Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena samochodowa - odbiór: czy ma sens antena z przodu lub w środku auta?

anu 04 Sie 2013 05:12 2517 3
  • #1 04 Sie 2013 05:12
    anu
    Poziom 17  

Witam!

Zapewne odpowiedź będzie negatywna, ale czy:

1. jedna (lub dwie, trzy ???) gotowe antenki ~50cm przed samochodem (zderzak plastik, góra anteny pod dolną linią szyby),
    2. jedna długa gotowa (~1,5m) antena wewnątrz auta przy metalowym słupku

mają szansę odbierać(!) coś na kanale 19 na średnią(!) odległość ~4km w mieście???

Wiem, że długa antenka na dachu jest lepsza i nawet znalazłem dosyć fajną i tanią, ale nie chcę po kupnie zestawu stracić ten zestaw z szybą(ami). Ciągłe odkręcanie, czy stałe mocowanie nie wchodzi w grę ze względów praktycznych (no i szyby wciąż też można stracić).

A jest może jakiś myk z antenką nawiniętą na rdzeniu, czy coś podobnego?

0 3
  • Pomocny post
    #2 04 Sie 2013 07:36
    Olek II
    Moderator

Do samego odbioru, możesz kombinować z anteną, lub odcinkiem drutu wewnątrz auta. Co z tego wyjdzie nikt nie powie, to trzeba sprawdzić. Nie licz na jakieś rewelacje.

0
  • Pomocny post
    #3 04 Sie 2013 08:06
    slaw0
    Poziom 11  

Można "dopasować" antenę od radia fm do Cb.
    Poszukaj w google "skrzynka antenowa" i chyba "duplekser"
    Ten drugi służy do odbioru cb i fm jednocześnie.

0
  • #4 04 Sie 2013 15:44
    anu
    Poziom 17  

Dziękuję za odpowiedzi.

Czytam o dopasowywaniu anteny FM do CB i FM, ale widzę dużo negatywnych opinii dot. wyraźnego pogorszenia czułości (choć temat niełatwy). Ponadto akurat ta antena FM jest aktywna i pewnie pasmo CB jest wycięte już na początku.
    Znalazłem Sirio, ale nie chcę przeróbek (podsufitówka na jednorazowych zaczepach).

Pozostaje coś długiego w środku auta, ale to pewnie będzie zabawa z klatką Faraday'a.

EDIT: Dobra. Temat CB ze względu na złodziei porzucony. Średnie anteny dachowe dają 5km zasięgu. Antena Sirio na dachu to widzę średnio ~3km. To już jest mało. Długa antenka obok metalowego progu i pod dachem, to pewnie jak już tutaj ktoś pisał 500m albo i mniej. Ponadto samo RX bez TX to trochę jak lizanie brudnej szyby, bo za nią jest cukierek.
    Ogólnie jak ktoś poważnie potrzebuje CB do pracy to może sobie chować antenkę lub zabierać sprzęt ze sobą. Jako dodatkowy gadżet to jest to niewygodny niewypał i to ze względu tylko i wyłącznie na złodziei.
    Poczytałem kilka historii, dołożyłem swoje przemyślenia i nie stać mnie na straty po kradzieży.
    Chęci były dobre, ale temat nie do przeskoczenia. Zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów