Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki piec i akcesoria do lutowania BGA

asan90 01 Sie 2013 11:33 2937 5
  • #1 01 Sie 2013 11:33
    asan90
    Uczeń

Witam. Za parę dni chce kupić piec do podgrzewania płyt, hot aira już mam, ale wolałbym zmienić na coś nowszego z regulacja elektroniczna temperatury. Chciałbym się także dowiedzieć co mi jeszcze będzie potrzebne do reballingow,jaki topnik,kulki, sita etc . Jeżeli możecie to podajcie mi jakieś linki, ewentualnie adresy sklepów w Szczecinie. Mam do wydania okolu 5000 zł. Będę robił z 1-2 laptopy tygodniowo, wiec wielka maszyna za 30 tys mi jest nie potrzebna. Z góry wielkie dzięki.

0 5
  • #2 03 Sie 2013 00:42
    asan90
    Uczeń

Nikt nie pomoże?;/

0
  • #3 03 Sie 2013 08:23
    maz9
    Poziom 18  

Ja zaproponowałbym wydanie jak największej kwoty na lutownice bga. Odpuściłbym sobie dodatki które zawsze można kupić później.

Jak będziesz robił 1-2 laptopy to nie wiem czy w ogóle jest sens kupować jakikolwiek sprzęt. Czy naprawiasz lub planujesz naprawiać np telefony gsm lub inne urządzenia ?

Moje propozycje i dlaczego

1 RE 8500 białe elementy grzejne Elstein, duża moc ,duża powierzchnia, profile i uwaga najważniejsze praca manualna co dla takiej małej ilości jest najważniejsze !!!! 2 termopary pomagają zrozumieć rozkład temperatur na płycie. Jeśli chodzi o ta maszyne prócz dużego wydatku potem mamy już z górki kupujemy stolik bga z sitami i kulki stawiamy wraz z sitem ale takie rzeczy tylko na Jovy bo na innych maszynach z czarnymi elementami grzejnymi sita się krzywią. Dlatego jeśli nie masz tej maszyny to stawiasz kulki bez sita a co za tym idzie dzwonisz po sprzedawcach i szukasz topników o wysokiej temperaturze aktywacji najelpiej przeterminowanych co by topnik topił się później niż cyna bo inaczej kulki uciekną

2 Jetronix Eco to ekonomiczna wersja maszyny bga stworzona przez Jovy aby konkurować cenowo ze PPRO SC V3 i konkuruje i wygrywa. Niestety to nie jest Re 8500 i do piet jej nie dorównuje. ma czarne elementy grzejne za to kalibrowane przy montażu. Możliwość ustawienia w profilu mocy dolnego podgrzewacza a tego nie ma w pro sc v3 czy ir6000 czy ir 9000 i innych chinczykach. /mało tego centralny punkt dolnego podgrzewacza możemy ustawić osobno. Termopara podobna jak w RE 7500 to jest plus tej maszyny co prawda termopara gorsza jakościowo ale szybko bez klejenie umiejscowić ją można na płycie pcb i jest możliwość podłączenia drugiej termopary przydaje się przy lutowaniu długich elementów jak sloty wtedy znamy temperatury po obu stronach i nie naderwiemy ścieżek.
    Jest w niej możliwość załączenie funkcji preheat czego nie ma w pro sc v3 i wszytkich innych chińczykach na tym samym programatorze tam trzeba robić tzw myk włączyć profil wyciągnąć termoparę i wtedy profil nie idzie ale dół grzeje . W Jetronixie możemy ustawić samo preheat skorzystać z termopary a w pro sc v3 musi być wyciągnięta wiec z niej nie skorzystamy. I podgrzewając maszyną możemy lutować np powietrzem korzystając z odczytu temperatur maszyny. No i czytelne ustawianie profili na lcd w chińczykach jest to trudniejsze wystarczy znaleźć filmy na youtube

te dwie maszyny polecam PRO SC V3 nie opisuję bo nie polecam to typowy chińczyk na programatorze który jest w 20 modelach lutownic a logiki w nim żadnej nie ma. Co do innych z mniejszymi podgrzewaczami to odradzam bo przy małej ilosći lutowania będzię ciężko załapać o co chodzi i wyczuć maszynę. IR 6000, RE 7500. Natomiast proszę pamiętać ze kupując np RE 8500 będziemy mieli bardzo dobre wygrzewanie układów i podobnie jak w Jetronixie możemy użyć jedynie preheatera jeśli zajdzie taka konieczność.

Dodam że obrazki nie oddają faktycznego wyglądu sprzętu i wiele osób które przyjeżdza oglądać maszyny nie chce nawet włączyć u mnie pro sc v3 a jeśli już to to po wymianie kliku różnic między jedną a drugą zawsze wyjeżdzają z produktem Jovy więc stwierdzam że różnice są duże

0
  • #4 03 Sie 2013 09:11
    asan90
    Uczeń

Wielkie dzięki, bardzo mi pomogłeś. A jak z sitkami jakie kupić, czy te zestawy za 1000 zł z allegro będą dobre? Jaki topnik polecasz, jest tego multum a każdy mówi co innego.

0
  • #5 04 Sie 2013 09:41
    maz9
    Poziom 18  

Ja polecę topnik Future HF Rework Jelly z Wortona temperatura aktywacji 100 stopni Więc ma długi czas pracy do pracy z cyną bo aż do 217 stopni. Niektórzy wybierają topnika Amtecha 559 do robienia kulek bo jesli robi bez sita to ten topnik ma temperaturę aktywacji 180 C i trzyma kulki w miejscu ogolnie lepiej jeśli topi się później niż cyna. Jeśli lutujemy bga płycie to on ma krótki czas pracy nie do końca się nadaje chyba że chodzi o to żeby topnik był tani. No i taka uwaga Amtechy w 99% przypadków to chińskie podróbki które przychodzą ładne oklejoną naklejką made in usa Co do zawartości i jakość takiego topnika można sobie darować rozważania.

Sita i stolik jak wspomniałem jeśli masz coś na białych elementach grzejnych jak w Jovy bierzesz srebrny stolik który kładziesz bezpośredni na szkle.

Jeśli masz chińczyka to ludzie zazwyczaj kupują niebieski na nóżkach . Jest on gorszy w obsłudze od srebrnego no i robienie kulek tylko i wyłącznie bez sita !!!

Ja procowałbym tylko na srebrnym jest on szybszy w obsłudze http://www.youtube.com/watch?v=UnAe50SQ-8U

0
  • #6 08 Sie 2013 11:21
    asan90
    Uczeń

Jednak taka stacja to za droga impreza. Postanowiłem narazie zainwestować w jakiś podgrzewacz i dobrego hot aira. Co polecacie.
    Ewentualnie co sadzicie o tym
    http://allegro.pl/stacja-lutownicza-do-bga-ir6000-okazja-i3457415138.html
    http://allegro.pl/stacja-lutownicza-bga-techot-th-390-3-2kw-hotair-i3385746934.html

Tak jak mówiłem na początku, będę robił 1-2 lapki tygodniowo, a chce pozamawiać to w tym tygodniu także milo by było jakbyście dali linki ze swoimi propozycjami na których najbardziej mi zależy tj. podgrzewacz z hotem, kulki, sita. Zależy mi żeby kupić coś normalnego a nie sita które mi się wygna po dwóch układach :P.

0