Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung pracuje nad własnym rdzeniem o architekturze ARM

jacu007 01 Sie 2013 09:11 3393 12
  • Samsung pracuje nad własnym rdzeniem o architekturze ARM Procesor Exynos, używany przez najnowsze urządzenia Samsunga jest świetny, jeżeli chodzi o energooszczędność i wydajność, ale wciąż nie jest tak dobry jak seria Snapdragon 800 firmy Qualcomm. Koreańska firma informuje jednak, że bierze sprawy w swoje ręce. Jak wynika z raportu ETNews, firma pracuje nad swoją własną architekturą i planuje stworzyć własne niestandardowe rdzenie wykorzystujące architekturę ARM.

Do dzisiaj tylko dwie firmy Apple i Qualcomm posiadały swoje własne rdzenie produkowane na licencji ARM. Obie firmy pracują już nad przeprojektowaniem i modyfikacją istniejących procesorów ARM i dostosowaniem ich do nowych specyficznych wymagań.

Procesor Exynos, jest zaprojektowany bezpośrednio przez Samsunga i jedyną rzeczą zapożyczoną od ARM jest architektura rdzenia. Samsung podpisał już jednak umowę z ARM i zamierza wypuścić na rynek własną zmodyfikowaną wersję rdzenia ARM bazującego na architekturze ARMv7 o ulepszonej wydajności i wykorzystać go w produkcie Exynos. Raport ETNews przynosi również informację, że zgodnie z porozumieniem Samsung zobowiązał się do wykorzystywania 32-bitowych rdzeni ARMv7 takich jak Cortex-A15 / Cortex-A19 oraz 64 bit ARMv8. Wyraźnie stwierdzono, że wykorzystanie 64-bitowych rdzeni odnosi się do procesorów serwerowych.

Projekt będzie tworzony w bazie R&D firmy Samsung w Austin w stanie Teksas. Ma on wedle doniesień zwiększyć wydajność magistrali, DRAM oraz pamięci Flash. Klienci mogą się podziewać nowego produktu w przyszłym roku.

Źródło:
    http://news.efytimes.com/e1/112289/Samsung-Working-On-Its-Own-ARM-Based-Processor

//do autorów: Sprawdzajcie miejscowości zanim je umieścicie w postach...

• #3 01 Sie 2013 17:11
    wujcio24
    Poziom 13  

Cytat:
    takich jak Cortex-A15 / Cortex-A19

można by prosić o informacje na temat rdzenia Cortex-A19 bo na stronie firmy ARM jakoś nie mogę znaleźć informacji. Prawdopodobnie zamiast Cortex-A19 powinno być Cortex-A9.

• #5 01 Sie 2013 20:11
    446657
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 01 Sie 2013 21:48
    Trzyzet
    Poziom 18  

Mam tylko nadzieję, że to pomału koniec intelowskiego x86...

• #8 02 Sie 2013 10:11
    Jaro
    Poziom 26  

WindowsRT to późna ale jednak próba zaistnienia na urządzeniach ARM. Gdyby nie sztucznie narzucone przez MS ograniczenia potencjalni użytkownicy łaskawiej by na niego patrzeli.

• #9 02 Sie 2013 10:14
    xanio
    Poziom 27  

Jaro, siłą Windowsa jest baza aplikacji, która trzyma użytkowników przed migracją na inne platformy. W Windows RT te aplikacje nie działają a Linuksowi nie robi różnicy czy chodzi na x86 czy na ARM bo aplikacje sobie możesz (lub twórcy dystrybucji) przekompilować.

• #10 02 Sie 2013 10:52
    Jaro
    Poziom 26  

Xanio. Pisząc o ograniczeniach miałem na myśli np możliwość instalacji aplikacji tylko ze sklepu w którym trudno znaleźć coś ciekawego, czy dołączenie pakietu Office którego nie można komercyjnie wykorzystać. Nie mniej udowodnili, że są w stanie zrobić Windowsa na urządzenia ARM, wiec o tym ich końcu nie byłbym przekonany. Kiedyś Windowsa NT tworzyli na platformy Alpha, PPC, x86 (producentem procesorów Alpha też był Samsung, przeglądając ich specyfikację dopiero widać przepaść między DEC Alpha a x86). Dzięki niemalże monopolowi Intela i MS na placu boju pozostała najstarsza, najmniej wydajna i nierozwojowa architektura x86, dzięki urządzeniom mobilnym spopularyzowała się architektura ARM i pozostaje się tylko z tego cieszyć.

• #11 02 Sie 2013 11:27
    Trzyzet
    Poziom 18  

I zacząłem dyskusję :D

O x86 chodziło mi raczej o to, że pomału to kres wydajnościowy tej platformy. Według nie trzeba byłoby stworzyć coś nowego, całkowicie od zera. Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi..

• #12 02 Sie 2013 20:28
    arti4-92
    Poziom 16  

djoda1 napisał:
    INTEL też myśli nad takim cudeńkiem jeśli samsungowi się uda to podbije rynek ARM
    sam miałem swojego czasu palmtopa HP h1940 i powiem szczerze procesor samsunga w nim miał 200Mhz i cisnął lepiej niż intelowski pxa270 400Mhz nie mówiąc o poborze energi
    To by oznaczało, ze ten samsung byłby niedużo wolniejszy od procesora z HD2.

• #13 11 Sie 2013 17:20
    cefaloid
    Poziom 30  

xanio napisał:
    Linuksowi nie robi różnicy czy chodzi na x86 czy na ARM bo aplikacje sobie możesz (lub twórcy dystrybucji) przekompilować.

O ile twórca aplikacji jest łaskaw dać Tobie kod źródłowy. A dla poważnych graczy na rynku było by to skrajnym debilizmem. Wszak na chleb skądś pieniądze brać trzeba i jest to ich własność której się dorabiali latami ciężkiej pracy.

Stąd Twoja zaleta zmienia się w poważną wadę kiedy to producent musi testować pierdylion dystrybucji i kompilować na nie binarki.

Szukaj w 5mln produktów