Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żywotność i eksploatacja aku żel 12v

StevieN 01 Sie 2013 18:43 1086 4
  • #1 01 Sie 2013 18:43
    StevieN
    Poziom 7  

Witam,

Jak w temacie jak prawidłowo powinienem eksploatować akumulatory żelowe ? Może pytanie jest banalne w swojej postaci, ale nie miałem styczności z nimi a sytuacja przedstawia się tak że będą one używane bardzo sporadycznie np. teraz przez 2 tyg a potem np. za pół roku lub więcej czasu.

1. Jak będzie wyglądała żywotność takiego aku po np. 1 roku bez używania?
    2. Jak prawidłowo je konserwować żeby nie zniszczyły się za szybko ?
    3. Czy trzymanie je na powietrzu gdzie temp. otoczenia może być większa niż 20 C może mocno wpłynąć na jego żywotność a inaczej czy mogę je używać spokojnie na powietrzu czy szukać zimnych miejsc ?

Pozdrawiam

0 4
  • #3 01 Sie 2013 19:29
    StevieN
    Poziom 7  

Rozumiem tylko pozostaje taka kwestia:

1. Czy podczas konserwacji muszę go utrzymywać akumulator na jakimś poziomie naładowania i co jakiś czas ładować go do pełna np. raz na miesiąc ?
    2. Jaki jest poziom samorozładowania tego typu akumulatorów ?
    3.

Cytat:
    Stan naładowania
    Stan naładowania akumulatora może zostać określony w przybliżeniu przez pomiar napięcia obwodu otwartego po tym jak akumulator był w stanie spoczynku przez minimum 24 godziny.
    stan naładowania - napięcie
    100% - 2,15 V/ogniwo
    80% - 2,09 V/ogniwo
    60% - 2,06 V/ogniwo
    40% - 2,02 V/ogniwo
    20% - 1,97 V/ogniwo

Czyli jeżeli mam bez obciążenia okolo 13V to akumulator jest naładowany w 100 % ? ale potem widzę takie coś w dziale konserwacja
    Cytat:
    Pojemniki oraz pokrywy muszą być suche i bez kurzu. Raz w miesiącu należy sprawdzić czy całkowite napięcie końcówek akumulatora wynosi N x 2,27V w temperaturze 20stC (N-ilość ogniw akumulatora).

Jak to się ma jedno do drugiego ?

4. Jedno dodatkowe pytanie z tego co wyczytałem w innych tematach jest to możliwe ale wolę się dopytać. Mam akumulator żelowy 12ah 1 szt resztę mam same 7ah. Kiedyś kupiłem sobie ładowarkę do maksymalnej pojemności 7ah. Czy niskim prądem z prostownika jestem w stanie naładować taki akumulator 12ah kontrolując napięcie ładowania i temperaturę akumulatora ? Najniższy próg prądowy w moim prostowniku mogę przełączyć na bardzo mały rzędu 0 - 0.5a w tym przedziale.

0
  • #4 02 Sie 2013 18:00
    StevieN
    Poziom 7  

raczej nikt nie odpowie już więc do zamknięcia

0
  • #5 04 Sie 2013 14:45
    kybernetes
    Poziom 39  

Napięcie ogniwa jest ściśle uzależnione od gęstości elektrolitu w stanie pełnego naładowania a te wartości się zmieniają w zależności od modelu i w trakcie eksploatacji. Znajdź stosowne tabele dla akumulatorów jakie używasz ew. przeprowadź na nich pomiary elektryczne i skonfrontuj z danymi gęstość-napięcie (bo w żelowych gęstości nie zmierzysz).

0