Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Waga pod lodówki sklepowe

01 Sie 2013 22:46 1677 4
  • Poziom 11  
    Witam,

dostałem za zadanie zrobienie elektroniki -a właściwie to całej koncepcji- wagi która ma ważyć lodówki sklepowe z napojami. Chciałbym się poradzić doświadczonych kolegów zarówno o sprawy elektroniczne jak i mechaniczne.

Otóż poczytałem nieco teorii o pomiarach tensometrycznych i doszedłem do wniosku, że to jest do zrobienia. Początkowo miałem w zamiarze użycie czterech belek tensometrycznych i wykonanie pełnego mostka tensometrycznego. Belki te miałyby pełnić niejako "nogi" stelaża wagi, ale nie do końca gdyż mając na uwadze wrażliwość tensometrów miało to wyglądać tak, że na zwykłych stalowych nogach położona została by stalowa płyta na której były by umieszczone belki, a na tych belkach kolejna płyta i w końcu na samej górze lodówka. Poczytałem jeszcze trochę o tensometrach i wywnioskowałem, że do mniej dokładnych pomiarów w celu uniknięcia jednak nieliniowości można zastosować mostek z dwoma tensometrami. Dla mnie to lepiej gdyż zaoszczędziłbym kilkaset złotych kosztem dokładności, która w gruncie rzeczy nie jest za bardzo ważna- tzn powiedzmy, że błąd rzędu 1kg nie robi problemu. Jak jednak rozwiązać to mechanicznie aby dwie belki utrzymywały ciężar całej lodówki? Zastanawiam się gdyż o ile się nie mylę przy chińskich wagach łazienkowych tensometry nie są umieszczone we wszystkich nogach. Ale jednak tam są zapadki które korygują całość ciężaru. Jak to wykonać przy belkach? Firma ma dostęp do różnego rodzaju frezarek itd ale chodzi mi na razie o samą koncepcję.

Inna kwestia.. przeczytałem gdzieś na elektrodzie, że tensometry nie nadają się do ciągłych pomiarów. Czy ktoś może rozwiać moje wątpliwości? Chciałbym czytać napięcie różnicowe z jakiegoś dobrej klasy wzmacniacza poprzez port ADC jakiegoś 8-bitowca. Czy to ma prawo bytu?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i ewentualną krytykę.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    psicho napisał:
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie ....

Zadajesz pytania w sposób tak ogólny, że w zasadzie każda odpowiedź będzie dobra.
    Proponuję najpierw stworzyć założenia. Musisz ściśle określić warunki pracy urządzenia i wymagane dokładności pomiaru. W tej chwili wiadomo jedynie, że chcesz ważyć jakąś bliżej nieokreśloną lodówkę w długim ale niekreślonym czasie, w nieznanym zakresie temperatur itd.
  • Poziom 11  
    Witam,

a więc tak. Lodówka sklepowa z napojami (piwo, napoje gazowane) znajdująca się w różnego rodzaju sieciówkach. Temperatura otoczenia około 23 stopnie (?) wahająca się o kilka stopni względem dnia. Dokładność pomiaru to np. 1-3 kg. Czas działania to nawet kilka lat (czyli powiedzmy kilka lat bez ruchu), ale pojedyncze pomiary mają być wykonywane co np 1 minutę.

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Obawiam się, że dokładność musi być większa, lepsza niż 0.2kg - tak by różnica jednej puszki była wykrywana.
    Podaj jeszcze ile waży taka pełna lodówka - bo do tego trzeba odnieść tą dokładność.
  • Poziom 11  
    Waga pustych lodówek sklepowych (a dokładnie z nazwy "witryn chłodniczych") wynosi w granicach 80-90 kg. Oczywiście waga nie ma być pod jeden rodzaj lodówek ale wydaje mi się, że różnica 10 kg nie będzie stanowić problemu (?). Póki co ja mam przedstawić koncepcję co do kosztów wykonania i dokładności. Jeśli jest możliwość to -wiadomo- im większa dokładność tym lepiej, ale niekoniecznie jest to wielkim priorytetem. Myślę, że 1 kg to już będzie naprawdę dobrze.

Aha, a co do pełnej lodówki to myślę, że nie osiągnie ona więcej jak 300~350 kg. Np. 5 półek -na każdej 50 puszek piwa- to jest około 125 kg + 80~90 kg pustej lodówki. 100 puszek piwa na każdej półce to analogicznie 250kg + 80~90kg pustej lodówki.