Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Seat Cordoba 1.6 AKL, 2000r] Spadają obroty dmuchawy na klimie

b3ck 01 Aug 2013 22:01 2955 3
 • #1
  b3ck
  Level 19  
  Witam,
  Mam następujący problem z klimatyzacją manualną w moim Seacie. Dodam od razu, że samochód jest w rodzinie od nowości, więc znam jego przeszłość bardzo dobrze i jest bezwypadkowy. Klimatyzacja została dołożona po ok 2 latach od zakupu i pracowała bez zarzutu przez jakieś 10 lat. Problemy zaczęły się jakieś 3 lata temu, ale w doprowadziły mnie skutecznie do szalu :).

  Poniższa sytuacja ma miejsce wyłącznie przy włączonej klimatyzacji.
  Zdarza się czasami dosyć często, czasami raz na kilka dni, ale regułą jest raz na kilkadziesiąt minut, że obroty dmuchawy nie ważne są (1,2,3,4,5,6) spadają na wartość 1 i nie można ich wówczas zwiększyć, aż do momentu kiedy powrócą samoczynnie na wcześniejszą prędkość (to "zmniejszenie" trwa różnie od 1 sek do kilku minut).
  Podczas "zawieszenia" dmuchawy panel nie reaguje na zwiększenie prędkości dmuchawy, ale po odwieszeniu ją zmieni. Wygląda to tak jakby zapamiętywał, że został naciśnięty przycisk zmiany prędkości dmuchawy.  "Zawieszenie" dmuchawy można zresetować wcześniej tylko gasząc i zapalając ponownie samochód i wówczas miga zarys samochodu na wyświetlaczu przez kilka sekund.

  [Seat Cordoba 1.6 AKL, 2000r] Spadają obroty dmuchawy na klimie
  /zdjęcie zaczerpnięte stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1525906.html/

  Wie ktoś może co to może być? Byłem z tym już u kilku elektryków i firm serwisujących klimatyzacje, ale nikt nie spotkał się z takim przypadkiem.

  Dzięki za pomysły.
  Rafał
 • #2
  marek29
  Level 14  
  Podłącz Vag-a i sprawdź obciążenie alternatora i napięcie zasilania w module Klimatyzacji.
  Niestety moment obrotowy silnika PB na wolnych obrotach nie jest rewelacyjny i często się zdarza że przy wytartych pierścieniach na wirniku alternatora ładowanie spada i to może być powodem złej pracy wentylatora nadmuchu.
 • #3
  jacek074
  Level 28  
  Najlepiej podmienić panel sterujący.
 • #4
  b3ck
  Level 19  
  Wymieniony czujnik wysokiego cisnienia od klimatyzacji i po temacie.