Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel RX-4K + Integra32 - 'Wirtualny' (dodatkowy) przycisk/kanał

02 Sie 2013 22:56 1725 7
  • Poziom 9  
    Pytanie:
    Czy można rozróżnić (i jak) długie/ krótkie wciśnięcie klawisza pilota i wysterować różne wyjścia w zależności od czasu przytrzymania przycisku ?

Kontekst:
    Moduł radiowy RX-4K jest podpięty pod Integrę 32.
    Steruje elektrozaczepem furtki (kanał 1), bramą wjazdową (kanał 2), bramą garażową (kanał 3) i roletami (kanał 4).
    Chciałbym dołożyć zał/wył alarmu, ale brakuje przycisków/kanałów.

Funkcjonalnie pasowałoby mi sterować bramą garażową i wjazdową jednym przyciskiem:
    a) krótkie wciśnięcie steruje bramą wjazdową
    b) długie przytrzymanie steruje bramą garażową
  • Poziom 34  
    macut napisał:
    Czy można rozróżnić (i jak) długie/ krótkie wciśnięcie klawisza pilota i wysterować różne wyjścia w zależności od czasu przytrzymania przycisku ?

Można.
    W tym celu należy ustawić radiolinię w tryb pracy impulsowej, a wyjście kanału który będzie rozróżniany przez centralę, najprościej podłączyć pod dwa wejścia fizyczne o różnej czułości (np: 25 ms i 3000 ms)

Dodano po 2 [minuty]:

macut napisał:
    Funkcjonalnie pasowałoby mi sterować bramą garażową i wjazdową jednym przyciskiem:
    a) krótkie wciśnięcie steruje bramą wjazdową
    b) długie przytrzymanie steruje bramą garażową

Prostsza do realizacji będzie integracja furtki i bramy wjazdowej.

Dodano po 1 [minuty]:

...szczególnie jeśli bramy garażowa i wjazdowa sterowane są sekwencyjnie.
  • Poziom 9  
    myślałem podobnie, ale utknąłem tutaj: dwa wejścia o różnej czułości spowodują, że krótkie wciśnięcie wyzwoli jedno wejście (OK), ale długie przytrzymanie wyzwoli dwa wejścia (25 ms i 3000 ms - nie OK). nie wiem, w jaki sposób wyłączyć 25 ms w przypadku długiego przytrzymania.
  • Poziom 34  
    Oczywiście jest rozwiązanie problemu poprzez wykorzystanie funkcji logicznych wejść i wyjść.
    Chodzi o to aby rozpoznać że wejście 25 ms rozłączy sie przed upływem np: 1000 ms. I taki stan dopiero uruchomi właściwe wyjście sterujące z tego wejścia. Pomyśl - na pewno poradzisz.
  • Poziom 9  
    "wejście 25 ms rozłączy sie przed upływem np: 1000 ms" - chodzi o to, że nie umiem 'identyfikować' sekwencji stanów logicznych. a tutaj musiałbym wiedzieć, że wejście było TRUE i zmieniło wartość na FALSE w interwale 0 - 1000 ms. nie potrafię tego zrobić. rozumiem i potrafię stosować funkcje logiczne, ale są one dla mnie funkcją stanu, a nie funkcją czasu.
  • Poziom 34  
    No to konkretny przykład:
    Wejście 25 ms uruchamia przełącznik monostabilny t= 1 sek np: OUT31 oraz monitorowane jest wskaźnikiem gotowości np.OUT32;
    Otwieranie bramki to iloczyn OUT31*OUT32.

Bramka otwiera się tylko wtedy gdy wejście 25ms będzie aktywne w czasie poniżej 1 sek.

Rozjaśniłem?
  • Poziom 32  
    Takie długie przyciśnięcie przycisku na pilocie stosuję wtedy gdy klient ma 4-kanałowego pilota i jeden z przycisków jest-ma funkcję napadu .Aby się klientowi nie myliło i by nie zrobił-wywołał napadu przez przypadek stosuje czas (czułość wejścia ) na tyle długi by krótkie naciśnięcie (otwieranie bramy ,furtki itd0 nie spowodowało alarmu napadowego. To co piszą koledzy powyzej jest całkiem sensowne i będzie działać.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki koledzy za detale! posprawdzam w najbliższym czasie