Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Technics SA-GX505 - Nie załączają się wyjścia A i B

sebikk1 02 Aug 2013 13:05 8760 37
    sebikk1
    Level 11  
    Witam Specjalistów,

Jeszcze nie brałem się za ten problem, piszę bo chciałbym zasięgnąć wiedzy co może być przyczyną, chociaż mam podejrzenie że wiatrak jest uszkodzony.

Sprawa wygląda następująco, brak reakcji na wciskanie przycisków Speaker A oraz B, po włączeniu amplitunera słychać że załączają się przekaźniki, pozostałe funckcje działają, oprócz sekcji equalizera.

Jeśli będzie potrzebny schemat to go wrzucę.

Za każda podpowiedź bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam
    S.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    egon42
    Level 37  
    sebikk1 wrote:
    łączeniu amplitunera słychać że załączają się przekaźniki
    Które przekaźniki często jest ich kilka i włącza się główny włączający główne trafo a po kilku sekundach włączyć się powinny przekaźniki od kolumn jak te się nie włączają to trzeba sprawdzić napięcia na końcówkach mocy.
    sebikk1
    Level 11  
    Wydawało mie się że przekaźnik powinien się załączyć jak włączam sekcję A lub B głośników.
    jersey69
    Level 34  
    Selektor zestawów A/B jest za przekaźnikiem i nie ma żadnego wpływu na jego pracę . Zrób pomiary bezpośrednio na SVI , jak radzi Kolega .
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    sebikk1
    Level 11  
    Ok, pomierzę.
    Jeszcze mam pytanie odnośnie SVI, jaka jest różnica pomiędzy końcowymi oznaczeniami a, c, d?

[color=red]
    sebikk1
    Level 11  
    Przekaźnik od SVI się załącza, poprawiłem kilka zimnych lutów i amplituner na wejściu słuchawkowym zaczął trochę przebijać dźwiękiem na prawy kanał, ale regulacja głośności nic nie zmieniała. Znalazłem też spalony rezystor R772, oraz tranzystor q704. Wylutowałem uszkodzone podzespoły, a że nie miałem tranzystora to wlutowałem tylko rezystor i uruchomiłem amplituner i po włączeniu podświetlił się cały wyświetlacz i zaczął palić się kolejny rezystor, ale nie zauważyłem który bo wyłączyłem go. Nie wiem czy wlutowanie tranzystora q704 coś pomoże czy dalej szukać uszkodzonych podzespołów?
    wkj
    Level 36  
    sebikk1 wrote:
    Przekaźnik od SVI się załącza, poprawiłem kilka zimnych lutów i amplituner na wejściu słuchawkowym zaczął trochę przebijać dźwiękiem na prawy kanał, ale regulacja głośności nic nie zmieniała.
    Zacznij od wyczyszczenia styków roboczych tego przekaźnika. Uszkodzone elementy znajdują się w zasilaczu i niestety dla poprawnego działania całego urządzenia muszą być wszystkie wmontowane.

ps załączam manual 505ki może się przyda.
    sebikk1
    Level 11  
    Jeszcze jeden tranzystor jest uszkodzony, zwarty q703. Przejrzałem pozostałe i jak narazie nie trafiłem na uszkodzone. Po podłączeniu spalił się też rezystor r1001. Zamówię nowe tranzystory i wlutuję, zobaczę czy wystartuje czy coś jeszczy jest uszkodzone.
    wkj
    Level 36  
    sebikk1 wrote:
    Jeszcze jeden tranzystor jest uszkodzony, zwarty q703. Przejrzałem pozostałe i jak narazie nie trafiłem na uszkodzone. Po podłączeniu spalił się też rezystor r1001. Zamówię nowe tranzystory i wlutuję, zobaczę czy wystartuje czy coś jeszczy jest uszkodzone.

Kolejny tranzystor w zasilaczu, trochę nieporadnie mylisz, usuwasz skutki a nie przyczynę. Przyczyną że palą się tranzystory w zasilaczu może być jakieś zwarcie na odbiornikach tego zasilacza, sprawdź wiec czy nie ma czasami jakiegoś zwarcia do masy na wyjściu z zasilacza wszystkich napięć.
    sebikk1
    Level 11  
    Wszystkie napięcia posprawdzałem, są w normie, dodatkowo sprawdziłem diody, kondensatory i pozostałe tranzystory. Wydaje mi się że spalony q703 był przyczyną spalenia rezystora r1001. W razie czego zamówiłem podwójnie tranzystory to jak padną to dalej będę szukał.
    sebikk1
    Level 11  
    Po wlutowaniu nowych Q703 oraz Q704 są już dostępne wszystkie funkcje na panelu przednim. Obecnie walczę z następującym problemem, a mianowicie podłączając dźwięk pod np. CD to gra tylko prawy kanał, a lewy buczy i w dalszym ciągu nie ma regulacji głośności, a jak przełączę na inne źródło to słychać dźwięk z CD. Czy to buczenie może być spowodowane uszkodzonym kondensatorem w zasilaczu?

Dodano po 46 [minuty]:

Aha i po włączeniu wyjścia A lub B lub obydwu załącza się wentylator, a na wyjściu A na lewym plusie jest napięcie -20v.
    wkj
    Level 36  
    Gdzie to -20V na wyjściu? Jeżeli tak to obawiam się że coś nie tak z końcówką mocy SVI.
    sebikk1
    Level 11  
    No właśnie nie jestem pewien, ponieważ odłączyłem sygnał lewego kanału i buczenie ustało na słuchawkach. Prawy kanał gra ok, ale jak podłączę lewy to ponownie lewy buczy a w prawym też brakuje dynamiki. Spróbuję podłączyć te kanały odwrotnie, zobaczę co wtedy będzie, ale dopiero po weekendzie. Te -20 pojawia się na lewym kanale jak włączę A lub B i od razu załącza się wentylator. Podmienię najpierw kondensatory przy ic502 i zobaczę czy będzie różnica.

Dodano po 1 [minuty]:

-20 oczywiście na wyjściu na głośniki.
    wkj
    Level 36  
    sebikk1 wrote:
    Te -20 pojawia się na lewym kanale jak włączę A lub B i od razu załącza się wentylator. Podmienię najpierw kondensatory przy ic502 i zobaczę czy będzie różnica.

Kolego logicznym jest że po załączeniu gniazd wyjściowych A lub B pojawia się napięcie, bowiem to są isostaty. Napięcie najlepiej mierzyć na wspomnianym układzie SVI, na odpowiednich nóżkach.
    Skoro twierdzisz że znika owe -20V po odłączeniu preampa, to w nim musi być coś nie tak, pomierz na preampie napięcia zasilania i na poszczególnych stopniach wzmocnienia i regulacji barwy dźwięku.
    krakarak
    Level 40  
    Nim zaczniesz pruć IC502 wylutuj kondensatory C601 i C602. I ostrożnie, by nie zrobić zwarcia, pomierz napięcia na nogach SVI. Na wyjściach musi być zero, nie -20V. Będzie napięcie, układ uszkodzony. Jest zero, możesz poprzez kondensatory dać na jego wejście jakiś sygnał i posłuchać na głośnikach jednocześnie mierzyć napięcie na wyjściach SVI.
    Następnym razem gdy będziesz naprawiał stopień zasilacza w jakimkolwiek urządzeniu najpierw odłącz jego wyjścia od pozostałej części układu. I zawsze dokładnie posprawdzaj wszystkie jego elementy, bo szkoda pracy po próżnicy, gdy za każdym razem pali się jakiś element. Zabezpieczysz również układy zasilane tym zasilaczem przed nadmiernym, przypadkowym, napięciem które może jej uszkodzić.
    Dla ciebie teraz najważniejsze jest ustalenie sprawności SVI a następnie czystość i pewność styków przekaźników na drodze od SVI do głośników. Na schemacie widzisz, które to są. To, że przekaźnik klika, nie znaczy, że jego styki są idealne i nie ma pomiędzy nimi tlenków, które zwiększają rezystancję.
    Gdy tych 2 rzeczy będziesz pewien wtedy cofasz się ze sprawdzaniem do stopni sterujących końcówką mocy na SVI. Grzebanie teraz w sterowaniu nie ma żadnego sensu, gdy sprawność SVI nie została potwierdzona w 100%. A włączanie się wentylatora świadczy o uszkodzeniu w okolicach wzmacniacza i nim samym.
    sebikk1
    Level 11  
    Zanim się zabrałem za niego wylutowałem uszkodzone podzespoły, ale nie zauważyłem jeszcze jednego tranzystora i zaczeło dalej się palić. Z zasilaniem jest już wszsytko ok, tylko teraz muszę sprawdzić lewy kanał, czy jest to wina SVI czy coś w przedwzmacniaczu buczy.
    Przekaźnik przeczyściłem na samym początku, usunąłem zimne luty, a było ich sporo. Jak tylko będę miał chwilę przysiądę do amplitunera i postaram się znaleźć przyczynę, ale mam nadzieję że to nie SVI. Tak na marginesie to gdzie mogę znaleźć ten układ i w jakich pieniądzach?
    krakarak
    Level 40  
    W pieniądzach takich, że lepiej kup drugi wzmacniacz. Tym razem na tranzystorach.
    Sam SVI nie będzie "buczał", bo i jak ? Jak nie doprowadzisz sygnału na jego wejście ma być zero napięcia na wyjściu.
    sebikk1
    Level 11  
    Po sprawdzeniu okazało się ze na pinie 16 SVI pojawia się napięcie -3,5V, a na pinie 3 -5,5V.
    Czyli jednak SVI, przyjrzałem się dokładniej i zauważyłem że ktoś wcześniej sprawdzał SVI i chyba zrobił zwarcie z 3 i 4 pinu.
    Szukając kiedyś na forach svi natrafiłem na post w którym naprawiali taki svi, ale tam był odlutowany drucik od tranzystora.
    krakarak
    Level 40  
    Daj spokój z "naprawianiem" tej hybrydy.
    Musisz podjąć męską decyzję - zakup układu SVI lub sprzedaż tego amplitunera i kupno innego ( ja polecam na tranzystorach ). Innego wyjścia nie masz.
    A jak trafisz na lipną podróbkę SVI to popłyniesz dwa razy.
    sebikk1
    Level 11  
    Nie bardzo chcę go sprzedawać, bo chciałem mieć coś z korektorem.
    Jeszcze zobaczę jak jest z napięciami po wylutowaniu SVI, chyba nic nie tracę rozbierając hybrydę?
    sebikk1
    Level 11  
    Może i tak, ale ja nie naprawiam amplitunera dla zarobku tylko dla siebie.
    Jak tylko znajdę chwilę to się biorę za niego, a że nie mam za dużo czasu to wydaje się że siedzę przy nim bezustannie.
    wkj
    Level 36  
    Kolego, krakarak ma rację - prawdopodobieństwo uruchomienia SVI jest niskie. Rozbierałeś kiedyś takie układy? Uważam że z kupnem nowego też mogą być problemy, oby nie okazało się że też "poleci" nowy, bo usuwasz skutki a nie przyczyny.

ps. i nie chodzi tu o zarobek, tylko racjonalne myślenie
    sebikk1
    Level 11  
    Jak mogę usunąć coś czego nie ma, jak kolego pisałem że napięcia sprawdzone i są prawie katralogowe. Uszkodzone były tranzystory o których już pisałem. Ogólnie na jakimś forum zagranicznym czytałem że te amplitunery bardzo się grzeją, nawet widać że w okolicach większości tranzystorów na płycie są przegrzane.
    Raczej postaram się rozebrać, znalazłem rozebraną hybrydę chyba STK, więc nie ma się czego bać.

A jeżeli nie da się nic z tym zrobić to svi3206c nie kosztuje kosmicznych pieniędzy, więc 25$+4$ przeżyję.
    krakarak
    Level 40  
    Sprostowanie - znalazłeś zdjęcie rozebranej hybrydy. No i zawsze można ją przerobić wg tego patentu:

czyli wyprowadzić przewody do zewnętrznych tranzystorów mocy :D .
    Mają ludzie pomysły. Autor napisał, że wzmacniacz mu działa.
    sebikk1
    Level 11  
    No właśnie gdzieś to widziałem, ale nie bardzo mogłem to odnaleźć.
    A kolego orientujesz się jakie tranzystory zastosował autor tego posta i do jakiej hybrydy?
    sebikk1
    Level 11  
    No właśnie to znalazłem, z tego co wyczytałem to zastosowane są 2SA1302 i 2SC3281, tylko jak ocenić który w hybrydzie to PNP a do którego podłączyć NPN?

Dodano po 7 [minuty]:

Mam tranzystory mp1620 i mn2488, ale chyba one nie podejdą?

Dodano po 5 [minuty]:

Znalazłem jeszcze coś takiego.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1664629.html
    wkj
    Level 36  
    sebikk1 wrote:
    ... tylko jak ocenić który w hybrydzie to PNP a do którego podłączyć NPN?

Przedzwoń sobie miernikiem kolektory tranzystorów do których nóżek układu idą, potem sprawdź, która to połówka zasilania. Pomiary ciągłości najlepiej robić na odłączonych czyt. odciętych tranzystorach wyjściowych - jeżeli rzeczywiście są uszkodzone.