Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica przeciwsobna dwutransformatorowa.

prazol 03 Sie 2013 18:21 8949 59
  • #1 03 Sie 2013 18:21
    prazol
    Poziom 22  

Próbuję naprawić przetwornice od oscyloskopu PM3212, już jakiś czas i efekty są marne. Jest to przetwornica jak w temacie, w której brak jest transformatorów, w takim stanie trafił oscyloskop do mnie. Transformator T202 był wykonany na rdzeniu E-42/20/15 z ferrytu 3E1, nie wiem jaka była AL i inne parametry. Te informacje otrzymałem od piotrgryko,wraz z dokumentacją uzwojeń. Nawinąłem T202 według tej dokumentacji na rdzeniu o zbliżonych wymiarach, z monitora, jakiś ETD,szczelinę zeszlifowałem, nawijałem też na rdzeniu z ATX-a, efekty takie same. Transformator T201, był wykonany na rdzeniu kubkowym 14/8, został po nim tylko ekran, taka okrągła blaszka, mam taki rdzeń F1001-14/8 AL1600 i na nim próbuję uruchomić przetwornicę. Do obliczeń używam wzorów z książki "Zasilanie Urządzeń Elektronicznych", autor mag. inż. A. Borkowski 1990r. Transformatory obliczam na napięcie T201-30V ,T202-29V, 17Khz .Przetwornica nie chce się włączyć, a jak zaskoczy to pracuje nie prawidłowo, nie można regulować napięcia R204, obciążam żarówkami 5W 14V, może po prostu nie da się odtworzyć transformatorów za mało danych i trzeba obliczyć przetwornicę od podstaw, nie wiem jak to zrobić. Proszę o pomoc w obliczeniu transformatorów, uruchomieniu przetwornicy.

• Pomocny post
    #2 04 Sie 2013 00:06
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Dobór T201 będzie dosyć krytyczny bo to jego parametry włącznie z indukcją nasycenia decydują o częstotliwości pracy przetwornicy, z literatury pamiętam zalecenie aby był on z materiału o prostokątnej pętli histerezy.

W T202 muszą się zgodzić przekładnie i żeby indukcyjność główna nie była za mała.

• #3 04 Sie 2013 08:41
    prazol
    Poziom 22  

Dziękuję za odpowiedź.
    Nie jestem w tej indukcji mocny, ale wydaje mi się, że każdy ferryt ma prostokątną pętlę histerezę. Za mała, czyli chodzi o to żeby indukcyjność T202 była zbliżona do T201 tak. Transformator T202 nawijam bifilarnie żeby obliczyć indukcję muszę je dodać, tak. Masz jakieś wzory do obliczania takiej przetwornicy, używam tych z książki, może są jakieś błędne i dlatego mi to nie działa, dla porównania.

• #4 04 Sie 2013 10:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

w katalogu Ferroxcube'a najbardziej zbliżony jest rdzeń E42/21/15 najwyższą przenikalność z dostępnych materiałów ma 3C91 albo 3C81 którego Al≈5300, 3E1 mógł mieć o 1/3 więcej, więc nie jest to jakaś wielka różnica.

Cytat:
    wydaje mi się,że każdy ferryt ma prostokątną pętlę histerezę
    Nie
    Cytat:

Za mała,czyli chodzi o to żeby indukcyjność T202 była zbliżona do T201 tak.
    Znacząco większa.

Cytat:
    Masz jakieś wzory do obliczania takiej przetwornicy,używam tych z książki,może są jakieś błędne i dlatego mi to nie działa,dla porównania.
    Pytanie czy w książce opisują przetwornicę o takiej samej zasadzie działania?

• #5 04 Sie 2013 11:50
    prazol
    Poziom 22  

Z moich obliczeń wynika, że indukcja T202 wychodzi znacząco mniejsza i pewnie dlatego przetwornica nie działa prawidłowo. Znalazłem taki E42/21/15-3C11-AL8000 ±25%-me≈ 3470. będzie dobry. Kubek, który mam F1001 14/8 AL1600, ma prostokątną pętlę histerezy, czy nie, jak to sprawdzić, katalogu Polfera nie mam, jaki mam kupić.

• Pomocny post
    #6 04 Sie 2013 12:59
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Z moich obliczeń wynika,że indukcja T202 wychodzi znacząco mniejsza i pewnie dlatego przetwornica nie działa prawidłowo.
    Powinna być mniejsza od indukcji nasycenia, nie mylisz indukcji z indukcyjnością?

Cytat:
    Znalazłem taki E42/21/15-3C11-AL8000 ±25%-me≈ 3470.będzie dobry.
    Z katalogu wynika że to jest materiał do tłumienia EMI, do transformatorów zalecane są inne, indukcyjność transformatora nie nie musi mieć dokładnej wartościj ak będzie trochę mniejsza to się nic nie stanie, byle T202 nie nasycił się przed T201, zastosował bym jakiś z materiałów przeznaczonych na transformatory mocy.
    Cytat:

Kubek,który mam F1001 14/8 AL1600,ma prostokątną pętlę histerezy,czy nie,jak to sprawdzić
    Nie ma, ale też się nasyci, z materiał z prostokątną pętlą histerezy (np 3R1) był by lepszy, ale jak niema, to też się da zrobić.

Czy masz drugi oscyloskop (sprawny)?

Dodano po 22 [minuty]:

Zaproponował bym pozbycie się nasycanego rdzenia i zastosowanie współczesnego kontrolera do przetwornic (np TL494), powstrzymuje mnie tylko jedno, nie jestem pewien czy dobrze rozumiem zasadę działania stabilizacji napięcia, wygląda mi to na regulację liniową, gdzie tranzystory pracują nie tylko jako klucze, ale i ograniczają napięcie, czy może ktoś potwierdzić/zaprzeczyć?
    Co piszą w serwisówce na ten temat?

• #7 04 Sie 2013 15:03
    prazol
    Poziom 22  

Pewnie mylę zawsze miałem z tym problem, nie lubię tych elementów, jak był jakiś projekt z cewką do wykonani to omijałem go szerokim łukiem. Zapytam jeszcze raz dla pewność, jak T201 będzie miał np. 4,38mH, a T202 2,8mH , po nawinięciu uzwojeń, to będzie to miało wpływ na działanie przetwornicy. Serwisówka jest po angielsku, a ja mam problem z tym językiem. Prawdziwego oscyloskopu nie mam, w latach 90-tych złożyłem według projektu z PE, ale jest nie dokończony, coś tam pokazuje, ale co to nie wiem. Transformator T201 ma pracować z nasyceniem, przyjmuję 370mT, może za małe, dla T202 przyjmuję 150mT-200mT, może za duże. Dodaję załącznik zasady działania przetwornicy po angielsku, co sądzisz o tych wzorach są poprawne do tej przetwornicy. Nie chce zmieniać konstrukcji przetwornicy, chcę zachować oryginalną zasadę działania, jest mało miejsca do umieszczenia dodatkowej płytki.

• #8 07 Sie 2013 16:17
    prazol
    Poziom 22  

Widzę że temat cieszy się sporym powodzeniem szkoda tylko że nie ma żadnych wpisów. Wykonałem parę obliczeń i wygląda na to że oryginalny rdzeń T202 miał duże AL. Wiem że w oryginale pierwotne uzwojenie T202 ma 2x9 zwojów mogę zastosować rdzeń z mniejszym AL ale muszę nawinąć więcej zwojów na pierwotne i na tym rdzeniu tego nie zmieszczę. Mogę użyć większego rdzenia ale czy to będzie działać. Chciałem zachować oryginalne rozwiązanie ale z braku odpowiedniego rdzenia nic z tego nie będzie szkoda. Jaki polecacie układ możliwie z najmniejszą liczbą elementów i możliwością regulacji napięcia oprócz TL494 SG2535 są jakieś inne.

• Pomocny post
    #9 07 Sie 2013 18:00
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Dopiero teraz miałem trochę czasu żeby przeczytać to co podesłałeś, podany u Borkowskiego przykład dotyczy podobnej przetwornicy dwutransformatorowej, z tą różnicą że napięcie na uzwojeniu pierwotnym transformatora głównego (na połowie uzwojenia) w twojej jest ograniczone przez układ stabilizacji do 20,7V, a więc na pierwotnym transformatora sterującego będzie 41,4V.

Z powodu niespotykanej już dziś metody regulacji napięcia, użycie współczesnego kontrolera PWM prawie nic by nie uprościło, bo ten układ, bez dodatkowych dławików, na każdym wyjściu, nie nadaje się do regulacji PWM, trzeba stabilizować amplitudę, też mam stary oscyloskop w którym to samo jest zrealizowane nieco inaczej, przetwornica pracuje bez regulacji, a przed nią jest stabilizator liniowy.

Cytat:
    Transformator T201 ma pracować z nasyceniem, przyjmuję 370mH, może za małe, dla T202 przyjmuję 150mH-200mH, może za duże.
    Trochę wyżej Borkowski podaje dla ferrytu F-1001 indukcję nasycenia 300mT (mT nie mH, to jest indukcja magnetyczna, Anglicy nazwali to bardziej intuicyjnie, magnetic flux density czyli gęstość strumienia magnetycznego, jednostką jest Tesla) i taką bym przyjął, transformator główny jest z innego materiału więc tam nasycenie będzie przy innej indukcji.

Cytat:
    Zapytam jeszcze raz dla pewność, jak T201 będzie miał np. 4,38mH, a T202 2,8mH
    Moje twierdzenie która indukcyjoność powinna być większa było nieuzasadnione, rdzenie będą się różniły wieloma parametrami i nie mogłem tego tak prosto oszacować.

• #10 07 Sie 2013 21:58
    prazol
    Poziom 22  

Oczywiście że mT piszę głupoty poprawiłem. Na pierwotnym T201 41,4V tak na takie napięcie mam liczyć T201 i 300mT tak a T202 na 20,7V dobrze rozumie . Widzę że mam małe szanse na ożywienie tej przetwornicy może łatwiej będzie zrobić od podstaw inną z Twoją pomocą może mi się to uda zrobić, ja mam za małą wiedzę w tej dziedzinie. Co sądzisz o tej na IR2153 wygląda na prostą te kondensatory 1000µF/200V mam nadzieję że to pomyłka.

• #11 07 Sie 2013 23:12
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Na pierwotnym T201 41,4V tak na takie napięcie mam liczyć T201 i 300mT

Przy takim układzie regulacji nie dawał bym więcej niż 3V żeby tranzystory nie przebijały przy polaryzacji Ube w kierunku zaporowym, najlepiej było by dobrać do mocy wejściowej (prądu) przetwornicy, jeśli nic nie ustalimy, to niech będzie 2V (połówka uzwojenia)

Na schemacie podano napięcie -28,5V na środku uzwojenia, to by była użyteczna informacja gdybym wiedział przy jakim napięciu zasilania zmierzyli.

Cytat:
    tak a T202 na 20,7V dobrze rozumie
    Tak.

Cytat:
    Widzę że mam małe szanse na ożywienie tej przetwornicy
    Dlaczego?, podaj lepiej jakie transformatory nawinąłeś, szczególnie jak w T202 wykonałeś uzwojenie na 1500V i uzwojenie ekranowane.

IR2153 raczej się nie nada, jeśli budować od zera musi to być przetwornica ze stabilizacją napięcia, na razie wydaje się że prościej odbudować tą co jest.

• #12 08 Sie 2013 09:13
    prazol
    Poziom 22  

T202 według dokumentacji : 6,3V - ekran - pierwotne 2 x 9 zw. bifilarnie - 180V - 38V - 12V - 5V - masa - 5V - 12V - 38V - 180V drut 0,4 mm - 1500V 6 x 110 zwojów 0,09 - 0,1 mm mierzyłem suwmiarką. Ekran cienka blaszka miedziana 1 zwój izolowany nie zamknięty. Ja zmierzyłem 30V na C203 ale co dokumentacja to inne wartości można przyjąć 30V . Z obliczeń wychodzi 2,4V na bazach T217 T218 . Co z tą AL rdzenia musi być duża czy nie mnie wychodzi że musi coś źle liczę. T201 nawijałem już parę razy z różną ilością zwojów na napięcia od 20V - 30V i częstotliwość 17khz - 25khz i efekty zbliżone wydaje mi się że problem w rdzeniu T202.

• #13 10 Sie 2013 15:41
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    T202 według dokumentacji : 6,3V - ekran - pierwotne 2 x 9 zw. bifilarnie - 180V - 38V - 12V - 5V - masa - 5V - 12V - 38V - 180V drut 0,4 mm - 1500V 6 x 110 zwojów 0,09 - 0,1 mm mierzyłem suwmiarką. Ekran cienka blaszka miedziana 1 zwój izolowany nie zamknięty.
    Podałeś liczbę zwojów tylko pierwotnego i 1500V, ale już z tego wynika że przekładnia jest policzona pod ok 20V na pierwotnym, czyli zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, indukcja w rdzeniu przy czasie załączenia tranzystora 30µs i napięciu 20,7V będzie rzędu 190mT czyli T202 się nie nasyci (jeśli zastosowałeś rdzeń o podobnej powierzchni (Ae) i z jakiegoś w miarę zdatnego materiału - Bsat≈400mT), pisałeś o jakimś ETD z zeszlifowaną szczeliną, sprawdziłeś jak mają się parametry tego rdzenia do tego co powinno być? sprawdziłeś czy udało się zeszlifować szczelinę? zmierz Al bo szlifowanie z dokładnością do µm nie jest łatwe. Rdzeń ze szczeliną się nie nasyci ale prąd magnesowania bardzo wzrośnie, pisałeś też o rdzeniu z ATX'a co z jego parametrami Ae Al?

T201 wg moich obliczeń dla twojego rdzenia M14/8 F-1001 powinien mieć 82zw pierwotnego, z dokumentu z-1.pdf wynika że wtórne transformatora sterującego powinno mieć >3V (6zw) z moich obliczeń wynika że powinno być jeszcze więcej (5V - 10zw) żeby uzyskać większy prąd bazy, ale wiadomo że w takich warunkach, w drugim, wyłączonym tranzystorze może przebijać złącze emterowe, czego powinno się unikać.
    Tu można poeksperymentować, w końcu dobrać trzeba tylko wtórne.

• #14 10 Sie 2013 19:35
    prazol
    Poziom 22  

Widzę że jesteś w tej dziedzinie specjalistą ja liczyłem według wzorów z książki i innych i nigdy 82 zwoje mi nie wyszły i te 190mT jak policzyłeś bez AL i µe. Rdzeń pochodzi z monitora miał szczelinę 2mm po zeszlifowaniu wymiary ma zbliżone do E-42-20-15 nie znam AL nie mam czym zmierzyć . ATX to ETD 36 Ae 111 AL 3150 takie dane znalazłem w jakimś czeskim katalogu czy na pewno to nie wiem mnie wychodzi że nie zmieszczę wszystkich zwojów. Martwi mnie te 82 zwoje jak to zmieścić na tej małej szpulce. Na jakie napięcie liczyłeś T201 mi wżyciu taka wartość nie wyszła 82 zwoje. Liczę według wzorów z książki i innych z czasopism i sieci czy te wzory są dobre:

...........
    Nawinąłem T201 według obliczeń które podałeś i efekty zbliżone do tych co były przetwornica nie chce startować a jak się uda to brak regulacji napięcia. Drut dałem 0,2 mm grubszym nie udało mi się nawinąć. Na próbę nawinąłem prowizorycznie rdzeń z ATX-a i te same objawy. Wygląda na to że te rdzenie nie nadają się do tej przetwornicy lub coś robię źle tylko co to nie mam pojęcia. Poza nie wyspaniem efektów brak.

• #15 11 Sie 2013 10:24
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    ja liczyłem według wzorów z książki i innych i nigdy 82 zwoje mi nie wyszły
    (7-178) u Borkowskiego, Uwe=41,4V B=0,3T Sfe=25mm2 f=16,6kHz

Cytat:
    190mT jak policzyłeś bez AL i µe
    Z tej samej zależności co powyżej, po przekształceniach Al czy µe nie ma nic do tego.

Cytat:
    Rdzeń pochodzi z monitora miał szczelinę 2mm po zeszlifowaniu wymiary ma zbliżone do E-42-20-15 nie znam AL nie mam czym zmierzyć .
    A masz jakikolwiek miernik którym można zmierzyć indukcyjność? choćby metodą pośrednią, przez pomiar reaktancji indukcyjnej albo częstotliwości rezonansowej. Obawiam się że zostało kilkadziesiąt µm szczeliny przez co Al mogła spaść kilkukrotnie.
    Cytat:

ATX to ETD 36 Ae 111 AL 3150 takie dane znalazłem w jakimś czeskim katalogu
    W stosunku do E42/21/15 miał by o 60% większą indukcję, potrzeba by więcej zwojów.

Cytat:
    Martwi mnie te 82 zwoje jak to zmieścić na tej małej szpulce.
    Fakt dużo, można dać większy rdzeń.

• #16 11 Sie 2013 12:16
    prazol
    Poziom 22  

Na rdzeń ATX-a nawinąłem 2 x 14 pierwotne i 2 x 21 wtórne 12 V. Oscylogramy 13 14 w tym punkach to + 20,7 V - 20,7 V już się w tym pogubiłem. Policzyłem T202 dla E42/21/15 AL 5300 µe 2300 le 97 dane z katalogu według tych wzorów :
    L=AL*z²
    I=U*T/L
    B=µe*I*z/le

L = 9*9*5300 = 429300*1000000= 0,429 mH
    I = 20,7* 30 / 0,43 = 1444 mA = 1,44 A
    B= 2300 * 1,44 * 9 / 97 = 307 mT

Nie wiem czy te wzory są dobre i obliczenia prawidłowe jeśli tak to 307 mT za dużo jest.
    Rdzeń na którym nawijam ma Al zbliżone może nie wiele większe lub mniejsze µe też tak samo.

• #17 11 Sie 2013 19:07
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    L = 9*9*5300 = 429300*1000000= 0,429 mH

ok, trzeba tylko pamiętać że to przybliżone obliczenia Al ma tolerancję ±20% a ten rdzeń jest tylko w przybliżeniu podobny do tego co mamy i tego co było ;)

Cytat:
    I = 20,7* 30 / 0,43 = 1444 mA = 1,44 A
    Dobrze pod warunkiem że się wie jak to zinterpretować, to wartość międzyszczytowa, szczytowa będzie 0,7A - to sam prąd magnesowania, o kształcie trójkątnym, przez uzwojenie pierwotne popłynie jeszcze prąd o kształcie prostokątnym który szacuję na 1,1A (wg specyfikacji przy wejściu zasilania DC) wartość szczytowa sumy 1,8A można użyć do obliczenia sterowania tranzystorów.

Cytat:
    B= 2300 * 1,44 * 9 / 97 = 307 mT

Indukcje lepiej policzyć bezpośrednio z napięcia, omija się kilka nieprecyzyjnie określonych parametrów.
    B=U1*tz/(z*Ae)
    U1=20,7V
    tz=30µs
    z=9 (zwojów)
    Ae=178mm2

B to wartość międzyszczytowa indukcji wychodzi 387mT, wartość szczytowa jest 193mT
    U Borkowskiego masz podobny wzór z częstotliwością i współczynnikiem 1/4, przez co wychodzi wartość szczytowa.
    Po przekształceniu można wyliczyć z tego wzoru liczbę zwojów transformatora sterującego (patrz u Borkowskiego).

• #18 11 Sie 2013 20:54
    prazol
    Poziom 22  

Wszystkie obliczenia się zgadzają więc co jest nie tak że przetwornica nie działa prawidłowo, rdzeń z ATX-a jest nie szlifowany więc go wykluczam. Zostaje ten M14/8 F-1001 oryginał musiał mieć jakieś wyśrubowane parametry, to on steruje przełączaniem kluczy i częstotliwością, poszukam innego większego. Zostaje jeszcze jedna możliwość poprzedni właściciel przeklął to ustrojstwo i nie da się tego naprawić.

• #19 11 Sie 2013 21:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wszystkie obliczenia się zgadzają więc co jest nie tak że przetwornica nie działa prawidłowo,
    Jeśli robiłeś próby za małą ilością zwojów w T201 to częstotliwość była za wysoka, miało prawo działać źle.

Możesz zrobić próbę w inny sposób, zbudować generator na 555 na 17kHz zasilić dla wygody z 12V na wyjściu dać wtórnik komplementarny na tranzystorach średniej mocy i przez kondensator podać na pierwotne transformatora sterującego, ponieważ napięcie szczytowe będzie ok 4V (połowa zasilania, minus spadki napięcia na tranzystorach) transformator będzie miał przekładnię prawie 1:1 zwojów będzie mniej, choć tym razem przydało by się 4zw/V żeby nie dopuścić do nasycenia.

• #20 11 Sie 2013 21:56
    prazol
    Poziom 22  

Robiłem próby z różną ilością zwojów i efekty podobne, może chodzi o drut był jakiś specjalny. W katalogach podają B 1200A/m 380 mT o co chodzi z tym parametrem 1200A/m , nie rozumie tego.

• #21 11 Sie 2013 22:13
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Robiłem próby z różną ilością zwojów i efekty podobne
    Bez oscyloskopu to nie wiesz co tam się działo, a miałeś czym choćby częstotliwość zmierzyć?

Cytat:
    może chodzi o drut był jakiś specjalny
    Nie możliwe, choć ze względu na układ stabilizacji napięcia niektóre parametry w tej przetwornicy mogą być bardziej krytyczne niż przetwornicy opisanej u Borkwskiego.

Cytat:
    W katalogach podają B 1200A/m 380 mT o co chodzi z tym parametrem 1200A/m , nie rozumie tego.
    Natężenie pola magnetycznego przy którym zmierzono indukcję nasycenia.

• #22 11 Sie 2013 22:19
    prazol
    Poziom 22  

A grubość drutu ma znaczenie dla tego pola magnetycznego, jutro spróbuję uruchomić ten składany oscyloskop może coś pokaże.

• #23 11 Sie 2013 22:37
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    A grubość drutu ma znaczenie dla tego pola magnetycznego
    Nie, byle nie miał tak dużej rezystancji, że ograniczy prądy w układzie, albo się nie spalił.

• #24 13 Sie 2013 21:51
    prazol
    Poziom 22  

Przetwornice zasilam przez żarówkę 14V 5W szeregowo z włącznikiem jak na schemacie, transformator T202 obciążony 2 żarówki 14 V 5W podpięte pod uzwojenia 12 V. Włączam żarówka świeci, przetwornica pracuję z częstotliwością 8,72 khz , na mostku BAW62 +13,5 V , -13,8 V. Żarówka zwarta częstotliwość spada do 0,45 khz napięcie na diodach BAW62 +18,5V - 18,7 V. Pomiar jest orientacyjny, nie mam miernika częstotliwości, mierzę multimetrem, zakres 20 khz. Transformator T202 piszczy, czy indukcja T202 ma wpływ na T201 i na odwrót . T201 - 75 , 2 x 6 zwojów 82 - 2x 6 zwojów wartość niższe. Dlaczego częstotliwość przy wyższym napięciu zasilania spada . Moim zdaniem powinno być mniej zwojów, dobrze myślę czy się mylę.

• #25 15 Sie 2013 22:39
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Żarówka zwarta częstotliwość spada do 0,45 khz
    Interesujące, a czy dźwięk wydawany przez transformator to potwierdza? żeby częstotliwość spadła aż dziewiętnastokrotnie? Sprawdzałeś z układem stabilizacji napięcia czy bez?

Zalecał bym uruchamiać bez układu stabilizacji napięcia, zostawić go na koniec.

Cytat:
    T201 - 75 , 2 x 6 zwojów 82 - 2x 6 zwojów wartość niższe.
    Można objaśnienie do tego kodu?

Cytat:
    Moim zdaniem powinno być mniej zwojów, dobrze myślę czy się mylę.
    Żeby zamiast 8,7kHz było 17 to mniej o jakieś 30%, ale to dopiero kiedy będzie wiadomo że układ działa dobrze, tylko częstotliwość się nie zgadza.

• #26 16 Sie 2013 09:08
    prazol
    Poziom 22  

Wygląda że tak jak jest 8,7 khz to piszczy a jak 0,45 khz to tak brzęczy. T201 - pierwotne 75 zwojów , wtórne 2 x 6 zwojów i odpowiednio 82 zwoje pierwotne i 2 x 6 wtórne. Sprawdzam ze stabilizacją, a bez stabilizacji, wywalić elementy z płytki, tak , a które wszystkie. Nie wiem czy miernik nie pokazuje głupot, może przebieg jest zniekształcony i pokazuje bzdury. Jeśli oryginalny rdzeń T202 miał duże AL to może to jest powód nieprawidłowego działania, nie bez powodu było duże AL .

• #27 16 Sie 2013 11:50
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    a bez stabilizacji, wywalić elementy z płytki
    Nie odłączyć środek uzwojenia transformatora sterującego i podłączyć jak na rys 7.36 u Borkowskiego rezystor do plusa i dioda od masy.

Cytat:
    Nie wiem czy miernik nie pokazuje głupot, może przebieg jest zniekształcony i pokazuje bzdury.
    Możesz obejrzeć na używając karty dźwiękowej z dzielnikiem napięcia jako "oscyloskopu", ale ocena na słuch też daje orientacyjną informację, przypuszczam że przy pełnym napięciu układ stabilizacji pracuje niestabilnie, przerywa pracę przetwornicy z częstotliwością 450Hz
    Cytat:

Jeśli oryginalny rdzeń T202 miał duże AL to może to jest powód nieprawidłowego działania, nie bez powodu było duże AL
    Materiał 3E1 miał znacząco większe µi, ale ponieważ w rdzeniu E zawsze jest szczelina wzrost µe a więc i Al został nieco ograniczony, myślę że nie więcej niż 50%. dla samej przetwornicy nie powinno to mieć znaczenia dla układu stabilizacji napięcia może.

Gdybym to ja dostał taki sprzęt do naprawy, nie podjął bym się grzebać w układzie stabilizacji napięcia bez oscyloskopu, niemniej jednak spróbuję pomóc, może trafi się fart i uda się naprawić na ślepo, jeśli nie trzeba przebudować, na konstrukcję która nie wymaga uruchamiania - ze stabilizatorem liniowym,
    uruchomić oscyloskop i wtedy można zacząć naprawiać układ stabilizacji napięcia (zbudować drugą przetwornicę do pomiarów) :)

• #28 16 Sie 2013 13:05
    prazol
    Poziom 22  

Oscyloskop jest mój, kupiłem go okazyjnie u znajomego , przywiózł go z zachodu, ja też gdyby nie było moje nie podjął bym się, jak uda się naprawić to dobrze, a jak nie to trudno. Pewnie szybciej było by zaprojektować od podstaw, lub coś podebrać i przystosować napięci, ale nie bardzo w tych przetwornicach się orientuje. Wartość rezystora jaka .

• #29 16 Sie 2013 15:38
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Rezystor dał bym 10kΩ.

Za bardzo się rozpisałem i chyba umknęło to co chciałem podkreślić: naprawa przetwornicy bez oscyloskopu, to działanie na ślepo, mniej więcej, jak naprawianie zasilacza liniowego bez woltomierza.

• #30 16 Sie 2013 20:32
    prazol
    Poziom 22  

Dopytam bo może coś błysnąć, rezystor do +30V, a dioda do -30 V tak, może jutro uda mi się wreszcie uruchomić ten składak, może coś pokarze choć przybliżony przebieg. Rezystor potrzebny jest tylko do startu przetwornicy, jak by nie startowała to mogę dać podkówkę 20 k .

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo