  • Poziom 18  
    cnkit napisał:
    Te "chmury" to właśnie rozlany kryształ, jak sobie powiększysz to widać nawet linie pęknięcia szkła i punkt w którym był nacisk na matrycę. A brak obrazu spowodowany jest oderwaniem taśm elektroniki matrycy od szkła, tyle mojego i nadal upieram się że jest pęknięta :p

Ma kolega niezłą wyobraźnie, miał kolega kiedyś laptopa z połyskliwą matrycą? zachowuje się jak szyba, to co widać to odbicie pokoju i kawałek okna z jakimś być może kwiatkiem i pluszakami na parapecie, nawet kawałek klawiatury widać na dole.
    Poza tym poco dyskutować jak autor ma to gdzieś i się nie odzywa? Pzdrawiam
  • Poziom 17  
    :P wyobraźnia dobra sprawa, może jak właściciel tematu się pojawi to może wstawi lepsze foto bez odbić bo sprawa normalnie jak z klasyka Agaty Christie "Kto zabił matrycę... pluszaki z parapetu" :P pozdrawiam i dalej się upieram że jest zbita :D a i Kolego wyobraź sobie że miałem matrycę "błyszczącą" na warsztacie :P niesamowite prawda :P

Dodam że bez metody "macajewa" to pewnie nikt nic nie wywróży, porządny serwis i dadzą radę.
  • Poziom 8  
    Autor tematu nie ma gdzieś, tylko nie przyszło powiadomienie o odpowiedzi, a jestem tak zalatana, że nie sprawdzałam w wolnej chwili, bo nie wiem co to takiego te wolne chwile.
    Do wszystkich zajęć, które mam doszło znalezienie domu dla małej kotki, którą znalezłam. Może jest ktoś zainteresowany?

A wracając do tematu.

Matryca, nie jest pęknięta, załapało się odbicie zasłony.
    nodzy napisał:
    zachowuje się jak szyba, to co widać to odbicie pokoju i kawałek okna z jakimś być może kwiatkiem i pluszakami na parapecie, nawet kawałek klawiatury widać na dole.

Pawie pióra konkretnie.

Teraz starałam się zrobić takie zdjęcia, żeby odbijał się tylko sufit, ale pokój mam mały więc cały czas coś się odbija, nie znoszę błyszczących matryc.

Dopiero po załadowaniu widzę, że odbija się jednak mój kinkiet, na zdjęciu 3 widać to bardzo wyraźnie, więc ta kreska w kształcie "s", którą widać blisko środka w 4 i blisko inwertera na pozostałych to kinkiet, przepraszam.
    Przy okazji zrobiłam zobrazowanie tego ściemnienia, akurat teraz zamiast pasków były te chmurzaste i obraz ściemniał.

Zdjęcie bez kabla musicie mi uwierzyć na słowo, że to jest biały i równomierny kolor, aparat się buntuje i nie moge zrobić normalnego zdjęcia.

Poza tym czekam na przyjście kabla, żeby powiedzieć czy są jakiekolwiek zmiany.
    A do serwisów ciężko zmienić mi zdanie, jeśli przy każdej możliwej sytuacji próbują mnie okantować. Miałam tylko jeden kontakt z serwisem, gdzie później okazało się, że mnie nie oszukali i nie próbowali naciągnąć - spowodowane było to kontaktem z serwisem, który jawnie kłamał. Jedna z historii o oszustwie - konkretnie celowym wypięciu kabli jest nawet tutaj na elektrodzie, odnosi się do aparatu fotograficznego, ale serwis to serwis.
    Od paru lat mam o tyle łatwiej, że po studiach informatycznych - specjalizacja w grafice więc dalej sprzętowo jest słabo - przynajmniej wiem o czym mówią i łatwiej mi później określić kiedy kant wciskają. Jeśli ktoś zna zaufany i rzetelny serwis w Gdańsku ewentualnie w Trójmieście to niech się podzieli, bo jak na razie z doświadczenia moich przygód wolę sama szukać rozwiązań. Nabieram od razu praktyki.

P.S. Strasznie miło mi za porównanie do młodzieży, bo już od wielu lat nie słyszałam o sobie w tym kontekście:)
  • Poziom 17  
    Zwracam Honor wszystkim zainteresowanym tematem. Matryca nie jest pęknięta a już myślałem że zabłysnę :p Podmień taśmę i daj znać, nie będę bawił się już w zgadywanki, powodzenia
  • Poziom 18  
    No wiesz staram się czytać co piszesz a było tak
    Kageori napisał:
    a wtedy byłam mała i bałam się robić takich rzeczy.
    Kageori napisał:
    trzyma tak już 4 rok i nic się nie dzieje

MAŁA +4 lata wyszło mi młodzież hehe..
    Jak tak patrze na te zdjęcia już bez pawia w tle to wygląda to jednak na "trzepniętą" matryce. Kotkę bym z chęcią przygarnął ale trochę daleko. Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Kto obstawiał uszkodzona matrycę ten chyba wygrał, bo wymiana taśmy nic nie dała.

Model matrycy to LTN154X4-L01 i widzę na forum sporo zamienników podanych więc zabieram się za szukanie, ale czarno to widzę. Mam wrażenie, że ta naprawa jest nieopłacalna:/ Ale próbuję znaleźć coś w pobliżu, żeby już nie grać dłużej w ruletkę i móc sprawdzić.

Dziękuję wszystkim za pomoc i poszerzenie wiedzy. Dam znać jeśli jeszcze coś się wyjaśni.

Edit. News z przed chwili.

Mój kolega miał matryce, która ponoć jest sprawna, efekt ten sam. Brak obrazu zamiast tego pionowe pasy - dla odmiany - i tak samo później ciemnieje.

Ale przecież grafika niesprawna, nie dawałaby obrazu na zewnętrznym monitorze. Teraz mnie dopiero skołowało.
  • Poziom 16  
    Kageori napisał:
    Ale przecież grafika niesprawna, nie dawałaby obrazu na zewnętrznym monitorze.

Nie zawsze. Zapewne problem jest GPU lub mostek z grafiką jak pisał adamadi33.
  • Poziom 31  
    Hej możesz jeszcze diagnostycznie podgrzać układ graficzny do 200st. 30sek max ale tylko HotAirem przed wymianą matrycy, jak nie pomoże to do wymiany matryca/grafika
  • Poziom 8  
    Temat w zasadzie nie został rozwiązany, chociaż problem rozwiązał się sam ponieważ komputer został sprzedany jakiemuś serwisantowi - ojciec sam się tym zajął. Natomiast gość twierdził, że faktycznie była to padnięta grafika.