Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Audigy 4 pro - trzeszczący kanał

qubala92 02 Aug 2013 20:20 843 6
 • #1
  qubala92
  Level 2  
  Witam,
  Posiadam zestaw audigy 4 pro i głośniki creative gigaworks s750. Mój problem polega na tym, że od jakiegoś czasu zauważyłem trzeszczenie lewego, bocznego głośnika. Nie jest to wina głośników, bo gdy przepnę do innego gniazda jacka łączącego dany kanał z karty dźwiękowej do subwoofera, głośnik gra czysto, a inny zaczyna trzeszczeć. W takim razie wnioskuję, że wina leży po stronie karty dźwiękowej. Dlatego mam pytanie czy ktoś zajmuje się naprawą takiej karty i czy jest to w ogóle możliwe? Z góry dziękuje za odpowiedź.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  rtj71
  IT specialist
  Sprawdzałeś sterowniki? kartę w innym komputerze? Przeinstaluj sterowniki najpierw, usuń stare, wyczyść pozostałości i pobierz najnowszą dostępną wersję po czym zainstaluj.
 • #3
  safbot1st
  Level 43  
  Prosimy o umieszczenie próbki "trzeszczenia".
  qubala92 wrote:
  od jakiegoś czasu zauważyłem trzeszczenie lewego, bocznego głośnika. Nie jest to wina głośników, bo gdy przepnę do innego gniazda jacka łączącego dany kanał z karty dźwiękowej do subwoofera, głośnik gra czysto, a inny zaczyna trzeszczeć.

  Strasznie to zagmatwałeś. Czyli: niezależnie co podłączysz pod wyjście side zawsze trzeszczy w lewym? Np. na słuchawkach też?
 • #4
  qubala92
  Level 2  
  Tak, zawsze trzeszczy głośnik na kanale bocznym lewym i tylnym lewy zapomniałem dodać. Podpinałem tez inny zestaw głośników do karty i też trzeszczał lewy, boczny i tylny lewy. Wpinałem kartę do innego komputera, przeinstalowywałem sterowniki, zmieniałem kable od karty do subwoofera, od subwoofera do głośniczków zawsze to samo. Dźwięk jest bardzo zniekształcony, trudno wychwycić muzykę.
 • #5
  safbot1st
  Level 43  
  qubala92 wrote:
  Wpinałem kartę do innego komputera

  Ta informacja wystarczy, żeby wykluczyć problem software`owy.
  Proponuję dokładne oględziny karty.
  Jeśli masz miernik i wiesz jak sprawdzić można podejrzany element - konsensator, rezystor, tranzystor wylutować i przetestować/wymienić. Może ktoś na forum ma doświadczenie w naprawie takich kart. Z przykrością zostawiam kolegę z 2.1.
 • #6
  qubala92
  Level 2  
  Mógłbyś mi podpowiedzieć, jak szukać na forum kogoś kto mógłby znać się na elektronice i chciałby pogrzebać coś przy tej karcie, bo miernika niestety nie posiadam jak i na naprawie elektroniki się nie znam.
 • #7
  safbot1st
  Level 43  
  Cóż, jak pisałem - dokładne oględziny karty i będzie od czego zacząć - zobacz na elektrodzie hasło "spuchnięte kondensatory". Może wystarczy przelutować gniazdo minijack (zimny lut). Bez miernika nie ma od czego zacząć. Ile taka karta kosztuje w ogóle? Jeśli ~100zł za używaną to cena naprawy może u kogoś kto ewentualnie by się podjął przewyższyć zakup. Ja sam mam takich "cegieł" kilka płyt gł., kart. niby do naprawy, a nawet stary chińczyk nie wie jak...