Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Pomiar połączeń ochronnych

zdzisiek1979 03 Sie 2013 23:46 2385 0
 • Pomiar połączeń ochronnych

  #1
  Poziom 37  

  Witam.
  Mam troszkę małego zgryza w temacie.
  Wyobraźmy sobie że jest pomieszczenie w tym pomieszczeniu na około po ścianie biegnie bednarka stanowiąca pierścień wyrównawczy. Ten pierścień jest uziemiony z dalszym systemem uziemień są podpięte pod ten system wszelkie szyny wyrównawcze itp. Jest jego ciągłość zachowana. System zasilania to TN-S. PE jest uziemione do uziemienia do którego jest też dopięte uziemienie pierścienia.
  W pomieszczeniu jest rozdzielnia i dodatkowo szyna PE w rozdzielni uziemiona z pierścieniem. Rozdzielnia zasila maszynę mamy 3f N i PE dodatkowo maszyna jest uziemiona do pierścienia wyrównawczego. Dodatkowo jest niech będzie w pomieszczeniu obok podobnie pierścień wyrównawczy wokół pomieszczenia i jest konstrukcja stalowa na której jest układ hydrauliczny jakieś manometry zawory i inne cuda o jakich nie mam pojęcia :D lecz ta konstrukcja ma szynę wyrównawczą do której są po dopinane przewody wyrównawcze i obejmują konstrukcje hydrauliczną. Obejmy są na rurkach. Np. rurka objęta połączeniem następnie zawór kulowy montowany na gwint i znów rurka i znowu objęta połączeniem wyrównawczym następnie zawór montowany na kołnierz jest niby uszczelka gumowa ale oba kołnierze skręcone śrubami więc jest niby połączenie metaliczne i dalej znowu rurka zawór jest też połączony połączeniem wyrównawczym i dalsza rurka.
  No dość tego ględzenia.
  Dodaje jako tako rysunek .
  Chodzi mi o to jak sprawdzić ciągłość połączenia ochronnego to że przewód ochronny jest cały ma ciągłość między szyna wyrównawczą a opaską lub zaciskiem.
  Jeśli mam maszynę podłączoną do zasilania mam przewód PE podpięty do maszyny i mam dodatkowo podpięty przewód ochronny ale między maszyna a pierścieniem wyrównawczym. Gdyby był sam przewód PE to w rozdzielni tam gdzie ma zacisk początkowy podpinam miernik i robię pomiar do drugiego zacisku końca przewodu i mam wynik. Oczywiście chodzi mi o pomiar małych oporności >200mA ale jak sprawdzić jak dodatkowo jest drugi przewód ochronny? W końcu ten przewód PE wychodzący z rozdzielni ma połączenie z uziemieniem a z uziemieniem ma tez pierścień.Jeśli przewód PE będzie przecięty to i tak podczas pomiaru będzie obwód zamknięty tylko dłuższa drogą.
  Może źle piszę bo nie wiem jak to dokładniej ująć.

  Tak wiele napisałem to dodam jeszcze.
  Mając taka sytuację gdzie jest PE i dodatkowy przewód ochronny pomiar robiłem tak że odpinałem ten przewód ochronny dodatkowy i miałem samo PE pomiar >200mA i wynik odnotowany zaś pozostaje przewód dodatkowy więc mając go odpiętego w jednym miejscu robiłem pomiar jego zacisk na urządzeniu i końcówka ( odpięta od pierścienia ) wynik i mam pewność że nie jest przerwany. Następnie po wszystkim solidne przykręcenie do bednarki i tyle. Mam pewność że jest cały i że ma połączenie metaliczne z pierścieniem. Niestety to jest zła metoda i zostałem skrytykowany. Jedyna moją obrona jest to że tylko tak jestem w stanie stwierdzić ciągłość obu przewodów. Określmy że przewód to rezystor ma rezystancję a w tym przypadku mierzył bym nie odpinając ochronnego dodatkowego dwa rezystory równolegle połączone.
  Powinienem zmierzyć to tak podpinam się do zacisku PE na początku przewodu PE i do końca przewodu PE i pomiar następnie tak samo z przewodem dodatkowym bez rozpinania. No nie jestem magistrem inżynierem więc troszkę tego już nie kumam i zgłupiałem.
  Rysunek troszkę pogmatwany ale nie wiem jak by to dokładniej ująć.
  Możecie mnie douczyć tego typu pomiaru bo już nie wiem jak to mierzyć.
  Pomiar połączeń ochronnych

  0 0