Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium

maxipug 01 Sie 2013 20:59 8046 11
  • Witam po głębszym namyśle postanowiłem zaprezentować swoją konstrukcje , mianowicie drukarke 3d RepRap Graber i3

Zastosowałem konstrukcję opartą na planach Steva Graber-a

https://github.com/sgraber/Graber

Rama drukarki została wykonana całkowicie z aluminium 6082 T6 o grubości 6mm

Konstrukcja w orginale jest skręcana, jednak że w moim przypadku zostanie dodatkowo pospawana by nadać całości większej sztywności.

Prowadnice to pręty ze stali nierdzewnej 316, które mają dobrą sztywność i dosyć dobre wykończenie zewnętrzne

Całość porusza sie na łożyskach LM8UU

Jako napęd osi X będzie zastosowany silnik typu Nema23 produkcji Mineba-Matsushita , a dokładnie model 23LM-C063U( dlaczego taki?akurat taki mam na stanie).
    Pod ten silnik został przeprojektowany przeznaczony w orginalnej konstrukcji pod Nema13 uchwyt.

Napęd tej osi to pasek GT2 o szerokości 6mm, zresztą podobnie jak na osi Y
    Oś Y będzie napędzana silnikiem typu Nema17, zewzględu na minimalizacje wagi.

Tego samego typu dwa silniki , po jednym na stronę,napędzać będą oś Z.W tym przypadku nic mocnego bo posuwy na tej osi i tak nie są zbyt szybkie.Napęd tutaj będzie przekazywany poprzez dwie śruby fi6.

Zastanawiam się tylko nad zrównoważeniem ciężaru obu stron osi Y, gdyż lewa strona, ta po której znajduje się silnik napędowy będzie wyraźnie cieższa.

Na początku jako sterowania zamierzałem użyć LinuxCNC wraz z płytką interfejsem dla 5 silników krokowych, oraz dodadkową płytką sterującą grzałkami, która miała być oparta na Arduino UNO.

Sterowniki to miała być konstrukcja oparta na projekcie:

http://www.cuteminds.com/index.php/en/tb6560ahq

Jednak że po spaleniu trzech układów TB( a może nie spaleniu, tylko ma umiejętnośc wykonania tych układów jest kiepska i poprostu nie działają), postanowiłem całkowicie pujśc na łatwizne

Jak sterowanie zostanie użyty kompletny zestaw RAMPS 1.4
    Poprzez Arduino MEGA, zapewni on sterowanie wszystkimi komponentami(silniki, grzałki, czujniki temperatury, krańcówki, wyświetlacz, czytnik kart SD)
    Istnieje równierz możliwośc druku niezależnie od komputera za pomocą kart SD
    Itu o dziwo jakość wydruku z kart jest lepsza niż bezpośrednio z komputera gdyż nie ma takiego czasu propagacji jak między układem komputer-arduino-drukarka

Oto strona projektu:

http://reprap.org/wiki/RAMPS_1.4

Problem tylko w tym że małżonka chwilowo wstrzymała moje wydatki, więc trzeba czekać do końca miesiąca na zakup

Jako extruder( nie wiem jak to przetłumaczyć ale chyba najlepiej będzie "wytłocznik") będzie zastosowana sprawdzona konstrukcja Wade's Extruder

http://reprap.org/wiki/Wade's_Geared_Extruder

Poniżej załączam zdjęcia ukończonej mechanicznej części ,bez śrub napędowych

Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium

Zapraszam do komentowania i podpowiadania jakiś sugestii.
    Wraz z rozwojem projektu będe zamieszczał kolejne etapy i opisywykonanych prac.
    Generalnie termin wykonania to koniec września

Fajne!
  • Fibaro
  • #2 05 Sie 2013 00:26
    polarczn
    Poziom 16  

Jakim tworzywem zasilana jest ta drukarka?

• #3 05 Sie 2013 00:27
    maxipug
    Poziom 12  

Będzie zasilana standartowo PLA oraz ABS

• Fibaro
  • #4 29 Sie 2013 15:06
    elektryku5
    Poziom 37  

Ile kosztowałaby budowa takiego sprzętu w najtańszej wersji z alu?

• Fibaro
  • #5 29 Sie 2013 18:18
    maxipug
    Poziom 12  

W moim przypadku najdroższa jest elektronika, co do ceny ramy to wiem że te same tylko że wykonane ze sklejki są sprzedawane po około 120 funtów

• #6 29 Sie 2013 19:21
    elektryku5
    Poziom 37  

A jak to właśnie jest z cenami elektroniki? Konstrukcję myślę, że dałoby się wyciąć na CNC (MDF?), a sterowniki jakieś bym wykombinował w wersji DIY.

Tak bym tylko ogólnie chciał wiedzieć, bo znajomy się nad takim czymś zastanawiał, a zabawa może być ciekawa.

Na co zwrócić uwagę przy doborze silników? (Podejrzewam, że najistotniejszy będzie moment obrotowy.)

• #7 29 Sie 2013 19:26
    maxipug
    Poziom 12  

Dobór silników zależy od użytej elektroniki.
    W moim przypadku będzie to RAMPS 1.4( aktualna cena zależnie od źródła to do 75 do 150) funtów.
    Silniki to kwestai od 60 do 120 funtów za zestaw 5
    Podgrzewany stół to kolejne 30
    Głowica grzejna cena od 30 do 60
    Do tego okablowanie,
    Ceny podaje w funtach gdyż niestety nie orientuje sie zupełnie w obecnych polskich realiach.
    Podejrzewam że na znanym portalu aukcyjnym można dostać taniej.

Update.
    Dziś do drukarki zagościły śruby prowadzące.
    Jutro jest ponownie rozbierana i przygotowywana do malowania.
    Cały czas jestem na etapie poszukiwania silników jak najmniejszym kosztem, chyba czas udać się na jakiś elektro-złom i rozebrać parę kserokopiarek

14.09.2013
    Dziś definitywnie zakończyłem część mechaniczną.
    Dołożone śruby prowadzące oraz malowanie.

Niestety brak czasu nie pozwala na intensywne prace
    Poniżej zdjęcia z tego etapu:
    Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium

23.10.2013

UPDATE

Na osie X,Y zagościły silniki oraz paski GT2
    Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium Drukarka 3d RepRap Graber i3 aluminium

• #8 10 Sty 2014 11:25
    thezoo
    Poziom 2  

Witam,
    Chcę kupić elektronikę z napędami z RepRap i zrobić sam nową sztywniejszą konstrukcję drukarki 3D. Podobnie jak Wasze powyższe konstrukcje.
    Ale jak porozumieć się ze sterownikiem ? to znaczy przez USB z PC, jaki program mi się skomunikuje z drukarką, gdzie ustawić nowe skoki śrub ?
    dopiero zaczynam, szukam materiałów.

Elektronika do RepRap jest oparta od Arduino Mega2560, jest tam wyświetlacz i gniazdo USB chyba do komunikacji z PC.

Głównie chodzi mi gdzie ustawić SKOK, jeśli sam zamontuje inne koła zębate i paski.

nie wiem jak to ruszyć, proszę o pomoc
    pozdrawiam, dziękuję
    Dariusz

• #9 10 Sty 2014 11:33
    maxipug
    Poziom 12  

Wszystko ustawiasz w firmware. Najpopularniejszy to Marlin.c Co do sztywności ramy, to należy pamiętać też o wadze, by nie była zbyt duża.
    Dysykowana elektronika daje max 2A na silnik.
    Najwięcej info uzyskasz na Wiki RepRap oraz polskim forum mojreprap.

• #10 10 Sty 2014 12:41
    thezoo
    Poziom 2  

Dzięki serdeczne za pomoc.
    Czyli jak zakupie taki zestaw na dx to podpinam do PC i łączę się z Marlinem i ustawiam kroki.
    Co do ciężaru to dlaczego nie może być zbyt ciężka? To znaczy szkielet będzie sztywny z Alu, ale same napędy osi nie będą miały dużych obciążeń. Silniki 2A wystarczą. Chcę osie zrobić na szynach i prowadnicach Hiwin. Podobnie jak we frezarkach.

W zestawie Atudino 2560 na stronie DX jest dołączany wyświetlacz. Rozumiem, że on tylko służy do wyświetlania g-kodu?

Załączyłbym link, ale mi nie wolno jeszcze:-(
    Dzięki. Pozdrawiam.

• #11 10 Sty 2014 16:19
    maxipug
    Poziom 12  

Marlina należy wyedytować pod konkretną elektronike w Arduino IDE abpotem wgarać do wybranej elektroniki.Wyświetlacz jest jako opcja i pozwala on na druk bez udziału komputera

• #12 10 Sty 2014 20:44
    thezoo
    Poziom 2  

Troszkę to skomplikowanie zabrzmiało żeby wyedytować pod Marlinem elektronikę pod dany Arudino.

Ten zestaw z DX.com to jest zestaw Arduino Mega2560. Czyli jak juz połączę się z Marlinem to muszę ustawić Mega2560 aby się skomunikować ?

A wyświetlacz jest opcją przy druku przy udziale karty SD, trzeba tam wgrać STL.
    wyświetlacz nie jest mi potrzebny, chce kupić wersję PC i na karte SD, bo wyczytałem że z SD drukuje bez opóźnień.

Dziękuję, że ktoś ma czasem cierpliwość wytłumaczyć młodszemu.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME