Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVR - Podłączenie audio dekodera do atmega328

02 Sie 2013 00:25 2160 10
 • Poziom 10  
  Witam.

  Na wstępie proszę o wyrozumiałość, ponieważ elektronikę traktuję jako moje hobby, a nie jest to dziedzina w której pracuję czy uczyłem się, prosto, robię to z przyjemności.
  Chciałbym prosić o radę nad projektem nad którym teraz pracuję, a więc do rzeczy.
  Kupiłem sobie na e-bay taki mały dekoder (5V/12V MP3 audio decoder) do którego można przyłączyć kartę sd, usb, jest radio FM i wejście Aux, sygnał MP3. Wyposażony jest on w mały wyświetlacz LED. Mam go zamontowany w moim samochodzie. Pracuje bez problemu.

  Co zamierzam zrobić .
  Chciałbym wylutować z niego ten mały wyświetlacz LED (zlikwidować go), a sygnały z tego wyświetlacza doprowadzić do mikrokontrolera (IC) Atmega328, a następnie przetworzyć je i wysłać je do drugiego IC po szynie I2C, a tam wyświetlić je na wyświetlaczu graficznym.
  Dlaczego 2 IC? Ponieważ do tego projektu będą podłączone inne moduły i potrzebuję więcej pinów, a takowe IC's posiadam.
  Wyświetlacz Led posiada 12 pinów w tym 7 pinów danych i 5 pinów (4 piny to anody, cyfr a 1 pin to anoda dla znaczków play, pause, sd, usb, FM, MP3. Audio dekoder jest oparty o procesor (CECL08D) do którego po moich usilnych staraniach nie udało mi się znaleźć datesheet tylko schematy pdf.
  A tu jest link do tych schematów:
  http://www.chipkingdom.com/en/pic.asp .

  Do Admina – jeśli nie wolno zamieszczać takich linków to proszę o usunięcie. Tam są schematy układu CECL08D, które będą pomocne kolegom w zrozumieniu mojego problem. Nie jest to żadna promocja firmy, czy coś tam innego.

  Wracając do tematu. Moje pytanie brzmi, czy podłączając układ CECL08D poprzez invertery 74hc14 z atmega328 będzie to prawidłowe połączenie i czy to nie będzie ze szkodą dla tych układów (myślę o Atmega328 i CECL08D - uszkodzenie tych układów) proszę zwrócić uwagę na napięcia tych układów.
  Atmega 328 – 5V, a CECL08D – 3,3V. Czy przy różnicy w tych napięciach procesorów można je w ten sposób połączyć?
  Proszę o wyrozumiałość i nie śmiać się ze mnie, jeśli coś nie do końca napisałem dobrze, czy rozumiem źle.
  Dziękuję za pomoc.
 • Poziom 39  
  Astrakr napisał:
  proszę zwrócić uwagę na napięcia tych układów.
  Atmega 328 – 5V, a CECL08D – 3,3V. Czy przy różnicy w tych napięciach procesorów można je w ten sposób połączyć?
  Z tego co widzę, Atmega 328 może być zasilana od 1.8V do 5.5V.
  Źródło:
  http://www.atmel.com/devices/ATMEGA328.aspx
  http://www.atmel.com/devices/ATMEGA328P.aspx
  Możesz więc pominąć bufory i zasilać układ z jednego źródła.

  Należy tylko pamiętać, że przy napięciach poniżej 3,3V raczej nie osiągniesz maksymalnej prędkości taktowania.
  Standardowo przy zasilaniu 3,3V - częstotliwość do (realnie) 8-12 MHz (dokumentacja mówi o 8MHz).
  Zasilając układ napięciem 5V (tutaj już trzeba wstawić bufory) - możesz dojść nawet powyżej 20 MHz (dokumentacja mówi o 20MHz).
  Ja taktuję nieco inną (gorszą i starszą) Atmegę 32L częstotliwością 11,059200MHz przy zasilaniu 3,3V - i chodzi stabilnie.
 • Poziom 10  
  Witam i dziękuję za odpowiedź.
  Audio decoder który posiadam i o którym pisałem posiada już wbudowany na płytce stabilizator a pod niego nie chcę się podpinać. Pozostaje układ z buforami.
  Wszystko będzie w smd tak że dużo miejsca to nie zajmie. Dziękuję za linki i odpowiedź.
  Pozdrawiam.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Napisz co dokładnie chcesz uzyskać. Bo jak rozumiem ten cały układ, który masz potrzebujesz tylko ze względu na ten dekoder audio? Ja bym ci polecał zakup chipa z serii VS, np. VS1003B, to kompletny dekoder mp3 i nie tylko, do którego dostępna jest pełna dokumentacja i przykłady na AVR. Przy zmianach, które chcesz zrobić prościej zbudować urządzenie od podstaw niż poprawiać istniejące. Ten wyświetlacz to na pewno LED, a nie LCD?
  Tak czy siak, byłoby to uciążliwe, bo musisz zrobić dekoder multipleksera LED, przesyłać to po I2C, potem kombinować jak przesłane dane zmienić na dane do sterowania graficznym LCD. IMHO bez sensu. Lepiej dobrać odpowiedni procek, z odpowiednią liczbą wyprowadzeń, dodać gniazdo SD, co jest proste i dekoder mp3 (wsponiany chip z rodziny VS10xx) i masz gotowy układ. Dekoder mp3 oparty na VS można kupić za kilkanaście złotych na znanym portalu aukcyjnym jako gotowy minimoduł z wbudowanym wzmacniaczem i gniazdami jack.
 • Poziom 39  
  Uzupełnię wypowiedź kolegi TMF:
  Gdy chcesz dodatkowo radio - zainteresuj się dodatkowo chipem Philips'a o nazwie TEA5767.
 • Poziom 10  
  Witam
  Oczywiście wyświetlacz led tak jak opisałem powyżej.

  Opiszę pokrótce co zamierzam zrobić. Mam w autku zamontowany audio decoder o którym pisałem powyżej + wzmacniacz 4 x 40W . Wszystko to jest umieszczone w obudowie z radia samochodowego Audi.. radio kupiłem bardzo tanio ponieważ było zepsute a naprawa nie wchodziła w rachubę. Cały ten zestaw czyli decoder + wzmacniacz pracują b.dobrze a sygnał jest naprawdę dobry nawet przy pełnym wysterowaniu.
  W chwili obecnej na ukończeniu mam projekt komputerka samochodowego w którym dane wyświetlane są na wyświetlaczu graficznym więc wpadł mi do głowy pomysł dlaczego by nie można wyświetlić danych z codera audio a wszystko umieścić na jednej płytce
  Oczywiście decoder multipleksowania realizowała by mi atmega328 ( tak jest w moich założeniach) Nie przeczę może to jest i zły pomysł z tym wyświetlaniem ale przecież tak się rodzą projekty od złego do dobrego. Taki jest mój cel na dzień dzisiejszy.
  Wszystkie uwagi od was analizuję i dziękuję za odzew na moje pytanie.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  To ja też uzupełnię wypowiedż kolegi :) Gotowe moduły radiowe do sterowania przez I2C też można tanio kupić :)

  Dodano po 5 [minuty]:

  Owszem, ale masz dwa MCU, plątaninę kabli i dziwaczne rozwiązanie, w dodatku wcale nie takie pewne, że zadziała. A tak masz jedno MCU, wszystko zintegrowane w twoim komputerze pokładowym, wyjście na SD z którego odtwarza i proste do oprogramowania. Dekodowanie multipleksowania LEDów będzie wymagało kawałka reverse engineering, przydałby się dostęp do oscyloskopu, żeby sprawdzić przebiegi.
  Można tez iść troszkę dalej w ramach przebudowy - kupić procka z USB-host, chociażby uproszczonym i zaimplementować klasę mass storage, żeby sobie te mp3 z pena odtwarzać. Ale powiedzmy to już nieco wyższa szkoła jazdy.
 • Poziom 10  
  tmf - no nie rozśmieszaj mnie chyba nie sądzisz że jestem aż tak dobry w te klocki hhha...
  Wracając do tematu to przepatrzyłem dataeheets tych układów co proponujecie i stwierdziłem żeby to ogarnąć a potem zaprogramować to trzeba trochę czasu nigdy czegoś takiego nie robiłem a przecież żeby cokolwiek zrobić to trzeba znać zasade jak dany układ pracuje , prawda? Natomiast przerysowałem schemat inaczej, zrezygnowałem z atmega328 a wyjścia led przez invertery podałem na atmega644 i dodałem pcf8574 na I2C . Prawdopodobnie to rozwiązanie ci się też nie spodoba ale spróbuję co z tego wyniknie..
 • Poziom 10  
  Nie wiem czy mi się uda ale spróbuję . A jak można wkleić pliki pdf ? czy potrzeba mieć więcej punktów żeby to zrobić ? bo jak widzę w opcji "Dodaj obrazek" nie można wkleić pliku pdf.
 • Poziom 32  
  Astrakr napisał:
  Nie wiem czy mi się uda ale spróbuję . A jak można wkleić pliki pdf ? czy potrzeba mieć więcej punktów żeby to zrobić ? bo jak widzę w opcji "Dodaj obrazek" nie można wkleić pliku pdf.


  Print Screen na otwartym PDF, wkleić do painta, wyciąć interesującą część, zapisać. ;)