Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Głębinowa - Grunfos czy coś innego?

Araktur 03 Sie 2013 17:36 4752 7
  • #1 03 Sie 2013 17:36
    Araktur
    Poziom 2  

Witam,

Bardzo proszę o pomoc fachowców w temacie - pompa głębinowa. Mam problem bo nie wiem jaką optymalną pompę wybrać.

Studnia o głębokości 50m, dopływ wody na 44 m. Planowane umieszczenie pompy na 49m. Średnica rury 110 mm.

Wszyscy polecają Grundfosa, ale jak wiadomo cena jest dość wysoka.

Czy jest coś godnego uwagi w konkurencyjnej cenie i w konkurencji do Grundfosa?

0 7
  • #3 03 Sie 2013 22:57
    zdenek_zdenek
    Poziom 19  

Aspa, nawet lepsza. Jeżeli pompa ma być dobra to musi kosztować. Omnigena to taka średnia półka. Z polskich tanich niezłe są też pompy firmy Malec

0
  • #4 03 Sie 2013 23:51
    Araktur
    Poziom 2  

Też mi się tak wydaje ze Omnigen to średniak. Zależy mi na dobrej pompie wykonawca studni polecał mi Grundfosa SQ 2-55, 40 jest za słaba bo wg producenta max zanurzenie 42m a to za mało bo na tej głębokości nie mam jeszcze źródła wody. Woda pojawiła się na 44 metrze. Podobno przypływ wody jest ok 500l na h czy to wystarczające aby zasilić dom z min. 4 osobami na pokładzie?

0
  • #5 04 Sie 2013 01:12
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Witam,
    Jest tylko jedna seria pomp omnigeny którą można uznać za średnią półkę i to dopiero po wyposażeniu jej w lepszy silnik. :D
    Chyba że ta "średnia" jest już aż tak nisko. :cry:
    500 litrów na godzinę to jakieś nieporozumienie. Dla takiej rodziny przyjmuje się około 4 razy więcej.
    Grundfos SQ to nie high-end ale naprawdę dobre pompy. Zupełnie nie rozumiem kto Ci doradził model 2-55 .... przy podanych parametrach to nieporozumienie.
    Bardzo dobre i nie tanie są japońskie Ebara 3TP3 .
    Alternatywą może być Subline z silnikiem Sumoto .

0
  • #6 04 Sie 2013 13:44
    Araktur
    Poziom 2  

Nie powiem namieszałeś mi w głowie Grzegorzu. W naszej sytuacji jest w tym problem ze mamy na działce 3 studnie wywiercone. Jedna 18m druga 24m i trzecia 50 metrów. Ostatnia była wiercona przez firmę która stwierdziła że 500l na "duży" dom jest wystarczające. Co prawda jak oni to określili szału nie ma ale wystarczy. Mówili, że mogę powiększyć otwór tzn. poszerzyć aby więcej wody się zbierało w studni, ale koszt był już ogromny powiększenia, więc zrezygnowaliśmy na korzyść jakiegoś większego zbiornika w kotłowni.

Ogólnie na działce jest ogromny deficyt w wodę. Tak jak wcześniej opisałem dopiero na 44 m wykryte zostało "konkretne" źródło które jest w stanie "zaspokoić" dom w wodę.

Przy Twoim stwierdzeniu ze to "nieporozumienie" no to troszkę się przestraszyłem. Większego wyboru niestety nie mamy, do wodociągu gminnego nie mamy możliwości, bo koszt podłączenia jest ogromny.

Jeżeli możesz mi zasugerować to który model byłby optymalny z Lini Grundfosa? Jeżeli chodzi o Ebara, skoro mówisz, że jest ok. podrzucę to swojemu wykonawcy i zobaczymy co on na to powie.

Jak możesz to rzucaj konkretnymi modelami tak najłatwiej jest mi znaleźć i poczytać.

Nie wiem czy będzie to jeszcze coś pomocnego, studnia mieści się jakieś 25 m od domu. Dom ma wysokości ok 8 m wysokości do szczytu.

Ebara kosztuje ok. 2500zł. 100 czy 200 złotych w tą czy tamtą nie ma znaczenia. Przy takiej kwocie to już nie patrzę na pieniądze. Pompa ma być dobra i ma spełniać swoje funkcje. Z takiego założenia wychodzimy. I nie chcemy popełniać błędów dlatego tutaj piszę i dopytuje się znawców w temacie.

Troszkę rozbudowałem temat, ale powiedzcie mi czy wielkim błędem jest umieszczenie wszystkich urządzeń pomp zbiorników na wodę i podłączenie solarów plus piec na opał stały w jednym pomieszczeniu?

Dodano po 18 [minuty]:

Małe sprostowanie co do ceny.

Pompy głębinowe Ebara 3TP3 8 - cene do uzgodnienia (sugestia Grzegorza) czyli pewnie ok 3000
    Pompy głębinowe Ebara 3TP3 5 - inny model - 2500 zł

0
  • #7 04 Sie 2013 15:26
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Witam,
    Nie wiem kto i na jakiej podstawie postawił tezę że 500L/h jest wystarczające dla takiej rodziny więc nie będę polemizował z tą herezją.
    Niestety jestem obecnie akurat z tej branży więc odnośnie doboru pompy nie za bardzo pomogę. Przyczyna jest prozaiczna :
    Na rynku jest kilkunastu różnych producentów i multum sprzedawców.
    A) Jeśli robię projekt jako projektant odpłatnie to zarabiam na projekcie wtedy nie interesuje mnie czy zarobię na sprzedaży danego urządzenia czy też nie.
    B) Jeśli "dobieram pompę za free" to w ramach pracy patrzę które urządzenie:
    1) mniej więcej spełnia kryteria instalacji ;
    2) mam na stanie ;
    3) mam dużą marżę i mogę klientowi dać konkurencyjną cenę .
    Tu "koszt projektu" zawiera się w marży produktu.

Drugiego sposobu nie lubię ale "konkurencja" albo swoją wiedzę ceni free (nie spotkałem się z tym) albo ...... ma brak wiedzy (czym się nawet publicznie chwali :D ) i tak samo sprzedaje to co ma.

Oczywiście można dokładnie zaprojektować instalację aby spełniała wymagania przy tak minimalnym wydatku wody ale potrzebne są dane SLW i DLW .
    Można oczywiście zaprojektować bez drugiej danej ale to podwyższy koszt instalacji.

PS
    Ta branża to odłam instalatorów .... na elektrodzie jest wątek "radosna twórczość" gdzie widać gołym okiem jak "błyszczą" wiedzą "fachowcy" z branży.

0
  • #8 05 Sie 2013 22:46
    Araktur
    Poziom 2  

A co myślicie o takim czymś? Wilo sub TWU 4-0414 380V

0